Să economisim apă și bani

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
canares
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 26/11/08, 11:14

Să economisim apă și bani




de canares » 21/01/09, 14:30

Problema deficitului de apă este foarte prezentă și foarte îngrijorătoare. Există o soluție destul de eficientă pentru economisirea apei, și anume colectarea apei care cade din cer.

http://www.developpementdurable.com/con ... -plan.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 21/01/09, 14:35

Părerea mea despre recuperarea apei este într-adevăr amestecată!

a) Apă de ploaie pentru grădină: 100% ecologică = ieftin de investit și cost zero de utilizat = totul bun!

b) Apa de ploaie pentru dus sau toaleta cu rezervor automatizat din beton, filtrare, supresor si tot mizeria: 100% deconologic = scump de investit, costurile de pompare și întreținere sunt adesea mai scumpe decât factura echivalentă a apei CURAȚE pentru MULT MAI MAI MAI PUȚINA apă CURATA = nu e bine deloc! Câți m3 de apă sunt facturați la 8000 €? Răspuns: în general, mai mult decât durata de viață a instalației (cu excepția rezervorului)...Pe scurt, cred că a colecta apa de ploaie pentru altceva decât grădină este o prostie economică!

În sfârșit, fiecare este liber să facă ce vrea... dar ecologiștii care instalează un rezervor de apă de ploaie ar face mai bine să pună aceste 8000 de euro în plus în energia solară sau economii de energie (izolare)... pentru că spre deosebire de energia fosilă care dispare atunci când este consumată, apa se poate regenera și purifica în mod natural (chiar dacă în multe cazuri trebuie să-l ajuți). Apa face parte dintr-un ciclu natural durabil: este ciclul apei!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 21/01/09, 19:34

Colectarea apei pluviale pentru alte utilizări decât grădinăritul sau spălarea vehiculelor este justificată doar în regiunile relativ aride.

Sunt total de acord cu Christophe in ceea ce priveste durata de amortizare a instalatiei si durata de viata a acesteia!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 21/01/09, 20:28

Subiectul este mai bun aici : Mrgreen:
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 21/01/09, 21:02

Foarte sincer, fără să vreau să par protestant, nu văd
nu cum să găsim 8000 de euro pentru o instalație.

Mi-am făcut instalarea așa cum am explicat deja cu 3 inele
de fântâni. Nu-mi permit acest preț.
În detaliu, oferă o perspectivă largă, deoarece eu
Nu prea imi amintesc preturile:
51 € fără TVA/inel = 153 €
25 € pentru a săpa groapa.
20 € armături PVC 110
2 pungi de ciment =8€
100€ un grup hidro care lucrează de 4 ani
20€ câțiva metri de țeavă PVC de 1" și
50 € o mână de accesorii
Toate făcute în cei 500 € numărând super mari.
Capacitatea rezervorului meu este de +-2000 l utili

Am mai facut unul de 30 l la blocuri care m-a costat
cu greu mai scump.Nu inteleg cum putem justifica 8000€
Consumul meu de apă este de 110 M3/an de apă din oraș și
de +- 150M3 de apa pluviala.Familia mea este formata din 2 adulti
si 3 adolescenti.Economia este foarte reala si justifica investitia.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 21/01/09, 22:11

Rabbit ești (un super) mânuitor și nu toată lumea este... Vorbeam de oferte "la cheie" (cu retea dubla si tot...) pentru locuinte noi! Și în acest caz, este foarte ușor să obții 8000€ cu un rezervor subteran de beton de 4 până la 6m3...

Poate să nu fie justificat ca un cost, dar acestea sunt prețuri de piață și aparent când este ecologic TREBUIE SĂ FIE SCUMP... : Evil: : Evil:
Dernière édition alin Christophe 22 / 01 / 09, 09: 08, editate 1 ori.
0 x
Olivier22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 178
Înregistrare: 06/11/08, 16:41
Locul de amplasare: 35 / 22
x 6




de Olivier22 » 22/01/09, 02:05

Putem discuta si despre beneficiul unui rezervor de 10 pana la 20 mc... Sincer, crezi ca asta cade pe acoperis de fiecare data cand ploua?? (Pe acoperișul Versaillesului poate!)
Chiar și acasă în Bretania...
Dacă ne gândim că furtunile mari nu durează mai mult de câteva ore și sunt destul de rare și că ploile nesfârșite ale toamnei sunt mai mult burnițe decât orice altceva și că, cât durează, folosim apă acasă, cred că ar trebui să fim capabil să recupereze aproape la fel de multă apă de ploaie (peste un an) cu 3 sau 4 butoaie ca și cu un rezervor de 10000 L.
Un rezervor imens este pentru optimizare: a putea recupera TOT, chiar și în cazul unei inundații. Dar ne putem mulțumi foarte bine cu recuperarea O PARTE MARE cu echipamente care nu costă nimic.

O să-mi spuneți, depinde de regiune, da, în Sud cu siguranță sunt burnițe mai puțin lungi și ploi mai abundente... Asta e sigur.

Am avea nevoie de feedback de la cineva care are un rezervor mare acasă, dar mă îndoiesc că aceste rezervoare conțin adesea mai multă apă decât aer.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 22/01/09, 11:29

De fapt, scopul unui rezervor mare este să aibă apă
de ploaie în lunile de vară când plouă cel mai puțin, adică sfârșitul lunii iulie – august.
Trebuie sa vezi consumul pe care il faci in aceasta perioada
și calculați volumul util pe baza acestor informații.
Volumul trebuie apoi adaptat prin măsurarea volumului
de apă pe care acoperişul a furnizat-o în lunile mai şi iunie.prin eliminarea consumului
din aceste luni.Obiectivul este obtinerea unui rezervor plin la sfarsitul lunii iulie.
Dacă acoperișul este mic, nu are rost să ai un mega rezervor.
chiar dacă acoperişul este deosebit de important.Trebuie să ne dăruim
necazul de a calcula dimensiunea ideală, ceea ce evită costurile de construcție
inutil.
Acestea fiind spuse, este posibil să depozitați ploaia de iarnă, dar acest lucru necesită
o instalatie foarte importanta.
Rezervorul meu de 30 l are doar acoperișul unei case mici și jumătate
din cea a unui vecin.În august aşteptăm ploile rare (când vara este uscată) cu nelinişte.
Pentru celălalt rezervor, există atât de mult acoperiș încât un simplu val este suficient
să-l umplem.Dar o dată sau de două ori pe an uscam în timpul
1 saptamana sau 2.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 22/01/09, 12:05

Rabbit a scris:Dacă acoperișul este mic, nu are rost să ai un mega rezervor.


Ei bine, e amuzant, aș fi raționat contrariul: cu cât acoperișul este mai mare, cu atât ai nevoie de mai puțin volum de depozitare pentru că se va umple mai repede: orice duș mic poate reaproviziona volumul de depozitare.

Cu alte cuvinte: cu un acoperiș mic, ar fi nevoie de mai mult spațiu de depozitare pentru a putea depozita perioade lungi în cazul unei absențe prelungite a ploii...

Mă înșel?

Aproximativ câți L/m².an suntem în regiunea noastră Lapin?
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 23/01/09, 17:41

bonjour,

Christophe a scris:b) Apa de ploaie pentru dus sau toaleta cu rezervor automatizat din beton, filtrare, supresor si tot bazarul: 100% deconologica = investitie costisitoare, cost de pompare si intretinere deseori mai scump decat factura echivalentului cu apa CURATA pentru MULT MAI MAI MAI MULTA apa CURATA = nu este buna deloc!
Câți m3 de apă sunt facturați la 8000 €? Răspuns: în general, mai mult decât durata de viață a instalației (cu excepția rezervorului)...
Pe scurt, cred că a colecta apa de ploaie pentru altceva decât grădină este o prostie economică!

În sfârșit, fiecare este liber să facă ce vrea... dar ecologiștii care instalează un rezervor de apă de ploaie ar face mai bine să pună aceste 8000 de euro în plus în energia solară sau economii de energie (izolare)... pentru că spre deosebire de energia fosilă care dispare atunci când se consuma, apa stie sa se regenereze si sa se purifice in mod natural (chiar daca in multe cazuri trebuie ajutata). Apa face parte dintr-un ciclu natural durabil: este ciclul apei!


din cauza acestui tip de raționament extremist nu mai ajung la asta forum ....

Christophe uită adesea și alte elemente de luat în considerare decât simpla relație cu prețul M3-ului acasă..!!

Christophe uită adesea aspectul calitativ la acest subiect bazându-se doar pe eco-friendly și economic...!

Christophe generalizează și amestecă lucrurile puțin prea repede...!

Christophe judecă mult prea ușor lucrurile despre care știe mai puțin... precum și oamenii care practică aceste lucruri...!

Christophe rămâne în continuare mult prea naiv în ceea ce privește situația generală, actuală și mai ales viitoare a apei, precum și „ciclul ei”...!

si de exemplu ti-as spune ca unii sunt mai "la indemana" decat altii, mai "descurcatori" decat altii, mai "intuitivi" decat altii...si nu se lasa pacaliti de mana "la cheie" .. .
Deci, nu are rost să împușcăm ceva care se mișcă fără discernământ!

si personal sunt in deplina autonomie a apei pluviale cu o calitate a apei pe care "reteaua" nu mi-o poate asigura... si nu caut profitabilitatea financiara (care stiu ca va fi pe termen lung), ci profitabilitatea calitativa si ecologica. , fara a uita de independenta (fara griji pentru dotare!) care va fi in curand un privilegiu!!
(de asemenea, am 30M3 de depozitare care se revarsă constant în acest moment cu doar 100M2)

unul dintre prietenii mei apropiați care și-a făcut instalarea în același timp cu mine și pe aceleași principii, are o instalație de 18 M3 pentru autonomie completă și pentru un investiție totală (toate utilajele complete + lucrari + livrari + TVA) de - 5000 € ..!!!

> toata lumea ar face mai bine sa investeasca acelasi pret in acest tip de proiect autonom, decat sa cheltuiasca triplu pe o masina noua!!

Ciao....
0 x
Bună ziua acasă! ...

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 85