Filtru paie pentru apă gri pentru grădină

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
PIERROTVAR
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 09/07/09, 15:51
Locul de amplasare: CASTELLETUL
x 2

Filtru paie pentru apă gri pentru grădină




de PIERROTVAR » 09/07/09, 16:09

Văzusem un raport despre un tip care își filtra apa cenușie din bucătărie pentru a-și uda grădina și am vrut să încep.
Am recuperat un cumulus electric de 50 de litri care mergea la coșul de gunoi, l-am deschis și am pus un filtru în partea de jos.
Umplut cu paie (acesta este cel care filtrează murdăria din bucătărie) Am schimbat direcția apei murdare înainte de canalizare (fără toaletă bineînțeles) la filtrul meu și timp de 15 zile am văzut deja rezultatele.
Îmi ud o parte din grădina mea pentru a vedea dacă funcționează în comparație cu restul.
Folosesc un săpun de vase suplimentar biodegradabil pentru a ajuta.
Folosesc baia de săptămâna aceasta pentru a crește udarea.
Imagine
Dacă sunteți interesat de fotografiile disponibile!
1 x
Am face mult mai mult dacă nu am crede în mai puțin imposibil.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 09/07/09, 16:27

Bună, da, suntem interesați, puteți pune câte fotografii doriți pe acest subiect ...

Întrebare: deoarece paiul este biodegradabil, trebuie să îl schimbați cât timp? Nu ar fi mai interesant să folosești un mineral (nisip, pietriș)?

Va fi mai ușor decât răspunsul la e-mail prin e-mail. (V-am șters adresa de e-mail, astfel încât să nu fie spam)
0 x
futuranat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 14/11/08, 16:09

apă gri




de futuranat » 09/07/09, 16:44

Bună, da, mă interesează și pe mine, aceeași întrebare referitoare la paie și aș vrea să știu, de asemenea, dacă ți-a luat timp și dacă e greu să-ți treci prin apă gri gri ds cumulus?

mulțumesc oricum, este foarte bine chestia asta :)
0 x
PIERROTVAR
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 09/07/09, 15:51
Locul de amplasare: CASTELLETUL
x 2




de PIERROTVAR » 10/07/09, 02:31

Paiul se schimbă doar de două ori pe an.
apa care iese pare foarte curată și grădina nu se plânge de ea ... să fie continuat.
cel mai greu a fost să găsești un mic cumulus (50 de litri) care să intre în coșul de gunoi și să taie partea de sus cu un polizor, apoi în partea de jos există o conductă prin care curge apa fierbinte, doar pune un filtru stil "plasă de țânțari" pentru a preveni coborârea și înfundarea firelor de paie. deoarece nivelul este suficient de ridicat, apa va rămâne întotdeauna la fund chiar și în timpul sărbătorilor pentru a preveni moartea bacteriilor care se vor dezvolta pentru a mânca impuritățile.
0 x
Am face mult mai mult dacă nu am crede în mai puțin imposibil.
futuranat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 14/11/08, 16:09

merci




de futuranat » 15/07/09, 15:01

multumesc pentru toate aceste informatii! Voi încerca să fac asta și atunci! nu pare prea complicat și ar trebui să economisească foarte mult :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 16/07/09, 00:48

Nu am văzut niciodată un filtru de paie atât de mare !! :şoc:

Cum stochezi apa?

„În mod normal” este necesară filtrarea apei gri cu un filtru de paie apoi cu un iaz / filtru de plante acvatice (ceea ce este foarte frumos) înainte de a depozita apa.

O mai
0 x
PIERROTVAR
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 09/07/09, 15:51
Locul de amplasare: CASTELLETUL
x 2

FILTRU DE PAI




de PIERROTVAR » 17/07/09, 19:29

Nu stoc apa care curge direct în grădină prin picurare. Apă o parte din grădină doar pentru a vedea efectul apei gri provenind de la filtrul de paie și pentru a vedea dacă pot trece la mai mare cu apă din baie pentru restul grădinii
0 x
Am face mult mai mult dacă nu am crede în mai puțin imposibil.
futuranat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 14/11/08, 16:09

apă gri




de futuranat » 21/07/09, 16:36

Bună ziua, așa că aveți o picurare pentru a uda grădina, dar dacă doriți să udați grădina doar seara, de exemplu brusc nu este cu adevărat posibil ... dacă nu am înțeles totul :)
0 x
PIERROTVAR
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 09/07/09, 15:51
Locul de amplasare: CASTELLETUL
x 2

FILTRU DE PAI




de PIERROTVAR » 24/07/09, 12:06

Irig permanent și pun o supapă de închidere chiar sub ieșirea cumulusului meu pentru a putea închide și a păstra litrii de apă seara dacă vreau.
Ieri am conectat dușul și chiuveta din baie!
Grădina prinde viață și menta crește peste tot în jurul duzelor de picurare.
Următorul pas este plantarea unei stuf pe malul râului pentru a vedea că are suficientă apă pentru a crește
0 x
Am face mult mai mult dacă nu am crede în mai puțin imposibil.
futuranat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 14/11/08, 16:09




de futuranat » 27/07/09, 16:23

ah ok, cu o supapă de închidere este mișto în felul în care îți poți păstra apa!
Am spus asta pentru că este mai bine să udăm seara cu căldura mare :)
daca nu, iarna aveti idee cum sa va folositi apa ??
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 151