Eole Water: electricitate și apă în același timp

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
franck.S
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 25/01/09, 14:18

Eole Water: electricitate și apă în același timp




de franck.S » 10/09/09, 12:44

bonjour,

Tocmai am găsit acest site: www.eolewater.com

O companie franceză a depus un brevet pentru un sistem eolian care produce apă. De fapt, apa din atmosferă este condensată și apoi recuperată.

Le-am întrebat dacă eficiența turbinei eoliene, în ceea ce privește producția de energie electrică, a fost aceeași (sau aproape) ca o turbină eoliană convențională. Astept raspunsul.

Ce crezi?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 10/09/09, 12:51

Nu cred că există ceva „nou” în acest sens. Văzusem un sistem similar în 2002 la târgul de invenții de la Geneva.

Problema este că persoanele cărora le lipsește apa nu își pot permite acest tip de facilități.

Există sisteme mult mai simple și mai accesibile pentru a recupera apa de rouă, de exemplu ... căutați „capcane de apă de rouă” în google ...
0 x
franck.S
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 25/01/09, 14:18




de franck.S » 10/09/09, 14:14

Într-adevăr, în plus, aceasta este problema acestei companii, costul materialului: între 9900 și 50000 €. Este scump pentru țările lumii a treia.
Dar hei, ideea mi se pare încă atractivă. Datorită ei, acum putem trăi din dragoste, apă proaspătă și electricitate (pentru televizor) : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot], Google Adsense [Bot] și oaspeții 211