Efect de răcire Vortex: eficient?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Efect de răcire Vortex: eficient?




de Grelinette » 29/05/09, 16:40

În timp ce răsfoiți un subiect despre fabricarea unui aer condiționat natural, a existat un link către un DIY care pare interesant și simplu și iată diagrama pe care cred că am înțeles-o:
Imagine
(Sursa: http://luc.merlovisking.chez-alice.fr/climat-clean.htm )

Efectul Vortex ar avea particularitatea refrigerării aerului care circulă în centrul său.

1 °) Credeți că acest sistem de aer condiționat funcționează?
(Poate că am făcut unele greșeli în diagramă)

2 °) A realizat deja cineva acest sistem de coș de refrigerare sau altul similar?

3 °) În cazul unei funcționări eficiente, pentru o încăpere de aproximativ 20 m2, pentru ce dimensiuni recomandați:
- diametrul și înălțimea tubului coșului de fum (1),
- diametrul și lungimea tubului interior de agent frigorific (2)
- diametrul și înălțimea turbinei cu efect vortex, precum și unghiul aripioarelor (3)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
yanyan26
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 101
Înregistrare: 23/12/06, 16:27
Locul de amplasare: Drôme (26)




de yanyan26 » 29/05/09, 19:40

bonjour

Știu răcitorul electrocasnic cu efect vortex, dar funcționează cu aer comprimat, datorită mișcării rapide a aerului
Vezi toate detaliile:
http://kermaz.exair.com/spotcooling/vtpage.htm?gclid=COXbz7mH4poCFQZgZwodExgWBw
0 x
http://yanyan.26.free.fr/


Natura este un echilibru perfect. Dacă știți cum să o priviți, ea poate dezvălui secretele ei.
Iacob127
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 27/02/10, 21:19
Locul de amplasare: pământ




de Iacob127 » 27/02/10, 21:34

toată lumea bună seara,

Răspund cu cunoștințele mele qq despre termo și mecaflotă ...

Vortexul este acolo deoarece forța centrifugă crește densitatea la exterior, o reduce la interior (conservarea fluxului de masă).
De fapt, există o răcire, conducta care se aruncă prin ea este, prin urmare, un schimbător de căldură foarte slab. Creați cel puțin o duritate bună la suprafață, adăugați aripioare. Mustul rămâne o țeavă al cărui interior este un fagure de miere.

Vortexul este creat de aripioare (foarte bune) și de depresie (opțiuni tehnologice mai discutabile). Acesta din urmă este legat de expansiunea aerului fierbinte și, prin urmare, de schimbarea acestuia în densitate. Ar fi mult mai judicios să plasați în înălțime (nu este nevoie să urcați la 6 sau 8 m înălțime!) Un schimbător solar de căldură. Faceți o serpentină din țevi vopsite în negru, de ex. Doar suprafața oferită soarelui contează cu adevărat. Ceea ce vă va încetini este căderea de presiune legată de schimbătoarele de căldură. este un compromis care trebuie făcut, ca întotdeauna.


Dar ideea este foarte bună: avem nevoie de aparate de aer condiționat vara, când acest sistem este cel mai eficient. Poate funcționa înapoi iarna (cu o pompă, vă acord) pentru a încălzi.

Ecologic
Jacob 127

[Edit] La prima vedere, mă îndoiesc că o instalație casnică de dimensiuni rezonabile va produce suficientă presiune negativă pentru a răci o cameră de refrigerare.
0 x
„Fiecare are dreptate din punctul său de vedere, dar nu este imposibil ca toată lumea să greșească”, Gandhi
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

efect de vortex




de oli 80 » 28/02/10, 11:57

salut, aici este site-ul jonule
http://mon.danstagueule.fr.free.fr/NRJr ... imple.html

veți găsi acolo mijloacele de exploatare a energiei solare non fotovoltaice, există și sistemul „efect vortex” care este evocat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 28/02/10, 13:38

acest sistem este disponibil în industrie

nu există niciun tub în centru care să acționeze ca un schimbător de căldură: este pur și simplu o parte din alimentarea cu aer comprimat care iese rece prin centru și cealaltă parte a fluxului care iese fierbinte prin exteriorul hidromasajului

are avantajul de a fi simplu, dar eficiența energetică este foarte proastă: în plus, face un zgomot de iad
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 28/02/10, 14:16

Mi se pare că acest sistem este folosit pentru aerul condiționat al anumitor avioane.
(Airbus?). Consumă energie infernală preluată în aer comprimat direct de la ieșirea compresorului unei turbine. Nu am reușit să găsesc un link pe net ... :strigăt: Se vorbește despre un sistem, de asemenea, cu aerisire, dar factură mai „clasică” cu schimbător și compresor.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 28/02/10, 14:38

Flytox a scris:Mi se pare că acest sistem este folosit pentru aerul condiționat al anumitor avioane.
(Airbus?). Consumă energie infernală preluată în aer comprimat direct de la ieșirea compresorului unei turbine.


????
Pe toate aeronavele comerciale, aerul este preluat de la compresoarele motorului pentru presurizare și aer condiționat: deoarece este prea fierbinte (200 ° C) este răcit printr-o scădere de presiune + schimbătoare de căldură răcite de acestea. aerul trece printr-un rotor care recuperează energie pentru sistemul de aer forțat ...
O mică explicație a cazului A320 (dar este la fel pentru alte avioane):
http://www.limsi.fr/Individu/delbende/e ... 20A320.htm
0 x
Iacob127
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 27/02/10, 21:19
Locul de amplasare: pământ




de Iacob127 » 28/02/10, 17:56

+1 pentru pasărea furtunoasă: acestea sunt exact lecțiile mele despre schimbătorii de aeronave ;-)

Retir ceea ce am spus: pare posibil să fac o instalație de dimensiuni rezonabile pentru a răci la 2 ° C un volum de aer de 1m³ (luat ca cub pentru calcule) izolat de un perete de rezistență termic R = 1,6W / m²K (5cm de izolație care conține aer: spume expandate, lână naturală etc.)

Suprafața de schimb este de 6m², iar fluxul pierderii prin conducție este de 70W (mai rău decât dacă am număra convecția naturală)
Patm / P = (Text / T) ^ g / (1-g)
Se presupune că aerul exterior este la 20 ° C. Pentru a crea 2 ° C de aer inițial la Patm, este necesară o depresiune de 20265Pa
Vortexul creează vidul care echilibrează forța centrifugă. Viteza orthoradială la periferia tubului care atrage aerul rece trebuie să fie Uth = 127m / s
De asemenea, aveți nevoie de o viteză mare pentru a muta aerul proaspăt în incinta noastră: Qm.Cp.T = Debitul de pierderi (70W)
Qm = 0,26 g / s sau Uz = 0,6 m / s

Toate acestea implică faptul că o energie cinetică E = 1 / 2.rho. (Uz² + Uth²) = 9880 J / m³ este furnizată de schimbător.
Își trage energia de la soare și, mai degrabă decât să puneți un șemineu simplu, vă sugerez să utilizați două planuri de 1mx1m 2cm distanță și între care veți avea așezate aripioare verticale tot timpul, de asemenea distanțate la 2cm. Decupat și vedere de sus, arată așa.

https://www.econologie.info/share/partag ... Qx3f9t.jpg

Graschoff și Prandtl trec prin asta, și corelațiile de schimb ale cursurilor mele (vă scutesc de toate acestea, îmi dau seama că devine de băut ca postare: dacă doriți alte explicații, MP-ez eu)

Schimbătorul trebuie vopsit în negru și din metal. Ieșirea este mai mare decât orificiul de admisie, iar bobinele trebuie să fie orizontale (altfel aerul va stagna într-un cot). Am considerat că primește 500W, ceea ce este mai mult sau mai puțin realist dacă vrem să-l facem să funcționeze puțin mai mult decât vara și atât timp cât un nor trece pe acolo ...

Iată ce să faci un frigider mic ieftin! Cred că voi încerca chiar.

Aici tocmai am văzut că este necesar să se calculeze înclinația aripioarelor și că este aproape la 90 °. Aceasta este ceea ce probabil ne oprește

[edit 1]: schema frigiderului solar
[edit 2]: 127m / s de rotit! bine nu este pentru azi
0 x
„Fiecare are dreptate din punctul său de vedere, dar nu este imposibil ca toată lumea să greșească”, Gandhi
Ulise Napo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 01/06/21, 11:12
x 1

Re: Efect de agent frigorific Vortex: eficient?




de Ulise Napo » 01/06/21, 11:34

Bonjour à tous,
Revin la această discuție 10 ani mai târziu pentru a obține feedback cu privire la instalațiile dvs.

Sunt interesat de performanța aparatelor de aer condiționat solare bazate pe efect termic și vortex. Și voi fi foarte avansat dacă unii care au încercat să facă o versiune (mai mult sau mai puțin calitativă, nu voi judeca;)) ar putea să-mi dea câteva informații despre ea. De exemplu, aș dori să știu dimensiunea aproximativă a instalației și a camerei de răcit, materialele și tehnica utilizată și, în cele din urmă, senzația sau o măsură a cantității de frig pe care o poate produce un astfel de sistem.

Nu ezitați să răspundeți (aici sau prin mesagerie) chiar dacă instalația dvs. este rudimentară și nu foarte funcțională sau dacă nu aveți multe informații, este un subiect foarte interesant, dar consider că foarte puține studii sunt serioase. Prin urmare, orice informație este binevenită.

merci

Aer condiționat solar, răcire regenerabilă, răcire solară, aer condiționat regenerabil, aparat de aer condiționat acasă, aparat de aer condiționat DIY, aparat de aer condiționat cu emisii reduse de carbon
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14825
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Efect de agent frigorific Vortex: eficient?




de GuyGadeboisTheBack » 02/06/21, 15:12

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 104