Apa potabilă: autonomie pentru o țară din lumea a treia

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
gentil33
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 09/06/09, 09:17
Locul de amplasare: Bordeaux

Apa potabilă: autonomie pentru o țară din lumea a treia




de gentil33 » 09/06/09, 09:29

Într-o țară africană ecuatorială, există mult soare și apă, dar, din păcate, nu este potabilă. Așa că mă întrebam dacă următoarea instalare ar fi interesantă.

Apa poluată este pompată într-un râu sau lac, trece printr-un filtru și este fiartă într-un colector solar, aburul este folosit pentru a furniza energie electrică printr-o turbină sau un motor stirling, apoi, odată răcit, produce apă potabilă.

Ce crezi ? ... MULȚUMIRI
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 09/06/09, 09:35

Nu este nevoie de o pompă și de un sistem atât de complicat, există 1 proces ultra simplu: o sticlă de apă, astfel încât 1/2 lungime să fie vopsită în negru.

Există variante în formă de con, de exemplu.

În rest, există și capcane de rouă (găuri în pământ cu drenaj).

Nu soluțiile lipsesc, ci dorința politicienilor NOȘTRI de a le oferi.

Africa este cu siguranță cel mai bogat continent în ceea ce privește resursele subterane...și faptul că africanii nu știu să-l exploateze ei înșiși ni se potrivește bine...
0 x
gentil33
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 09/06/09, 09:17
Locul de amplasare: Bordeaux

întrebare




de gentil33 » 09/06/09, 09:44

Ok, dar scopul este încă să avem atât apă potabilă, cât și electricitate pentru un sat.

Întrebarea pe care mi-o pun este, este mai profitabil să avem două sisteme independente, unul pentru apă potabilă, celălalt pentru electricitate, sau al meu care le face pe ambele în același timp?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 09/06/09, 09:48

Nu veți avea suficient abur fără un concentrator parabolic (circular sau liniar) și în acest caz circuitul trebuie să fie un circuit închis...

Pe scurt, nu poți folosi lichidul de motor într-un circuit deschis, altfel se va înfunda foarte repede!

Poate că am înțeles greșit, dacă aveți o diagramă, vă rog să aruncați o privire.
0 x
gentil33
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 09/06/09, 09:17
Locul de amplasare: Bordeaux

răspuns




de gentil33 » 09/06/09, 09:59

În ideea mea, într-adevăr, există un concentrator parabolic, asta e evident. În amonte există o supapă de reținere prin care ajunge apa rece. Se vaporizează apoi în vatra cuptorului solar. Ideal este atunci să găsim o modalitate de a recupera electricitatea cu o eficiență bună atunci când aburul este transformat din nou în apă potabilă.

Există într-adevăr o problemă de înfundare. Pentru a rezolva această problemă, m-am gândit mai întâi la un sistem de filtre lavabile și la o inversare regulată a circuitului pentru curățarea focarului.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 09/06/09, 10:15

În acest caz, cum credeți că africanii își vor putea permite concentratorul?

Deja noi, cei BOGAȚI, NU am instalat concentratoare în casele noastre...

În Africa trebuie să găsești simplitatea și ușurința...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 09/06/09, 14:03

Personal cred că un sistem complicat care îndeplinește 2 funcții ar fi mai puțin potrivit.

Complexitatea crește riscul de defecțiuni.

În plus, separarea funcțiilor vă permite să aveți un sistem de rezervă (cum ar fi un generator sau un purificator de apă).

Deci ai putea la fel de bine să ai un sistem care produce energie și lângă el un sistem separat care produce apă potabilă.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 09/06/09, 20:01

Sunt de acord cu ex-oceano pentru motivul pe care l-a dat și, de asemenea, pentru că problema apei potabile este centrală în aceste țări, în timp ce cea a electricității este secundară.

Săpare fântâni suficient de adânci și acoperit în general face posibilă rezolvarea alimentării cu apă potabilă într-o manieră durabilă, dar are dezavantajul unui cost de construcție semnificativ.
Dezvoltarea în comun a compostării deșeurilor animale și a toaletelor de gunoi pentru oameni ar fi foarte utilă pentru a evita poluarea apelor subterane.

În schimb, consideră că în țările noastre „civilizate” împingem provocarea (inconștientă) până la defecarea în apă. potabil!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 228