Filtru de apa pentru dus?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
sam becket
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 27/04/08, 19:36

Filtru de apa pentru dus?




de sam becket » 26/10/08, 20:01

hi,

Deci, iată-l, în timp ce așteaptă o zi poate să instalezi un dispozitiv pentru a filtra apa direct la ieșirea contorului, aș vrea deja să instalez un filtru pentru duș ... obosit de acest duș cu această apă plină de clor ...

Ce marcă / model de filtru recomandați pentru a filtra maximum de junk din dușul meu (clor, pesticide, alte substanțe chimice ...)?
Cel mai eficient truc posibil, pentru a putea în cele din urmă să faci un duș plăcut și asta nu dăunează sănătății tale.

Vă mulțumesc anticipat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 26/10/08, 20:51

Locuiți în ce zonă să aveți o astfel de cantitate de clor în apa de rețea?

Ce zici de un grup de hidrofor și o cisternă cu apă de ploaie pentru dușul tău?
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
sam becket
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 27/04/08, 19:36




de sam becket » 21/01/09, 18:04

uops, rușine : Hopa: ,
Nu răspunsesem la acest mesaj ....

Așadar, pentru a răspunde la întrebare, locuiesc în Bretania, renumit, după cum știe toată lumea, pentru „calitatea incomparabilă a apei sale, atât de pură și atât de curată”. : Cheesy:

Un grup de hidrofor ... nu știu.
Dar o instalație cu apă de ploaie, de ce nu, dar nu va fi deocamdată.
De aceea am nevoie, deocamdată, de un sistem ușor de instalat, care să îmi permită deja să îmbunătățesc calitatea apei.

Până acum, tot ce am găsit este filtrul SPRITE KDF + Chorgon anti-clor pentru duș.
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 26/05/09, 10:42

sam beckett a scris:Până acum, tot ce am găsit este filtrul SPRITE KDF + Chorgon anti-clor pentru duș.


hi,

Încep să caut ceva pentru apa de la duș, deoarece fiul meu începe să aibă probleme cu pielea care ar putea fi legate de apă ...

Făcând o căutare, am găsit același lucru ca și tine (SPRITE + KDF). Ai încercat?
Dacă da: este eficient? îmi puteți trimite adresa achiziției dvs. (mesaj privat pentru a evita publicitatea)?
Dacă nu, ați găsit altceva?

Vă mulțumesc foarte mult!
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
sam becket
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 27/04/08, 19:36




de sam becket » 07/06/09, 10:01

hi,

deci da, am cumpărat și, prin urmare, am încercat filtrul de sprite kdf, timp de 4 luni acum ...
de fapt, am luat versiunea de duș de mână, cu filtrul integrat în mâner, pentru că aveam nevoie și de un duș de mână economic și mi-a fost greu să instalez filtrul de duș ...
dar 'este la fel, este doar un detaliu practic, pentru că în utilizare este același ...

în termeni de eficiență, ei bine, sunt mulțumit ..
Gata cu mirosul de clor, gata cu varul și nu mai am pielea care mănâncă și trage și se usucă ca înainte, când ies din duș ...
atât pentru efectele vizibile.
după ce apar toate efectele, care nu se observă imediat, dar probabil și mai importante ...

Nu știu dacă acest lucru va rezolva problemele de piele ale fiului tău, dar în orice caz nu poate strica să instalezi un filtru ... și poate fi bun doar pentru toată lumea de acasă ..

Vă trimit linkul prin mp ..
aici..
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 07/06/09, 10:50

bonjour,

Aș vrea deja să instalez un filtru pentru duș ... obosit de acest duș cu această apă plină de clor ...

Ce marcă / model de filtru recomandați pentru a filtra maximum de junk din dușul meu (clor, pesticide, alte substanțe chimice ...)?
Cel mai eficient truc posibil, pentru a putea în cele din urmă să faci un duș plăcut și asta nu dăunează sănătății tale.

idealul după părerea mea, care rămâne simplu de instalat (înainte de încălzirea apei), nu foarte scump dar mai presus de toate eficient, ar fi un filtru clopot care să fie umplut cu cărbune activ granulat .. !!
(tip „Cintropur” , pe care știu bine să-l echipez eu însumi ..)
volum mare de carbon și, prin urmare, un timp mai mare de „contact” pentru o eficiență mai bună !!

Cordialement
0 x
Bună ziua acasă! ...
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 08/06/09, 09:46

Multumesc pentru informatie !
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 199