Apă îmbuteliată, un catamaran ecologic în pdf

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79293
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Apă îmbuteliată, un catamaran ecologic în pdf




de Christophe » 26/07/09, 12:14

Un mic .pdf de citit și de gândit pentru „fanii” apei îmbuteliate (bine știu că în unele orașe, în special în vest, apa de la robinet este „murdară” ... dar există alternative la apa îmbuteliată):

https://www.econologie.info/share/partag ... PdaQfs.pdf

Unele cifre ar trebui verificate, dar mesajul mi se pare relevant ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 26/07/09, 19:15

Christophe, m-ai luat repede, am lăsat deoparte acest pdf pentru a-l posta azi : Mrgreen:

Gestul civic ... nu mai cumpără apă îmbuteliată ... Se aplică acasă de mulți ani ... Am noroc, apa de la robinet nu are gust de înălbitor și nu este plină de nitrați ... : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani

Re: Apă îmbuteliată, un catamaran ecologic în pdf




de jlt22 » 26/07/09, 21:12

Christophe a scris:Ei bine, știu că în unele orașe, în special în vest, apa de la robinet este „murdară” ...


Mulțumesc ...... pentru apa din vest, Christophe, dar este supusă tratamentelor adecvate și este distribuită cu aceleași standarde sanitare ca în toată Franța.
Vă acord că unele bazine necesită mai multă atenție decât altele. În ciuda a tot, trăind în vest pe un bazin de reproducere, au trecut câțiva ani de când am optat pentru apa de la robinet și nu simt gustul înălbitorului.
În regiunea noastră, suntem mai preocupați de nitrații de la animale, dar cred că în anumite regiuni problema pesticidelor este mai accentuată.
Tocmai am început să citesc o carte:Pesticide, dezvăluiri despre un scandal francez, de la primele pagini este înnebunitor ceea ce ne ascund.
Și, din păcate, toată mâncarea pe care o consumăm este în cauză.

În cele din urmă, apa de la robinet este cel mai controlat produs din Franța, iar apa îmbuteliată nu este scutită de reproșuri, în afară de cele pe care le-ați expus deja:

http://www.lefigaro.fr/sante/2009/04/21 ... tique-.php

http://www.mce-info.org/eau/page23.php
0 x
camille42
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 25/07/09, 12:31




de camille42 » 26/07/09, 22:31

Deja un fan al apei de la robinet și, sincer, chiar și atunci când apa are gust de înălbitor, este doar ocazional mai mult decât orice apă cu care te obișnuiești.
Oamenii sunt vaci psihotice și de bani și încă nu înțeleg că totul este făcut pentru a face bani.
Vă mulțumim pentru pdf
0 x
Oliver Twist
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 30/07/09, 14:12




de Oliver Twist » 30/07/09, 15:11

Pb este că apa de la robinet, pe lângă gustul său teribil, conține toate porcările posibile și imaginabile; printre alte reziduuri de antidepresive și alte specialități farmaceutice pe care dragii noștri concetățeni le consumă în cantități industriale.
0 x
Oliver Twist
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 30/07/09, 14:12

Re: Apă îmbuteliată, un catamaran ecologic în pdf




de Oliver Twist » 30/07/09, 15:17

Tocmai am început să citesc o carte:Pesticide, dezvăluiri despre un scandal francez, de la primele pagini este înnebunitor ceea ce ne ascund.
Și, din păcate, toată mâncarea pe care o consumăm este în cauză.


Organicul nu este făcut pentru câini ... ei bine da, acum facem mâncare pentru pisici / câini bio!

Știați că sunteți obligați să absorbiți 11 kg de pesticide pe an și pe persoană?

Pe lângă faptul că sunt pline de pesticide, produsele neorganice sunt iradiate sistematic (ionizate) pentru a fi siguri că rămân doar pesticide ...

Un mic videoclip frumos:

http://www.youtube.com/watch?v=vzMhB1fgWew&feature=PlayList&p=6BB12B5EB5981FB8&playnext=1&playnext_from=PL&index=15
0 x
camille42
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 25/07/09, 12:31




de camille42 » 30/07/09, 16:34

videoclipul tău oliver twist te face să te gândești, păcat că acest accent burgundian ne face să înțelegem doar un cuvânt din 2, glumesc!
Din păcate are dreptate, toată lumea spune, dar speranța de viață crește, da pentru oamenii din generația dinaintea celui care nu mănâncă tot ceea ce mâncăm, iar în paranteză, speranța de viață este în declin. din cauza diferitelor boli (cancer, ...)

Ulterior, am vrut să adaug că, înainte ca apa să conțină plumb și că strămoșii noștri l-au băut și speranța de viață este cea mai mare pentru ei.
Nu stiu ...
0 x
Oliver Twist
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 30/07/09, 14:12




de Oliver Twist » 30/07/09, 16:44

Guvernul va îngrasa laboratoarele farmaceutice astfel încât să stabilească tratamente pentru tratarea Alzheimerului, ar face mai bine să subvenționeze organice, deoarece Parkinson, alzheimer, cancerul testicular și endometrioza la tineri, toate acestea sunt legate.
0 x
camille42
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 25/07/09, 12:31




de camille42 » 30/07/09, 16:48

pentru endometrioză și cancer testicular și altele sunt de acord cu tine, pe de altă parte pentru parkinson și alzheimer nu cred.
Profesia medicală trebuie să facă față unor noi patologii pe care aș numi-le îmbătrânire, populația îmbătrânește din ce în ce mai mult, deci există noi tipuri de demență.
După aceea, este sigur că ar trebui să dezvoltăm egoism, mai degrabă decât grăsime.
0 x
Oliver Twist
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 30/07/09, 14:12




de Oliver Twist » 31/07/09, 09:31

camille42 a scris:pentru endometrioză și cancer testicular și altele sunt de acord cu tine, pe de altă parte pentru parkinson și alzheimer nu cred.
Profesia medicală trebuie să facă față unor noi patologii pe care aș numi-le îmbătrânire, populația îmbătrânește din ce în ce mai mult, deci există noi tipuri de demență.
După aceea, este sigur că ar trebui să dezvoltăm egoism, mai degrabă decât grăsime.


Pesticidele distrug sistemul nervos al insectelor și fac același lucru și pentru noi. Un studiu tocmai a arătat că fermierii care aplică pesticide au mai mult Parkinson decât media.

În plus, pestcidele sunt substanțe bio-acumulabile, adică care nu pot fi eliminate. prin urmare, după 30, 40 de ani de consum regulat ...

http://www.futura-sciences.com/fr/news/t/medecine/d/maladie-de-parkinson-les-pesticides-accuses_19666/
Dernière édition alin Oliver Twist 31 / 07 / 09, 09: 35, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 141