Mirosuri aleatorii în casă

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Bengal77
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/01/22, 08:42
x 2

Mirosuri aleatorii în casă




de Bengal77 » 26/01/22, 18:27

Bonjour à tous,

Poate cineva a mai patit asta sau ma poate ajuta.

Am cumparat o ferma acum 2 ani in august, si am observat ca era un miros de tip sanitar, imediat ce ne-am facut dusul. Din memorie a inceput in septembrie si a durat 1 luna....apoi nimic, fara sa fi efectuat nici cea mai mica actiune.

Acest lucru nu m-a îngrijorat, din moment ce aveam 2 fose septice și mă gândeam că va dispărea trecând la microstație de când îmi plănuisem.

Între septembrie și vara următoare, mirosurile au revenit poate de două ori, timp de 2 până la 1 săptămâni de fiecare dată.

Anul trecut (în iulie), am schimbat așadar salubritatea și am trecut la o microstație. Nu mai miroase până în această lună, sau au trecut 3 săptămâni că miroase imediat ce ne facem dușul.

In ceea ce priveste mirosurile, pentru clarificare, nu miroase nici in unitatile sanitare, nici in S2Bains, nici in evacuari. Mirosul ajunge in mijlocul Salonului...deci nu inteleg.

Asta e preocuparea mea, daca ai idei si solutii, ma intereseaza.

vă mulțumesc,
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Mirosuri aleatorii în casă




de izentrop » 26/01/22, 18:31

bonjour,
Un sifon care se usucă, o chiuvetă sau un duș puțin uzat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Mirosuri aleatorii în casă




de Macro » 26/01/22, 18:39

Ventilația căderii este prea aproape de o fereastră... Sau o supapă de decompresie a căderii ascunsă în spatele unui despărțitor plaso defect
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14961
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4360

Re: Mirosuri aleatorii în casă




de GuyGadeboisTheBack » 26/01/22, 18:41

Macro a scris:Ventilația căderii este prea aproape de o fereastră... Sau o supapă de decompresie a căderii ascunsă în spatele unui despărțitor plaso defect

Da, sau undeva lipsește un sifon, se poate întâmpla în unele case vechi unde scurgerea are o pantă mică.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Mirosuri aleatorii în casă




de Macro » 26/01/22, 18:45

Un sifon lipsă ar mirosi puternic în camera în cauză... Și tot timpul... pe scurt, ca un trifon prezent : Cheesy:
2 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14961
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4360

Re: Mirosuri aleatorii în casă




de GuyGadeboisTheBack » 26/01/22, 18:46

Macro a scris:Un sifon lipsă ar mirosi puternic în camera în cauză... Și tot timpul... pe scurt, ca un trifon prezent : Cheesy:

Uneori depinde si de vant... : Mrgreen:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Mirosuri aleatorii în casă




de izentrop » 26/01/22, 18:52

Macro a scris:Ventilația căderii este prea aproape de o fereastră... Sau o supapă de decompresie a căderii ascunsă în spatele unui despărțitor plaso defect
Nu mai este legal.
Imagine
În cazul lui, cred că este mai degrabă o problemă a unei capcane de apă goale.
Dernière édition alin izentrop 26 / 01 / 22, 18: 57, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14961
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4360

Re: Mirosuri aleatorii în casă




de GuyGadeboisTheBack » 26/01/22, 18:55

izentrop a scris:Nu mai este legal.
Poate că este o fermă care nu este nouă, Zombizy...
Imagine
1 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Mirosuri aleatorii în casă




de SixK » 26/01/22, 19:06

Păr, alge sau alte mucegaiuri în țevi.
Un mic aspirator plănuit să aspire apă (cum ar fi Karcher sau orice altă marcă), care ar trebui să rezolve problema timp de o lună.
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14961
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4360

Re: Mirosuri aleatorii în casă




de GuyGadeboisTheBack » 26/01/22, 19:33

Sau un dihor de înaltă presiune pe care îl conectăm la Kärsher. Am unul, funcționează ca naiba.
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 177