Instalați pompa manuală la 200 m dintr-un puț?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
luapmada
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 19/04/20, 03:38

Instalați pompa manuală la 200 m dintr-un puț?




de luapmada » 19/04/20, 03:56

Bonsoir,
fântâna mea este la vreo 200 de metri de casă. L-am folosit până acum câteva luni cu o pompă electrică situată în casă.
Acesta m-a aruncat și din motive financiare m-am dus la apa camerei de control din colțul meu.
Aș dori să înlocuiesc această pompă veche cu o pompă manuală, pentru a avea un „plan B” cel puțin pentru apă potabilă, în cazul în care într-o zi managementul ar eșua.
Adâncimea mesei de puț este între 5 și 10 m, trebuie să verific aceste informații cu exactitate.
Ideea mea este viabilă? este posibil să instalați o pompă manuală la această distanță de puț (200m aprox)?
Unde este cel mai bun loc pentru a instala robinetul de retur (casă sau fântână)? este posibil să instalați mai multe supape de retur?
După cum puteți vedea, nu știu absolut nimic despre asta, luminile voastre îmi vor fi de neprețuit.

Vă mulțumesc anticipat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Juju64
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 24/04/20, 09:31
Locul de amplasare: FIL
x 4

Re: Instalați pompa manuală la 200 de metri dintr-un puț?




de Juju64 » 25/04/20, 17:11

luapmada a scris:Bonsoir,
fântâna mea este la vreo 200 de metri de casă. L-am folosit până acum câteva luni cu o pompă electrică situată în casă.
Acesta m-a aruncat și din motive financiare m-am dus la apa camerei de control din colțul meu.
Aș dori să înlocuiesc această pompă veche cu o pompă manuală, pentru a avea un „plan B” cel puțin pentru apă potabilă, în cazul în care într-o zi managementul ar eșua.
Adâncimea mesei de puț este între 5 și 10 m, trebuie să verific aceste informații cu exactitate.
Ideea mea este viabilă? este posibil să instalați o pompă manuală la această distanță de puț (200m aprox)?
Unde este cel mai bun loc pentru a instala robinetul de retur (casă sau fântână)? este posibil să instalați mai multe supape de retur?
După cum puteți vedea, nu știu absolut nimic despre asta, luminile voastre îmi vor fi de neprețuit.

Vă mulțumesc anticipat.

hi,

Aveți o diagramă cu ridicările?
În caz contrar, pentru supape, doar una și țevile sigilate vor face treaba cu un rapel. Dacă ideea dvs. este supraviețuirea de tip rezistență, atunci va trebui să minimizăm cât mai mult puterea rapelului, astfel încât tuburile mai mari să limiteze căderea de presiune.
0 x
: Arrow: : Cheesy: : Arrowl:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 147