Filtre Brita

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Philflam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 09/03/04, 11:56

Filtre Brita




de Philflam » 05/09/04, 15:08

Ce părere aveți despre acest sistem de filtrare a apei? : Roll:
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 07/09/04, 22:31

Produsul nu este rău, deși cam scump.

Dar ne-am putea întreba de ce am ajuns să ne filtrăm apa de la robinet pentru a ne putea bucura de ea.

În Franța, găsim doar cartușe întregi, cu carcasa lor de plastic de unică folosință. De ce nu schimbăm doar cristalele?
0 x
Philflam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 09/03/04, 11:56




de Philflam » 10/09/04, 16:40

Mulțumesc CHristine, văd că subiectul dezlănțuie din nou mulțimile <_ :(

Nu știu dacă putem spune că acest sistem este scump. În comparație cu apa îmbuteliată, nu există nicio imagine! Și, sincer, gustul apei filtrate cu brita este foarte diferit de apa de la robinet.

Aici, în Belgia, cele două cartușe sunt vândute cu 10 € 50 și este clar indicat pe ambalaj că cartușul este destinat reciclării. Acum, odată dat vânzătorului, va afla ce se întâmplă cu el ... Dar hei, nu costă nimic să o faci și dacă nu ajută, măcar vei avea satisfacția de a face un gest bun ...

Acum cred că ar fi interesant să știm cum funcționează sistemul ...
0 x
Philflam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 09/03/04, 11:56




de Philflam » 17/10/04, 09:35

Am auzit (aparent dintr-o sursă de încredere) că filtrele BRITA sunt dăunătoare sănătății.

Nu pot verifica aceste informații. Ma poti ajuta ?
0 x
bebeours
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/03/06, 11:10




de bebeours » 05/04/06, 10:05

Folosesc filtre Brita pentru aspectul său economic.

De asemenea, cred că acest filtru are beneficii pentru mediu.

Chiar dacă apa de la robinet este greu de suportat de corp, acest filtru pune lucrurile la locul lor.

Cumpăr filtre care cântăresc câteva grame și au o capacitate de filtrare de 1200 litri de apă potabilă. Ceea ce înseamnă că nu cumperi această apă în supermarket. apă care uneori trebuie să parcurgă câteva sute de kilometri pentru a ajunge în frigiderul meu.
Împăcarea se face rapid. Un filtru valorează 1200Kg care nu este mutat cu camionul, ca să nu mai vorbim de îmbuteliere și de energia necesară pentru reciclarea sticlelor.

Acest produs se potrivește pentru mine în categoria kyot'home
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025




de Christophe » 05/04/06, 10:16

bebeours a scris:apa de la robinet este greu suportabilă pentru corp, acest filtru pune lucrurile la locul lor.


Greșit!
Toată apa distribuită la robinetul francez este de băut și NU există pericol (cel puțin pe termen scurt pe termen lung, asta este o altă poveste) pentru corp ...

Apoi, compararea apei obținute cu izvoarele sau apele minerale nu este judicioasă, deoarece proprietățile acestor ape nu au nimic asemănător (cu excepția poate absenței „gustului”). Acest argument de marketing nu valorează deloc ... Atunci (presupus) ecologii care beau exclusiv apă îmbuteliată nu sunt ecologiști pentru mine ...

În cele din urmă, din punct de vedere economic, nu sunt sigur că această tehnologie este judicioasă atunci când se face calculul precis (ecologic și economic) al costului acestei tehnici în comparație nu numai cu calitatea apei obținute, ci și în comparație cu alte tehnici ( unitate de osmoză inversă) ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025




de Christophe » 05/04/06, 10:21

Philflam a scris: Am auzit (aparent dintr-o sursă de încredere) că filtrele BRITA sunt dăunătoare sănătății.

Nu pot verifica aceste informații. Ma poti ajuta ?


Într-adevăr, în caz de neutilizare prelungită, există un risc semnificativ de dezvoltare bacteriană în cartușe ... despre asta auziseți?
0 x
bebeours
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/03/06, 11:10




de bebeours » 05/04/06, 10:49

Econologie a scris:Într-adevăr, în caz de neutilizare prelungită, există un risc semnificativ de dezvoltare bacteriană în cartușe ... despre asta auziseți?


Da, este clar că este apă stagnantă, dar în aceste condiții, multe lucruri prezintă un pericol pentru sănătate.
În caz contrar, cred că este mai bine să bei apă filtrată decât apa care nu este.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025




de Christophe » 05/04/06, 10:58

bebeours a scris:În caz contrar, cred că este mai bine să bei apă filtrată decât apa care nu este.


Pentru sănătate, da, asta e sigur! Pentru portofelul tău și pentru planetă este mai puțin ... și întrucât definiția economiei ia în considerare aceste 2 aspecte, nu sunt sigur că aceste filtre sunt ecologice ...

Pentru o familie de peste 4 persoane, o unitate de osmoză la 300 € și 50 € la fiecare 6 luni este mult mai mare în opinia mea ... Evident, cel mai bun este să locuiți într-o zonă în care apa de la robinet este „bună” "(Fugi din Bretania : Mrgreen: ) așa că nici măcar nu apare întrebarea ...
0 x
bebeours
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/03/06, 11:10




de bebeours » 05/04/06, 11:00

Cum păstrează cartușul de filtrare BRITA filtrul fără bacterii?
Argintul este cunoscut de mult timp pentru caracteristicile sale antibacteriene, iar cărbunele activ utilizat în cartușul filtrant BRITA a avut un tratament special pentru argint (un tratament „bacteriostatic”) care are ca rezultat dezvoltarea bacteriilor. în cartușul de filtrare este limitat pe întreaga perioadă de utilizare. Atâta timp cât apa din carafă rămâne în contact cu cartușul filtrant, cartușul rămâne sigur din punct de vedere igienic! Când cartușul de filtrare nu este utilizat timp de 48 de ore, este recomandabil să înlocuiți apa din carafă.

Iată un text pe care l-am găsit pe site-ul brita.
După aceea, nu mai vorbesc despre riscul pentru sănătate.

Pe de altă parte, dacă cineva mi-ar putea spune ce părere are despre ideea citată mai sus cu privire la sticlele de supermarket.
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 143