Apă de ploaie: scrisoare deschisă către senatorii obosiți

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest

Apă de ploaie: scrisoare deschisă către senatorii obosiți




de p'tit pierrot » 09/10/09, 20:18

Salut ,

Având în vedere discuția cu privire la amendamentul 914 al articolului 59 din proiectul de lege privind angajamentul național față de mediu (Grenelle II), am decis să reacționez la comentariile făcute, dar mai ales cu privire la chiar obiectul acestui amendament, unde senatorii noștri pierd timpul creând ceea ce există deja .. !!

Vă invit să consultați această „scrisoare deschisă” pe aici ..
a reacționa eventual (constructiv) acolo ..
sau aici ..

Cordialement
0 x
Bună ziua acasă! ...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 09/10/09, 22:35

Nu este în același loc, dar este ca ...

https://www.econologie.info/share/partag ... 9BAsma.mpg
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 10/10/09, 12:55

Hi!

+10 Flytox

Eu, ca străin în țara ta, văd că și tu (și noi) sunteți copiți la moarte și că, chiar și pentru a recupera apa de ploaie, vă vom impozita :şoc: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil:


Suficient pentru a fi greață, nu?

Încă o dată, aleșii noștri ne dau exemplul, pomparea banilor este mai ușoară decât rezolvarea problemelor reale ...


Dracu !!!

miau : Mrgreen:
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 10/10/09, 13:05

Prima problemă este de a găsi surse de finanțare. Deci nu apa este problema.

La fel și pentru mâncare.
Dacă spunem că, în medie, alimentele conțin 50% apă, aceasta corespunde apei pe care nu o vom bea din robinet. Este necesar să impozitați apa din alimente în funcție de higrometria lor.
Și apoi există carbon în alimente. Deci, trebuie să taxăm carbonul pe care l-am mâncat și care va fi eliberat sub formă de CO2 prin respirația noastră sau prin degradarea fecalelor noastre în stațiile de tratare a apelor uzate.

Sper că nimeni nu-mi va citi mesajele astăzi pentru că am dormit prost și creierul meu este plin de o mulțime de idei inovatoare ... :şoc:
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 10/10/09, 13:13

O mică călătorie absurdă, Mmmmm?

miau :P

Urmăriți documentarul Când :DDifuzat marți, 13 octombrie 2009 la 20:45.
Unde: pe Arte despre energia nucleară și deșeurile sale, vorbim despre ea acolo:

https://www.econologie.com/forums/dechets-le ... t8385.html


Miau din nou!
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 135