Pompați apa de izvor

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
OumCali
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 04/08/15, 17:59

Pompați apa de izvor




de OumCali » 04/08/15, 18:08

bonjour,

Aș dori să aduc apă dintr-o sursă care se află sub punctul de apă dorit. Punct de apă dorit la 613 metri deasupra nivelului mării și la 141 metri de sursă (37 metri diferență de altitudine)

Nu cunosc debitul sursei. Potrivit unei surse de apă, ar fi de 1,5 până la 2 m3/h.
Anticii au protejat izvorul cu o nișă de piatră. Când deschid ușa nișei, mă aflu într-un fel de pivniță/piscină mică de aproximativ 1 metru pe 2. Apa este la nivelul acesteia (în această perioadă nivelul a scăzut cu aproximativ 50 cm). Încă nu am sondat pentru a afla adâncimea bazinului.

De asemenea, nu știu debitul meu dorit: în viitorul apropiat, am nevoie de apă pentru culturi (în jur de 1 hectar de grădină de legume/fructe); într-un viitor mai puțin apropiat, aș dori să alimentez o casă pentru 2 persoane..... Prefer să îmi adaptez stilul de viață la natură decât să o supun nevoilor mele, așa că, dacă sursa nu are un debit suficient pentru a alimenta gradina + cabana, prefer sa fac concesii pe partea cabana mai degraba decat pe partea cu gradina.
Am foarte puțini bani pentru a realiza acest proiect așa că nu trebuie să eșuez.

Vă mulțumesc anticipat pentru sfaturi și adrese bune.
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 05/08/15, 00:14

Lipsa detaliilor:
EDF este în apropiere?
Sursa este la tine acasă?
Sursa nu ar avea nevoie de curățare?
Ulterior poate fi necesar să-l depozitați.
1 m3 oră sunt multe de făcut.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 05/08/15, 08:43

37 de metri diferență de înălțime...Începe să fie rău...Dacă ai cu adevărat mijloace financiare limitate...Și fără curent electric la fața locului...Trebuie să speri că vântul bate suficient de puternic și continuu în regiunea ta. ..Sau soarele (dar solarul se poate cumpara, nu poate fi chinuit)...totul asta va depinde mai ales de ce vrei sa cresti pe hectarul tau..Daca este orez sau porumb...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Re: Pomparea apei de la Sursa




de Hic » 06/08/15, 19:58

OumCali a scris:bonjour,

Aș dori să aduc apă dintr-o sursă care se află sub punctul de apă dorit. Punct de apă dorit la 613 metri deasupra nivelului mării și la 141 metri de sursă (37 metri diferență de altitudine)

Nu cunosc debitul sursei. Potrivit unei surse de apă, ar fi de 1,5 până la 2 m3/h.
Anticii au protejat izvorul cu o nișă de piatră. Când deschid ușa nișei, mă aflu într-un fel de pivniță/piscină mică de aproximativ 1 metru pe 2. Apa este la nivelul acesteia (în această perioadă nivelul a scăzut cu aproximativ 50 cm). Încă nu am sondat pentru a afla adâncimea bazinului.

De asemenea, nu știu debitul meu dorit: în viitorul apropiat, am nevoie de apă pentru culturi (în jur de 1 hectar de grădină de legume/fructe); într-un viitor mai puțin apropiat, aș dori să alimentez o casă pentru 2 persoane..... Prefer să îmi adaptez stilul de viață la natură decât să o supun nevoilor mele, așa că, dacă sursa nu are un debit suficient pentru a alimenta gradina + cabana, prefer sa fac concesii pe partea cabana mai degraba decat pe partea cu gradina.
Am foarte puțini bani pentru a realiza acest proiect așa că nu trebuie să eșuez.

Vă mulțumesc anticipat pentru sfaturi și adrese bune.

Bună OumCali

37 m de altitudine în fiecare zi? 100, 200 sau 300 de litri?

Pentru a-ți economisi energia,
udați direct la rădăcină.
Lângă rădăcină, sapi un con și în el răsturnezi o sticlă de 1,5 l,

Veți vedea sticla goală în ritmul bulelor care se ridică în 30 de minute sau 1 oră,
- fara ca apa sa se reverse la suprafata.

Pentru 100 kg de dovlecel mare, asta vă va oferi 2 l de apă de purtat pe zi, în fiecare zi.
(sau 1/2 litru de apă pe lună și per kg de dovlecel)

Nu! nu visezi

Era urgent! : Mrgreen:


Pentru transportul apei,
toata sarcina trebuie purtata la nivelul bazinului, cu o curea in jurul bazinului, nimic pe bretele.

nu trebuie sa caram nimic cu spatele!!
(ceea ce este valabil și pentru școlari, dar nu chiar aplicat)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 07/08/15, 09:20

Eu, care nu îndrăznisem să-i cer în căsătorie, am făcut o pompă dintr-o bicicletă veche și o pompă cu palete... De teamă să nu fiu văzut ca un infam negustor de sclavi...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
OumCali
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 04/08/15, 17:59




de OumCali » 07/08/15, 12:39

Loll... M-am gândit la copii care să ducă apa și chiar am început să le fac curelele

@Macro
Si da, diferenta de inaltime este semnificativa si distanta mare... dupa reflecție/discuție cred că voi opta pentru o motopompa de 750w.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 07/08/15, 13:19

Văd că ai o mare diferență de înălțime în zona ta, așa că nu este posibilă o pompă cu berbec?

Daca vrei sa urci 40m cu un debit "onorabil", ai nevoie de un berbec cu cadere de minim 10m...este posibil?

A se vedea:
iazuri-de-irigare-și-piscine / pompa-belier-pe-o-sursă-pentru-animalele-mele-t13852.html
irigare-iazuri-și-piscine / pompa-berbec-hidraulic-proiectare-și-fabricare-casă-t5268.html
și: search.php

Producție internă, veți scăpa cu mai puțin de 100 € (și mult mai puțin prin recuperarea pieselor)...și costuri de utilizare zero!! (va trebui doar să verificați dacă există înfundare din când în când, dar dacă sursa este bună, nu vă faceți griji...)

Pe de altă parte, construirea și dezvoltarea va dura mai mult decât o motopompă... dar confortul în cele din urmă va fi incomparabil!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 07/08/15, 17:55

Daca am inteles bine, avand in vedere putinele informatii oferite picatura cu picatura (sic!) de prietenul nostru, este un punct de apa superficial, comparabil cu o fantana => fara berbec posibil.. .
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 07/08/15, 21:21

Vechile pompe cu piston de acest tip sunt încă ușor de găsit:

Imagine
Imagine

Am cumpărat unul cu 50 de euro care a funcționat bine. Din memorie debitul a fost de 1000 l/h iar presiunea de 4,5 bari care ar trebui sa fie suficient pentru a ridica apa cu 30 m.

Apoi ramane la latitudinea ta sa alegi daca rotesti roata cu un motor electric, cu vantul, cu puterea gambei sau bratului, sau eventual facand o roata mare de hamster pentru a-ti face copiii sa alerge in ea; Sunt sigur că i-ar amuza... cel puțin la început!

De exemplu, puteți instala un rezervor în apropierea casei dvs. și puteți conecta pompa la o turbină eoliană. La fiecare rafală de vânt, rezervorul se umple, iar când rezervorul este plin, preaplinul returnează apa la sursă pentru a nu o risipi. Aceasta presupune instalarea pompei cu turbina eoliana in apropierea sursei si 2 tevi tip Plymouth, una pentru a ridica apa in rezervor si cealalta pentru a returna apa de preaplin.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 07/08/15, 21:59

Ahmed a scris:Dacă am înțeles bine, având în vedere puținele informații oferite în dribs and drabs (sic!)


Imi place acest fel de joc de cuvinte... exista unul bun pe Wikipedia: articolul despre apa nu isi da sursele
https://fr.wikipedia.org/wiki/Eau
https://fr.wikipedia.org/wiki/Discussion:Eau
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 210