Apa de ploaie, în Franța, mai mult decât o legislație descurajantă

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles

Apa de ploaie, în Franța, mai mult decât o legislație descurajantă




de Bibiphoque » 15/09/08, 08:36

hi,
Primit prin e-mail:
http://www.univers-nature.com/inf/inf_a ... gi?id=3355

Ce să descurajeze pe toată lumea! : Evil:
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
m_tu49
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 04/09/06, 08:42
Locul de amplasare: Maine și Loire




de m_tu49 » 15/09/08, 11:36

hi,
Primit prin e-mail:
http://www.univers-nature.com/inf/inf_a ... gi?id=3355

Ce să descurajeze pe toată lumea!


In totalitate de acord. Protejăm distribuitorii și comunitățile care trebuie să își echilibreze bugetul pentru salubrizare (ceea ce nu este evident în comunitățile rurale mici) prin impozitul pe apa consumată. Dacă apa de ploaie este considerată consumată, aceasta se adaugă la volumul furnizat de distribuitor și, prin urmare, este supusă taxelor. (Nu există profituri mici)
Comunitățile sunt echipate pentru a-și uda spațiile verzi vara cu apă recuperată. Alții au creat rezerve la ieșirea stațiilor de epurare pentru irigatori cu volum mare.
Tot ce trebuie să faceți este să completați găurile și să plantați cânepă indiană!
Unde este filozofia recuperării apei și economiile realizate? Ni se mai spune că, dacă ne recuperăm, nu mai trimitem în natură și că scade nivelul pânzelor freatice. La naiba, asta e doar o schimbare de fază. Care sunt rețelele colective de colectare a apei de ploaie care merg direct la căile navigabile în comparație dacă este doar o mașină imensă de inundații?
Acest lucru va pune sub semnul întrebării programele orașelor mici care depun eforturi cu construcții care se recuperează și care trimit excesul către fântâni absorbante (în funcție de natura solului) pentru a umple pânza freatică.
Unele oferă, de asemenea, stocul și distribuția internă (pompă, conexiuni, conducte, supapă, contoare, non-retur etc.)
Când vine vorba de etichetare, este bine știut că francezii sunt un dezgustător care își confundă vasul de toaletă cu un băutor.
Și ce zici de fito-purificarea interzisă individual și autorizată în semi-colectiv? Ajungem la următoarea aberație: o familie de 6 persoane (adică șase locuitori echivalenți) nu poate avea apa uzată filtrată de stuf, dar doi vecini pot, chiar dacă asta reprezintă doar 2 locuitori echivalenți. Ubu are încă zile bune
Trăiască Grennelle!
@ +
Blând
0 x
Mil'd49
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 15/09/08, 11:52

hi,
Exact, la rândul meu, încercasem să nu mai plătesc taxe de purificare pentru apa pe care am consumat-o pentru udarea acasă, ceea ce reprezenta aproximativ 40 M³ / an, nimic de făcut, mi s-a spus. a răspuns că la intrare se contabilizează impozitul.
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 15/09/08, 12:21

Acest text este evident mult prea înghesuit cu detalii stupide pentru a fi sincer incitant. Cu toate acestea, păstrez două idei interesante:

- Primul este că devine în mod clar legal (chiar dacă complicat) utilizarea apei de ploaie pentru toalete. Este cea mai importantă utilizare casnică și în care utilizarea apei potabile este cea mai scandaloasă. Este un pogrès (mic).

- Al doilea este introducerea unui principiu de măsurare separată a apei consumate și a apei evacuate în sistemul de apă uzată. Consider că este important să separăm cele două facturări pe termen lung, deoarece purificarea este absolut obligatorie chiar și fără apă potabilă și, prin urmare, aceasta are un cost. Atât de normal să plătești (mai puțin dacă cumperi apă potabilă, bineînțeles).

Pentru restul textului, este clar că, dacă ar vrea să descurajeze, nu ar face-o mai bine!
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 15/09/08, 12:38

Rulian a scris:... Consider că este important să separăm cele două facturări pe termen lung, deoarece purificarea este absolut obligatorie chiar și fără apă potabilă!


hi,
Niciun acord pentru apa de irigații, nu revine la stațiile de purificare.
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 15/09/08, 12:38

bonjour,
Pentru a verifica, dar o persoană mi-a spus că este posibil să cer compania de apă. Instalarea unui contor dublu
astfel încât apa de irigații să nu suporte taxa pentru apa potabilă.
Dar este adevărat că în acel moment ideea colectării apei nu era la fel de populară.
a + claude
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 15/09/08, 13:09

Bibiphoque a scris:hi,
Niciun acord pentru apa de irigații, nu revine la stațiile de purificare.
@+

Sunt de acord.

Dar dacă vă udați gazonul cu apă de ploaie, nu aveți nimic de declarat / plătiți nu? Așa am înțeles textul. Pe de altă parte, mi se pare normal să plătesc pentru apa potabilă cumpărată pentru udare ...

Spune-mi dacă mă înșel.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 129