Voi instala un rezervor de beton pentru apa de ploaie

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47

Voi instala un rezervor de beton pentru apa de ploaie




de sltcfab » 27/04/08, 00:14

Gata, proiectul meu prinde contur. Urmeaza sa montez un rezervor de beton de 5000l.
Pe de altă parte, aș vrea să știu ce părere aveți despre instalație, plănuiesc să o pun într-o gaură și să o umplu cu pietre. dar ar trebui să fie planificat altceva pentru a-l stabiliza? Nu cred, dar ei bine
0 x
os
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 54
Înregistrare: 11/11/05, 14:28
x 8




de os » 27/04/08, 16:15

Ai grijă să scurgi bine sub rezervor, altfel riscă să se ridice când a plouat mult (și nu este plin)
0 x
Către a șasea dispariție a vieții pe Pământ?
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47




de sltcfab » 27/04/08, 19:50

da absolut, de aici interesul meu de a pune pietre si o conducta care sa coboare in jos pentru a conecta o mica pompa daca este prea multa apa
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15989
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5187




de Remundo » 27/04/08, 20:03

Bună Fab!

Și mai ales consolidați bine pereții cu gratii de fier si/sau garduri. Există „gata făcute” în suprafețele DIY: dacă rezervorul se întoarce puțin este mult mai puțin grav decât dacă crapă...
0 x
Imagine
os
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 54
Înregistrare: 11/11/05, 14:28
x 8




de os » 27/04/08, 20:17

da absolut, de aici interesul meu de a pune pietre si o conducta care sa coboare in jos pentru a conecta o mica pompa daca este prea multa apa


Pompa sa umple rezervorul!!!!! : Lol:
0 x
Către a șasea dispariție a vieții pe Pământ?
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47




de sltcfab » 27/04/08, 20:23

:D da, ai inteles totul. 8) nu există economii false
0 x
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47




de sltcfab » 27/04/08, 20:26

Remundo a scris:Bună Fab!

Și mai ales consolidați bine pereții cu gratii de fier si/sau garduri. Există „gata făcute” în suprafețele DIY: dacă rezervorul se întoarce puțin este mult mai puțin grav decât dacă crapă...



ok mulțumesc remundo, o voi nota. spalier ar fi de ajuns?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15989
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5187




de Remundo » 27/04/08, 23:15

Spalierul nu doare, mai ales combinat cu cateva bare de fier foarte rigide. Pregătirea turnării trebuie să fie foarte atentă: asamblați bine spalierele, asigurați-vă buna soliditate și întreținere a plăcilor de cofraj.

Un alt punct crucial, turnarea trebuie făcută ușor cu un beton suficient de moale pentru a pătrunde bine peste tot și, în mod ideal, trebuie vibrată pentru a elimina bulele.

Bine făcut ! 8)
0 x
Imagine
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47




de sltcfab » 28/04/08, 10:47

ok remundo. dar rezervorul meu este terminat. O să fac o gaură în care să o pun și să umplu această gaură cu pietre, vezi tu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15989
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5187




de Remundo » 28/04/08, 10:56

: Lol: Da, nu mi-am dat seama... 8) Am văzut lucrul tău mai degrabă ca turnarea unei piscine mici.

Ei bine, atunci e mult mai simplu... conceptual. Pentru că trebuie să ai o mașină de ridicat destul de „puternică”, pentru că un rezervor de beton de 5 m3 trebuie să cântărească câteva tone :şoc:

Puteți asigura drenaj dacă doriți în partea de jos cu un arici de piatră.
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 118