Câteva sfaturi pentru colecția mea!

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Matrue
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 13/03/15, 14:04

Câteva sfaturi pentru colecția mea!




de Matrue » 19/03/15, 13:20

Situația, amplasamentul, este foarte ușor de înțeles: apa se scurge din mai multe canale care se întâlnesc într-o adâncitură, formând un mic rezervor. De aici vine o țeavă care aduce apa jos. Scopul meu este să fac ceva curat, fără scurgeri etc. pentru a obține apa cât mai curată posibil.
Ideea mea este, așadar, să plasez în rezervor, un recipient forat din plastic alimentar, astfel încât apa din care ar ieși o conductă să se termine într-un rezervor de dedesubt.
Așa că mă întreb despre trecerile de perete și despre tipul de furtun de ales: deoarece nu va exista presiune, un furtun de grădină simplu? PVC gri? din PER? Această alegere determină trecerea peretelui, la plural, deoarece intenționez să introduc o prelată între reținerea canistrului și intrarea în pământ, asta pentru că nu sunt sigur de impermeabilitatea bună a pământului.

Sper să am părerile tale :) Multumesc!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 19/03/15, 17:25

Este foarte ușor de înțeles, dar nu oferiți toate informațiile utile!
Ghici că vrei să îngropi țeava? În acest caz, evitați să folosiți un furtun de grădină care, prea flexibil, va zdrobi cu compactarea pământului ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Matrue
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 13/03/15, 14:04




de Matrue » 19/03/15, 19:35

Da, așa este, conducta va fi pământ între rezervor și rezervor. Și este mai bine un PER sau pvc, în raport cu trecerea de perete care există?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 19/03/15, 22:08

Cred ca'elefant sau alții vor putea să vă răspundă mai mult cu privire la acest punct, pentru că nu cunosc aceste sisteme.

Poate că există posibilitatea de a lipi pur și simplu duza de rezervor (lipici tehnic mastic), așa cum am făcut pe o jgheab de verandă din aluminiu, datorită unei piese din plastic care oferă o suprafață bună de contact (ca gulerul bătut, ca să zic așa).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 20/03/15, 11:09

Cea mai solidă pe care o folosește este polietilena, fie în apă de 6 bare, fie apă de 12 bari în 32 sau 25. PER este mai scump și mai puțin rezistent la UV. PVC-ul este fragil pe care îl voi evita.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 20/03/15, 11:55

Da, polietilena este un negru clasic, semi-rigid și se potrivește foarte bine acestei utilizări. Mi-a scăpat pentru că nu ai menționat-o.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 202