Scurgeți apa gri în condițiile solului?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
gilthoniel
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 07/09/08, 16:33

Scurgeți apa gri în condițiile solului?




de gilthoniel » 07/09/08, 16:43

Bună ziua tuturor!

Socrul meu s-a mutat într-o casă mică de țară care are sistemul de salubritate la standarde. Avem o mica cabana din lemn chiar langa casa unde vom petrece cateva weekenduri cu sotia si fiul meu.
Aceasta cabana nu este utilata, cu exceptia unei surse de apa din casa.
O să fac acolo o toaletă uscată, dar aș vrea să pun o chiuvetă acolo.

Întrebarea mea este:
Având în vedere că această chiuvetă va fi folosită doar pentru a vă spăla pe mâini sau pe față și pentru a vă spăla pe dinți, este posibil să descărcați apă cenușie direct în pământul din spatele cabanei, CU condiția să se folosească numai produse naturale: săpun de Alep pentru mâini și față? bicarbonat de sodiu pentru dinti... (sau alte produse bio 100% naturale...)?

Mă întreb pentru că a face o „deviere” către sistemul individual de salubritate poate să nu fie simplu...

Vă mulțumesc pentru sfaturi sau soluții.

A bientôt

Măslin
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Aruncați apa gri în condiții de sol?




de tăietor de lemne » 08/09/08, 17:04

gilthoniel a scris:[...] Întrebarea mea este următoarea:
Având în vedere că această chiuvetă va fi folosită doar pentru a vă spăla pe mâini sau pe față și pentru a vă spăla pe dinți, este posibil să descărcați apă cenușie direct în pământul din spatele cabanei, CU condiția să se folosească numai produse naturale: săpun de Alep pentru mâini și față? bicarbonat de sodiu pentru dinti... (sau alte produse bio 100% naturale...)?

Mă întreb pentru că a face o „deviere” către sistemul individual de salubritate poate să nu fie simplu...

Vă mulțumesc pentru sfaturi sau soluții.

A bientôt

Măslin
Daca vrei sa faci un sistem putin mai eficient decat imprastierea directa, opteaza pentru un mini-filtru de stuf (daca nu esti pe versant nordic si nu prea mare la altitudine).
În caz contrar, un sistem de iaz poate purifica și apa gri.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 09/09/08, 14:32

sau filtru de paie ;-)
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 202