Turbina eoliană MaxWater 1 care produce electricitate și apă

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1

Turbina eoliană MaxWater 1 care produce electricitate și apă




de Misterloxo » 21/07/07, 12:54

Australia: apă cu o gură de aer
Se spune că un inginer australian, Max Whisson, a dezvoltat un dispozitiv revoluționar capabil să producă apă cu aer. Această „moară de vânt” de înaltă tehnologie ar putea produce, conform studiilor inițiale, până la 6 de litri de apă pe zi la doar 000% din capacitatea sa. „Este nevoie doar de o adiere ușoară la 20 km/h pentru ca acesta să funcționeze”, confirmă inventatorul. O colaborare între oamenii de știință de la Universitatea din Australia de Vest (Perth) și Water Un Ltd, compania care deține brevetul, „ar trebui să permită comercializarea dispozitivului într-un an”.


Imagine

surse:
http://www.innovationlejournal.fr/spip.php?article241

http://www.waterunlimited.com.au/
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 21/07/07, 18:10

Acest sistem este frumos, mai ales când ne gândim că apa potabilă riscă să devină una dintre problemele majore de speculație în câțiva ani (se întâmplă deja de ceva vreme...). Iată unii care nu se rătăcesc... Dacă nu este o înșelătorie...
Este dificil să-ți faci o idee despre acest sistem atunci când nu ești cu adevărat familiarizat cu engleza. Dar ce am înțeles a fost că va funcționa la sistemul de pompă de căldură, dar cu posibilitatea de a furniza energie electrică printr-o turbină eoliană. Din câte am înțeles, pompa, prin crearea de frig pe o parte, în fluxul de aer, ar permite condensarea apei care ar fi astfel recuperată... Am înțeles bine? Acești oameni dau câteva detalii...
0 x
http://wunic.fr

Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,
Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

producerea apei la turbinele eoliene




de tigrou_838 » 23/07/07, 15:42

salut tuturor,

pentru cei interesați, există un francez care a depus o cerere de brevet, sub numărul publicației,
Nu 2893959
Nume: PĂRINTE MARC HUGUES
Data depunerii: 29.11.05

informații disponibile pe spacenet

aproximativ același concept ca și MAXWATER. :?:

salutări solare tuturor

Tigger
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 23/07/07, 16:08

Îmi amintește de capcanele de apă din... Dună
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

capcană de apă




de tigrou_838 » 24/07/07, 08:08

film foarte bun cu soluții foarte bune pentru captarea apei și
de ce să nu crești niște râme buni ca mijloc de transport și pentru arat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 19/10/09, 21:35

Intr-adevar, nono le grand imi spune ca in Franta exista o turbina eoliana pentru a produce apa...iata link-ul pe care mi l-a trimis in aceasta seara...

http://www.laprovence.com/articles/2009 ... otable.php


Miau și mulțumesc nono!
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 19/10/09, 21:43

Bine pentru Dune, dar filmul :şoc: NIMIC în afară de carte : Cheesy:

miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 20/10/09, 10:03

OFF ON
au existat două mini seriale în SUA pe dune care sunt destul de fidele cărții (dune + copiii lui dune cred că putem să-i scăpăm pe messi... ei bine, va trebui să o revăd)

Nu mă obosesc să o spun, cărțile fiului sunt... aleatorii și nu-i ajung la degetul mic doar pentru a face bani : Evil:
nu le cumpara vei fi dezamagit
HS OPRIT
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 20/10/09, 13:13

0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

Re: Turbina eoliană MaxWater 1 care produce energie electrică și




de oli 80 » 22/11/09, 13:37

Misterloxo a scris:
Australia: apă cu o gură de aer
Se spune că un inginer australian, Max Whisson, a dezvoltat un dispozitiv revoluționar capabil să producă apă cu aer. Această „moară de vânt” de înaltă tehnologie ar putea produce, conform studiilor inițiale, până la 6 de litri de apă pe zi la doar 000% din capacitatea sa. „Este nevoie doar de o adiere ușoară la 20 km/h pentru ca acesta să funcționeze”, confirmă inventatorul. O colaborare între oamenii de știință de la Universitatea din Australia de Vest (Perth) și Water Un Ltd, compania care deține brevetul, „ar trebui să permită comercializarea dispozitivului într-un an”.


Imagine

surse:
http://www.innovationlejournal.fr/spip.php?article241

http://www.waterunlimited.com.au/


buna, iata o animatie gasita in video pe youtube a acestei turbine eoliene http://www.youtube.com/watch?v=Gf0krn99 ... re=related fata nu exista pompa de caldura ca pe modelul celuilalt subiect
, sunt simple plăci metalice care servesc drept condensatoare
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 145