Eolewater

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
zozefine
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 14/07/10, 12:38
Locul de amplasare: syros cyclades grecia

Eolewater




de zozefine » 14/07/10, 22:56

Salut. Sunt nou la asta forum și locuiesc pe o insulă grecească fără apă cu mult vânt, dacă știi la ce mă refer. Mi-am amintit de lovitura turbinei eoliene care produce curent, dar și care face posibilă recuperarea apei vânturilor marine (că sunt până când îmi este mai sete ...).

mică cercetare gougueule, am dat peste tine, econologie, și pe site-ul eolewater: asta căutam, m-am întrebat cum a evoluat în 1 an: m-am dus la site-ul lor și am impresia că a murit aproximativ când s-a născut, în jurul primăverii / verii 2009. Le-am trimis un e-mail pentru a le întreba dacă se mai mișcă, niciun răspuns pentru moment. modelele lor din 2009 erau scumpe și supradimensionate pentru mine și mă întrebam dacă mai există ceva mai interesant pentru corzile mele în 2010.

apoi tocmai am făcut o căutare aici și parcă nu vi se pare interesant. totuși, vă pot spune că, în situația mea deosebită, o turbină eoliană care îmi va permite să am electricitate iarna și apă vara ar fi pur și simplu un miracol. și foarte de dorit.

totuși, între acest site aparent mort și reacțiile tale dubioase sau sincer negative (cu argumente pe care nu sunt sigur să le urmez de altfel), toate acestea mă fac să mă întreb dacă a fost / este o prostie sau nu.

deci, dragă forum, întrebare simplă: proiectarea unei turbine eoliene care „produce” apă / electricitate în funcție de necesități și într-o situație adecvată (a mea) este atât de nebun? mai exista? pe scurt, cine are veste ???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/07/10, 08:26

Cu siguranță, turbina eoliană este interesantă, dragă fată aeole ..... Ce nu este interesant este performanța acestei mașini!
Nu există lipsă de soluții pentru obținerea apei proaspete: de exemplu, dacă nu sunteți departe de mare, există tipuri de sere foarte simple de construit care distilează apa: alimentare cu energie: pompare, nimic mai mult.
Există, de asemenea, „generatoare de apă dulce” de birou care funcționează pe același principiu, dar mult mai ieftin: trebuie doar să le alimentați cu energie electrică (cu o turbină eoliană sau cu panouri fotovoltaice)
Explicați-ne mai mult cum arată implantarea dvs. „robinsonesque” și cum vă descurcați acum.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Eolewater




de Christophe » 15/07/10, 09:27

zozefine a scris:deci, dragă forum, întrebare simplă: proiectarea unei turbine eoliene care „produce” apă / electricitate în funcție de necesități și într-o situație adecvată (a mea) este atât de nebun? mai exista? pe scurt, cine are veste ???


Problema este prețul: deoarece prețul de cost „estimat” al m3 de apă „condensată de turbina eoliană” pentru modelele mici este cuprins între 30 și 40 € / m3 !! Pentru cea mai mare ca tatera, în cele mai bune cazuri, 10 € / m3 ... adică MULTE Prea mare în comparație cu alte soluții de desalinizare, de exemplu: https://www.econologie.com/dessalage-de- ... -4276.html

Plantele solare au o durată medie de viață de aproximativ 20 de ani, în timp ce costul apei proaspete produse de plantele solare variază de la 0.52 m USD - 3 până la 2.99 USD US - 3, în funcție de instalație și de metoda de analiză a costurilor. Este important să ne dăm seama că puterea maximă nu înseamnă că un solar încă este cel mai economic.


În plus, există și alte soluții mult mai puțin costisitoare și mai complicate pentru recuperarea apei potabile în țările uscate și / sau din lumea a treia, iată un exemplu:
https://www.econologie.com/forums/capteur-de ... t9756.html
(putea merge pe jos până la tine, nu?)

Există zeci de tehnici simple și eficiente fie pentru apă potabilă, fie pentru rouă, condens sau capcane de ceață ...

ps: site-ul eolewater există încă https://www.econologie.com/forums/eole-water ... t8361.html
0 x
zozefine
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 14/07/10, 12:38
Locul de amplasare: syros cyclades grecia




de zozefine » 15/07/10, 11:14

Vă mulțumim pentru răspunsuri. deci nu este o porcărie!

așa că sunt bătrân și singur (să nu mă plâng), dar sunt singur să joc, iar forța mea musculară nu mai este cea de altădată). mai mult, rupt și precaut (aici, fericiți, ziua de iarnă din această iarnă am avut 2 ° noaptea). Închiriez o casă tradițională plantată pe o placă de marmură, deci este foarte foarte sănătoasă, încălzită cu lemne (pe o insulă fără copaci, nu vă spun puzzle-ul; pentru zile cu adevărat înghețate este radiator și rahat pentru factura mea de electricitate) acoperișul este plat, astfel încât colectorul de apă (cisterna).

cu apa din rezervor, umplu o mică rezervă pe acoperiș, pentru zilele fără apă publică, așa că am, în cel mai rău caz, puțină apă pentru bucătărie. fluxul bucătăriei se face direct în pământ, unde roșiile, dovleceii etc. cresc sălbatice, precum și o floră lacomă în apă, dar care tolerează săpunul de vase (organic) (de ex. vitex agnus castus). De asemenea, pot, cu apa din cisternă, să „compensez” apa lipsă din rezervorul extern de plastic. dar pompa funcționează prost, așa că uneori trebuie să mergi la găleată și ucide! dar cisterna este folosită mai ales pentru proprietarul care își udă livada jos (citrice, măslini).

pe de altă parte, am creat baia, toaletele uscate și toată apa cenușie din baie este colectată în acest rezervor extern din plastic, apă pe care o folosesc pentru a-mi ud copacii - pentru că sunt un adevărat idefix elvețian pierdut într-o zonă 10 ... lucrul rău este că, cu cât iau mai multe dușuri și folosesc mașina de spălat și mă spăl pe dinți, cu atât mai multă apă trebuie să-mi ud copacii: hahaha

Practic, vara, pentru că este în vârful văii și turiștii la piscine, iazuri, iarba engleză pompează mult în aval, nu am / puțină apă, în general nimic de la prânz până la miezul nopții ... mare problemă cu udarea, prin urmare, și, de asemenea, nasol pentru viața de zi cu zi.

casa este înaltă într-o vale, departe de mare, vale orientată aproximativ nord-vest-sud-est (google earth: http://www.panoramio.com/photo/6104453). pentru vânt, în principal, meltem vara, vânt de nord, foarte uscat, ai impresia că te afli sub un uscător de păr, iar iarna vânturi fierbinți de sud, foarte foarte umede, și vânturi de nord, direct din Carpați, înghețate. spre deosebire de țările noastre „nordice”, aici, zilele pe care le observăm sunt zile fără vânt. nu este neobișnuit să aveți beaufort 6/7 și până la 8/9. un pic de dezastru când este Beaufort 10/11 S-SO pentru casă !!!

pentru ploi, de fapt, statistic, este mai multă ploaie decât în ​​sudul Franței, dar în mult mai puține zile: este întotdeauna un potop, care spală solul, poartă torenți de noroi, pietricele și apă pe nimic sol argilo-calcaros. și accelerează teribil eroziunea (deci avem eroziune și vânt și apă ... fără a lua în calcul soarele, am numărat până la 69 ° pe sol, ceea ce înseamnă că este imposibil să asigur acoperirea plantelor „în viață” pentru a proteja solul. Este usor de vazut, am plantat copaci, dar trebuie sa udati ...)

și nu în ultimul rând, am închiriat această casă și sunt acolo de 2 ani și jumătate, mai am 3 ani și jumătate ...: - ((

iată masa. lung, scuze scuze.

dar, prin urmare, desalinizați apa, nici o întrebare, prea departe, prea grea pentru a o purta cu fiatul meu putred, pentru a săpa mai mult pentru a recupera mai multă apă, imposibilă sau teribil de scumpă (placa de marmură) și undeva pentru o casă de unde voi pleca în curând ... asta nu mă împiedică să plantez copaci, să construiesc un lighean cu mâinile mele pentru a avea mereu apă pentru movilă și compost (și pisici) și să gândesc pe termen lung. dar toate acestea foarte limitate prin mijloacele mele financiare.

cqfd: o turbină eoliană care îmi permite să am apă și / sau electricitate, pe care o pot lua la bord în ziua în care mă mut, bine care mă interesează.

în profilul meu, voi pune adresa mea foto (flickr) există albume care privesc casa și împrejurimile.

Cred serios că turbina eoliană apă / electricitate, din Ciclade, cu această lipsă teribilă de apă, această eroziune terifiantă, este o soluție absolut magnifică, deoarece poate fi implementată local (spre deosebire de instalațiile de desalinizare, este bine, avem deja " bând „apă așa, văd ce dă asta) mult mai interesant decât solarul, ceea ce este un adevărat dezastru, dar îl pot explica în altă parte.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/07/10, 22:58

Desigur, este foarte departe de micile noastre probleme ale locuitorilor orașului entuziasmați. Cred că este rezultatul unei alegeri. Cu toate acestea, instalarea unei turbine eoliene ar fi foarte costisitoare, pe o proprietate închiriată.
Pe scurt:
fie ai bani, îți rupi contractul de închiriere și vei locui în altă parte
fie nu aveți, deci neapărat nu pentru o turbină eoliană sau PV, și continuați să jucați ...

ma insel?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
zozefine
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 14/07/10, 12:38
Locul de amplasare: syros cyclades grecia




de zozefine » 15/07/10, 23:47

nu, elefantul nu se înșală. și asta e bun și logic, nu?

a fost o alegere oarecum constrânsă și o constrângere acceptată în mod liber și, într-adevăr, practic, a ajuns la o imensă ușurare: în sfârșit mă simt mai mult sau mai puțin de acord cu o anumită parte a mea care este destul de „radicală” ”. povestea este, pe de o parte, că visez la soluții corecte și simple și, pe de altă parte, că sper să mai am puțin aluat o dată. de exemplu visez: dacă reușesc să dublu contractul de închiriere și că am bani, ouaille notte?

și apoi o turbină eoliană, dacă o instalez, o pot schimba și eu. sau o revindeți proprietarului (bine, asta, fibra ecologică / economică aici, în Grecia, nu este încă asta)?

pe scurt, eu, această tehnologie, îmi vorbește foarte mult în această situație foarte specială. și așa că încerc să culeg informații, să văd, nu se știe niciodată, poate o dezvoltare industrială cu modele mai mici, mai puțin costisitoare.

dar tăcere radio pe partea vântului, mi-e teamă că este cam moartă.

ah, apă ... încă astăzi nu am putut uda, planta mea de dovlecei de pe un deal este agățată ...

în afară de asta, consider admirabil modul tău de a aborda problemele tale (mari), chiar și ale locuitorilor orașelor, chiar și celor entuziasmați. Păstrez o amintire îngrozită a existenței mele urbane, m-am simțit acolo atât de departe de viață, în ciuda diferiților stimuli, sociali, culturali etc. și nu m-am gândit niciodată la asta, nici măcar o secundă (dar a fost și o altă eră), pentru a această problemă de cvasi-supraviețuire cu care se confruntă lumea de astăzi. Mi s-ar fi spus despre toaletele uscate, aș fi chicotit prost și aș fi spus naiba.

dar rufele mari și predarea pendulului pe oră au un lucru bun că este ocazia de a descoperi altceva, chiar dacă prețul de plătit este adesea foarte foarte mare. dar este o investiție, o facem pentru energie solară, turbine eoliene, becuri și flotă, cu atât mai mult motiv să o facem și pentru viața însăși, din moment ce avem doar una, și scurt în mai multe!
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 137