Dinamizarea apei Schauberger

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
arnodesbois
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 25/10/18, 09:14

Dinamizarea apei Schauberger




de arnodesbois » 25/10/18, 10:59

Bonjour à tous,

Nou nou pe site forum, Postez și mă prezint în același timp.
„Inima credincioasă Ardéchois”, pasiunile mele sunt numeroase, dar toate se învârt în jurul naturii și a mijloacelor de păstrare a acesteia.
Sunt unul dintre cei care cred că civilizația noastră a greșit încă de la început, abătându-se voluntar de la această natură atunci când este doar o parte din ea, bazându-și întregul sistem energetic pe principii în inegalitate totală. cu ea, producător de căldură ...
V. Schauberger este pentru mine un pionier și un gânditor în acest domeniu. Despre el au fost scrise tone de articole, desigur, cu unele bune și altele nu atât de bune, chiar rele, oricare dintre aceste gânduri și modul său de a vedea mediul nostru a fost cred că este corect.

În acest postulat mă concentrez de ceva timp asupra necesității absolute de a avea apă de calitate pentru a avea o sănătate bună.
Și această necesitate absolută trebuie să treacă prin ceva simplu și neliniștitor.
Așa că încerc să găsesc o modalitate de a da viață apei mele domestice. Pentru aceasta, este necesar să restabilim o energie internă subtilă, care pare să fie legată de mișcarea de vortex natural pe care o găsim în natură. Am făcut mai multe teste și experimente pe acest subiect (măsurători de Ph, conductivitate, efect asupra creșterii plantelor etc.) care validează acest punct de vedere.

Prin urmare, ideea este de a găsi „ceva” care poate produce o mișcare elicoidală centripetă în apă care circulă în conductele mele de cupru.
Mai multe soluții pentru acest lucru:

- O companie austriacă vinde țevi de cupru care au fost modelate astfel încât să aibă în interior o spirală care antrenează apa într-o mișcare elicoidală și centripetă; principiul este bun, dar ceea ce mă întristează este principiul de fabricație: un fel de maxilar apasă pe conductă la intervale regulate prin realizarea tubului înainte de fiecare ciocănire, o întoarcere de grad "x", care slăbește pe de o parte și care împiedică și lungimile să poată fi mânecate. Prețul de 40 € pentru 50 cm.
- Amplasați sistemul în interiorul conductei: m-am gândit la un turbulator, folosit pentru evacuarea fluidelor pentru sistemele de încălzire. Puține modele sunt potrivite; atât de puțini încât încă nu am găsit!
- Așezați un șurub Arhimede în interiorul conductei: cred că aceasta este ideea potrivită. Dar este greu să găsești exact ceea ce se potrivește și asta vine la subiectul postării mele :)

Aveți vreunul dintre voi cunoașterea, o idee, pentru a proiecta acest șurub Arhimede?

Trebuie să aibă 51,7 cm și să aibă un diametru exterior. permițându-mi să-l introduc într-o țeavă de cupru (19mm deci 17 sau 22mm deci 20mm),
De asemenea, m-am gândit să folosesc o țeavă de cupru cu o secțiune mică și să lipesc în spirală, un fir de cupru cu diametru mare ??

mulțumesc :)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Dinamizarea apei Schauberger




de Ahmed » 25/10/18, 12:36

Fără a prejudicia în vreun fel validitatea conceptului de dinamizare, din punct de vedere practic, o soluție constă în înfășurarea unei plăci de dimensiuni ad-hoc pe un dorn de formare (profil rotund și alungit), astfel încât să se obțină o spirală goală în centrul său. Vasul trebuie să fie îndoit pe margine, dar poate fi jucat cu o grosime redusă și un vas destul de îngust). Mandrina (care este utilizată doar în timpul fazei de modelare) trebuie să aibă un diametru care să țină cont de elasticitatea metalului, care va da un diametru mai mare al piesei. Tot ce rămâne atunci este să sudați * la capătul punctelor partea de tubul de recepție (prin urmare va fi presată de peretele tubului).
Acest aranjament mi se pare a fi în concordanță cu forța generată care va tinde să direcționeze apa către pereți ...

Scrii:
... și modalități de conservare.

Cel mai bun mod de a „păstra” natura ar fi pur și simplu să nu mai atacăm ...

* Este posibil ca sudarea să nu fie necesară în cazul în care piesa are un diametru puțin mai mare decât diametrul interior al tubului: faptul că piesa este liberă în centrul său și un pas destul de slab îi dă probabil elasticitate suficientă pentru a reveni în forță și apoi a rămâne la locul său.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Dinamizarea apei Schauberger




de izentrop » 25/10/18, 13:17

Dinamizarea este un concept rezultat din homeopatie, pseudoștiință și preluat de antroposofia lui Steiner și atenție prin apelul la natură http://menace-theoriste.fr/appel-nature/

Atunci când clipește cu forma unei conducte de apă, aceasta va genera doar căderi de presiune și cheltuieli inutile de bani.
1 x
arnodesbois
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 25/10/18, 09:14

Re: Dinamizarea apei Schauberger




de arnodesbois » 25/10/18, 13:55

Ahmed a scris:Fără a prejudicia în vreun fel validitatea conceptului de dinamizare, din punct de vedere practic, o soluție constă în înfășurarea unei plăci de dimensiuni ad-hoc pe un dorn de formare (profil rotund și alungit), astfel încât să se obțină o spirală goală în centrul său. Vasul trebuie să fie îndoit pe margine, dar poate fi jucat cu o grosime redusă și un vas destul de îngust). Mandrina (care este utilizată doar în timpul fazei de modelare) trebuie să aibă un diametru care să țină cont de elasticitatea metalului, care va da un diametru mai mare al piesei. Tot ce rămâne atunci este să sudați * la capătul punctelor partea de tubul de recepție (prin urmare va fi presată de peretele tubului).
Acest aranjament mi se pare a fi în concordanță cu forța generată care va tinde să direcționeze apa către pereți ...

Scrii:
... și modalități de conservare.

Cel mai bun mod de a „păstra” natura ar fi pur și simplu să nu mai atacăm ...

* Este posibil ca sudarea să nu fie necesară în cazul în care piesa are un diametru puțin mai mare decât diametrul interior al tubului: faptul că piesa este liberă în centrul său și un pas destul de slab îi dă probabil elasticitate suficientă pentru a reveni în forță și apoi a rămâne la locul său.


Mulțumesc Ahmed;)
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Dinamizarea apei Schauberger




de Janic » 26/10/18, 08:52

Dinamizarea este un concept rezultat din homeopatie, pseudoștiință și preluat de antroposofia lui Steiner și atenție prin apelul la natură http://menace-theoriste.fr/appel-nature/
Atunci când clipește cu forma unei conducte de apă, aceasta va genera doar căderi de presiune și cheltuieli inutile de bani.
Domnule, știu totul, nu știu nimic care să fie implicat în toate. Vortexul este o mișcare naturală care are loc în orice flux de aer sau apă atunci când un fluid trece de la stadiul laminar la stadiul turbulent, acest vârtej natural previne acest ultim stadiu și, prin urmare, permite un flux mai bun; ceea ce poate vedea orice observator într-un canal de scurgere. Chiar și tu ar trebui să ajungi acolo! :D deci acest lucru nu reduce nimic, ci dimpotrivă facilitează fluxul.
deci nu are nimic de-a face cu homeopatia care nu folosește vârtejul, ci agitația. Ar trebui să ieși din secte din când în când pentru a reveni la o realitate mai constructivă.
Tubul Ranque, care utilizează în mod industrial efectul vortex, este printre cele mai uimitoare, permițând eliberarea temperaturilor de până la + 70 ° pe o parte și temperaturi cuprinse între -35 și -70 ° pe cealaltă.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Dinamizarea apei Schauberger




de izentrop » 26/10/18, 09:17

Janic a scris: prin urmare, un flux mai bun; ceea ce poate vedea orice observator într-un canal de scurgere.
Mulțumită trecerii aerului în centrul vârtejului. Este și mai parfumat atunci când goliți o sticlă, dar în alimentarea cu apă nu are sens.
Janic a scris:Tubul Ranque, care utilizează în mod industrial efectul vortex, este printre cele mai uimitoare, permițând eliberarea temperaturilor de până la + 70 ° pe o parte și temperaturi între -35 până la -70 ° pe cealaltă.
Pentru a face acest lucru, aerul comprimat trebuie trimis în cavitate

Imagine

Este un sistem de răcire foarte consumator de energie.

Arnodesbois trebuie să-și răcească alimentarea cu apă rece?
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Dinamizarea apei Schauberger




de Janic » 26/10/18, 09:57

Mulțumită trecerii aerului în centrul vârtejului. Este și mai parfumat atunci când goliți o sticlă, dar în alimentarea cu apă nu are sens.
Observați sistemul un pic mai bine atunci când un bazin de câteva mii de M3 se golește într-un vortex, nu există aer disponibil la aceste adâncimi, nu este o sticlă!
Pentru a face acest lucru, aerul comprimat trebuie trimis în cavitate
Este un sistem de răcire foarte consumator de energie.
Utilizarea tubului Ranque își găsește aplicarea numai în situații în care alte sisteme, la fel de consumatoare de energie, nu pot fi utilizate. Dar întrebarea nu se referă la energia folosită, ci mai presus de toate la fenomenele Harului la trecerea aerului în centrul vortexului.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Dinamizarea apei Schauberger




de Christophe » 26/10/18, 10:12

Un alt subiect (din 2008!) Există întrebarea, există câteva informații: filtrare-pompare-apa / apa-energizanta-t5811.html

În caz contrar, raportul „Maeștrii apei” este foarte interesant: https://www.econologie.com/telechargeme ... integrale/



Aceasta a inițiat un subiect mic: știință și-tehnologie / forme-de-apă-și-ultrasunete-morfogeneză-t4546.html
0 x
arnodesbois
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 25/10/18, 09:14

Re: Dinamizarea apei Schauberger




de arnodesbois » 26/10/18, 21:13

Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi și comentarii.

Sunt necesare câteva detalii despre proiectul meu.
În ceea ce privește rețeaua mea de apă de acasă, vreau să creez un bypass între reductorul meu de presiune și colectorul meu, care să îmi permită să trec apa printr-un dispozitiv de ridicare (țeavă diam 22mm ext.) În care apa va fi supusă unei rotații în sens invers acelor de ceasornic, apoi într-o coloană descendentă (țeavă diam 22mm ext.) în care apa va fi supusă unei rotații în sensul acelor de ceasornic.
Pentru cei care doresc, pot specifica, de asemenea, ce mă determină să realizez acest lucru, dar scopul aici nu este de a crea o dezbatere ideologică privind dinamizarea apei care se va încheia oricum din punct de vedere foarte diferit și pasionat, dar pentru a găsi o modalitate de a produce o mișcare elicoidală care să „se apropie” cel mai bine de efectul vortex în ceea ce privește descendentul.
Nu am nevoie de un efect de „răcire”, delta slabă care va fi produsă de circulația accelerată a apei va fi mai mult decât suficientă.
Materialul este important din punctul meu de vedere; fără plastic, fără lemn (am încercat, dar așa cum era de așteptat, pe lângă problemele de umflare, deteriorarea acestui material nu este foarte igienică sau poate ar trebui să încercați cu un lemn de apă , foarte dens); cuprul mi se pare cel mai potrivit.
Producătorii de șuruburi Archimedes sunt supraestimați doar pentru fabricarea a 2 bucăți.
M-am gândit să iau șaibe de cupru, să le tai și să le răsucesc astfel încât să fac 1/2 trepte și să le lipesc, dar asta mi se pare complicat.
Am încercat luând 2 fire de cablu de 6² și răsucindu-le, dar redarea nu este bună.
Nu mai am idei :(
0 x
arnodesbois
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 25/10/18, 09:14

Re: Dinamizarea apei Schauberger




de arnodesbois » 26/10/18, 21:28

Ideea lui Ahmed mi se pare foarte bună.

"înfășurați un vas de dimensiuni ad hoc pe o mandrină de formare (profil rotund și alungit), astfel încât să obținem o spirală goală în centrul său. Vasul trebuie să fie îndoit pe marginea sa, dar se poate juca cu grosime și un plat destul de îngust). Dornul (care este utilizat doar în timpul fazei de modelare) trebuie să aibă un diametru care să țină cont de elasticitatea metalului, care va da un diametru mai mare al piesei. în timp ce sudarea * la capăt indică piesa către tubul de recepție (prin urmare va fi presată de peretele tubului) ".

Pe de altă parte, prima dificultate este de a găsi vasul de 1 mm. Cred că trebuie să începeți cu o grosime de 2010 mm, ca cea a tubului (1 mm ext - 22 mm int.).
2 x Pi x 10 = 62,8 mm pe rotație.
Pentru o coloană de 517 mm, planific 32 de spire: 62,8 x 32 = 2010 mm.

Poate luați doar un tub cu diametrul de 22 mm, împărțiți-l pe lungime și aplatizați-l?
A doua dificultate: presupun că trebuie să încălziți vasul; la ce temperatură, se încălzește pe o porțiune mică, se rostogolește, apoi se reia?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 134