Filtru și drenaj pentru groapa de colectare a apei de ploaie

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
val56
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 14/04/07, 12:52

Filtru și drenaj pentru groapa de colectare a apei de ploaie




de val56 » 13/11/07, 19:15

bonjour
În prezent sunt în construcție și voi avea instalat un sistem de recuperare a apei de ploaie cu o groapă de 5000 litri (Bretania) pentru alimentarea toaletelor și a mașinii de spălat.
Din punct de vedere financiar, sunt puțin strâns, motiv pentru care mai întâi instalez groapa (toată apa) și instalațiile sanitare necesare. Va rămâne doar instalarea setului de rapel și a filtrelor.
De asemenea, îmi voi salva instalarea prefiltrului și pe acest subiect acolo, o soluție de casă care îmi place (văzută pe acest site), care este instalarea unui coș filtru într-o gură de vizitare.
Acest coș se pare că se filtrează la 0.9 mm, ceea ce mi se pare încă destul de mare.
Există coșuri cu filtrare mai fină?

Al doilea subiect:
în jurul casei mele instalez drenuri pentru a facilita evacuarea apei aflate în fundații.
Ar exista o contraindicație pentru a aduce această apă în groapa de colectare a apei de ploaie? :?

Vă mulțumesc anticipat pentru că ați strigat puțin pe acest subiect

Val56
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 13/11/07, 21:43

Buna val56,

Nu știu dacă este vorba despre prefiltrul meu despre care vorbiți, dar dacă da, acest coș filtrant are o plasă de 0.35 m / m și nu de 0.9 ....

dar pot să vă spun că această finețe este deja foarte interesantă !! , și în opinia mea ... suficient ...

aveți grijă să nu uitați să luați în considerare „pierderea” diferenței de înălțime în comparație cu acest coș filtrant, este de 18 cm în H., prin urmare, diferența de nivel de +/- 20 cm este de așteptat în amonte de rezervor ...
și în funcție de extensia pe care ați pus-o, puteți pune acest pre-filtru pe rezervor, ceea ce îl va împiedica să se miște sau să se lase odată cu așezarea pământului ...

fiti atenti la alegerea aspectului in care veti pune acest cos filtrant !! ... Personal, am găsit acasă doar 1 magazin care vinde un look de 40X40 interior , deoarece coșul are un diametru de 41! ....

în ceea ce privește scurgerea, eu care sunt „purist”, nu aș face-o ....
dar dacă considerați asta doar ca utilizare a apei ... puteți dacă doriți .. dar apa poate fi mai „noroioasă”, dar cu un rezervor de 5000 l. în Bretania și numai pentru aceste utilizări, nu cred că trebuie să adăugați apă de scurgere .....

cordialement :?
0 x
Bună ziua acasă! ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 13/11/07, 22:27

prefiltrul este bun, dar oricare ar fi finețea, ceea ce putrezește în prefiltru intră în cele din urmă: acasă soluția este de a pierde apa la fiecare început de ploaie și de a trimite apa în rezervorul curat numai atunci când acoperișul a fost clătit

când apa de scurgere este păcat să o amestecați cu apă curată

alt detaliu: nu lăsați un rezervor plin să se revărseze: aceasta concentrează doar murdăria care cade pe acoperiș

dacă ți-e frică să rămâi fără apă și ai nevoie de apă de scurgere, ai nevoie de 2 cisterne diferite: dar în britanie am crezut că nu este deșertul ...
0 x
val56
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 14/04/07, 12:52




de val56 » 14/11/07, 10:50

multumesc pentru raspunsuri
Am de gând să renunț la colectarea apei din canalele de scurgere atunci, asta mi se pare mai înțelept ...

P'tit Pierrot, de unde ai luat acest filtru diam 41?
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 14/11/07, 19:15

bonjour,


chatelot16 a scris:prefiltrul este bun, dar oricare ar fi finețea, ceea ce putrezește în prefiltru ajunge să intre:

heuuu .. 'scuzați-mă, dar, dacă alegem un prefiltru „manual” (spre deosebire de „auto-curățare” ..), alegem și să ne asumăm responsabilitatea pentru verificarea din când în când altul prefiltrul său și să-l goliți / curățați în același timp ....
nu lasam sa "putrezim" murdaria din interior !! ...
Desigur, nu îl verific după fiecare ploaie, dar îl verific în mod regulat pentru a afla cu exactitate ce cade cu adevărat de pe acoperiș odată cu ploaia ... și vă pot spune că cantitatea de murdărie este cu adevărat minimă și cu ieșirea în partea inferioară, această murdărie nu este scufundată în apă, ci „uscată” în coș, deoarece prefiltrul este permanent gol .....

iar în ceea ce privește sistemul de prefiltru „autocurățat”, sunt bine rezervat, pentru că pentru mine, scopul unei instalații este de a recupera apa și nu de a o pierde !! ...
iar așa-numita recuperare de 90 sau 95% cu acest tip de prefiltru .... 'trebuie să înceteze să mai visezi .. !!!
(ca să nu mai vorbim de constrângerile de ieșire în unele cazuri ..)

chatelot16 a scris:alt detaliu: nu lăsați un rezervor plin să se revărseze: aceasta concentrează doar murdăria care cade pe acoperiș

heuuuu .... nici nu trebuie exagerat !!! .....


val56 a scris:P'tit Pierrot, de unde ai luat acest filtru diam 41?

Îți voi răspunde în PM ...

cordialement :?
0 x
Bună ziua acasă! ...
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 15/11/07, 07:46

bonjour

Dacă scurgerea periferică a casei se face conform „regulilor artei”
adică

- împotriva peretelui în PAL sau dale

-tub de scurgere într-un șoset format dintr-un bidim și umplut cu balast în partea de jos a cunetei

- toate acoperite cu o pâslă de scurgere

-și umplerea șanțului cu pietriș 0/14

Apa care iese de acolo este apă de izvor (complet filtrată la nivelul particulelor)

Alo
0 x
PIF PAF POUM
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 15/11/07, 09:54

hi,
informații bune aici:
http://www.tiez-breiz.org/drains.htm

dacă nu și pentru filtrarea apei de ploaie, este posibil să vă construiți singuri filtre de nisip, care spală apa murdară, apoi să o faceți potabilă ca cartușele de filtrare a apei de la robinet, puteți avea, de asemenea, straturi de cărbune etc.

câteva informații:
http://www.nrjrealiste.fr/eau/r%E9cup%20%E9puration.html
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 04/08/08, 15:43

bonjour,
Acasă, nu există filtru înaintea rezervorului; asta mă deranjează :D
Ceea ce vreau este să împiedic primele ape să intre în cisternă ...
Exista? Am căutat, dar am găsit doar filtre, manuale sau autocurățare.
Altfel, aș face-o eu însumi ... :?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 05/08/08, 10:54

hi,
ce anume vrei sa faci?
deviați apa de ploaie la începutul ploii înainte de a intra în cisternă?

pentru asta există electrovalve pe care le plasați la intrare cu temporizator la detectarea ploii ... dar există + simplu am văzut un sistem mecanic, aproximativ prima apă cade într-un recipient, când este umplută de gravitație conectează downspout-ul și voila! apoi containerul se goleste ...

trebuie să fie pe forum în schiță cred dacă memoria mea este încă bună?
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 05/08/08, 11:01

jonule a scris:hi,
ce anume vrei sa faci?
deviați apa de ploaie la începutul ploii înainte de a intra în cisternă?

pentru asta există electrovalve pe care le plasați la intrare cu temporizator la detectarea ploii ... dar există + simplu am văzut un sistem mecanic, aproximativ prima apă cade într-un recipient, când este umplută de gravitație conectează downspout-ul și voila! apoi containerul se goleste ...

trebuie să fie pe forum în schiță cred dacă memoria mea este încă bună?

Da, tocmai asta, deturnând prima apă de ploaie.
Da, o persoană mi-a spus „am vorbit despre asta pe econolgie”, dar nu am găsit :?
Evit electrovalvele, aș prefera un sistem plutitor.
Un sistem mecanic, da : Cheesy:
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 266