Fântână

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

Fântână




de oli 80 » 07/12/09, 21:39

buna seara, iata ce am gasit, o numim fantana, un fel de pompa de apa usor de folosit http://www.franceenvironnement.com/prod ... taine.html

încă se găsește în unele orașe și sate, am fost la piața de Crăciun din Strasbourg Am avut ocazia să operez unul dintre aceste terminale, nu este necesar niciun efort, este suficient să acționezi volanul o dată și se rotește singur o vreme și apa curge

ceea ce este frumos este că acest tip de pompă poate fi acționată cu ușurință de turbina eoliană, ar putea chiar să-l intereseze pe Jonule
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 07/12/09, 22:01

Acestea sunt puncte de colectare colectivă a apei, dar nu și pompe, deoarece sunt conectate la rețeaua municipală sub presiune, din ceea ce cred.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 07/12/09, 22:56

+1
Există un chioșc de acest fel în satul în care eram la facultate, nu cred că are vreo pompă acolo.
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

Fântână




de oli 80 » 08/12/09, 16:51

salut, fântânile conectate la rețeaua presurizată ar avea doar un buton, precum robinetele toaletelor publice, http://www.mairie-charlevillemezieres.f ... /tap93.pdf

trebuie să măriți pagina pentru a vedea hidrantul de incendiu verde, putem vedea butonul din lateral, modelul anterior are un volan în partea de sus, deci în mod necesar activează un mecanism

pe eBay vând unul, dar nu voi pune linkul pe forum „spam” există imagini ale mecanismului
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 08/12/09, 19:01

Am văzut volanul, dar nu cred că este o pompă, mai degrabă un mecanism de sincronizare (?), Aflați ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

Fântână




de oli 80 » 08/12/09, 19:48

buna seara aici este un link pe care l-am gasit explicand mai mult sau mai putin mecanismul http://belcikowski.org/ladormeuseblogue/?p=922
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 08/12/09, 20:00

Aveți dreptate să specificați: „aproximativ”, tot ceea ce nu este la fel de limpede ca apa de izvor.
Mai ales că adaugă:
Vara, din lipsă de presiune, nu mai crește.

Nu-mi amintesc să fi văzut acest tip specific de dispozitiv, poate că este într-adevăr o pompă rudimentară?
În acest caz, acest lucru exclude cuplarea cu o turbină eoliană: există sisteme mai potrivite.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 08/12/09, 20:11

De asemenea, mă îndoiesc că este o pompă. În satul pe care l-am menționat mai sus, este exact același terminal cu cel al legăturilor. Pentru satul în cauză este un sat de munte, nu este nevoie să pompăm apă în munți, diferența de nivel este suficientă pentru ao aduce acolo unde vrei; Deci, de ce municipalitatea ar fi instalat un terminal de pompare în care exista deja o rețea gratuită de apă sub presiune?

Mă gândesc și la o „temporizare” bazată pe inerție, pentru a preveni curgerea permanentă a acesteia.
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

Fontaine




de oli 80 » 08/12/09, 20:38

ah, dacă ar fi fost o pompă, ar fi fost folosită în Africa și în alte țări ale lumii a treia, pompând apa fără efort, am văzut și o fântână cu pârghie, cam așa cum foloseau fermierii și folosită în trecut, dar în plus usor de mânuit

bornele fântânii cu butoane fie în partea de sus, fie în partea de jos pentru a fi acționate cu piciorul sunt orientate în apă sub presiunea rețelei sau prin gravitație în regiunile montane

doresc ca cineva să vândă asta pe eBay http://cgi.ebay.fr/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... 0363205652

există imagini ale mecanismului
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 08/12/09, 22:06

Ah, da, putem vedea mecanismul de pe ultima fotografie. Două greutăți care se separă prin forța centrifugă și acționează astfel asupra dopului supapei.
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 115