Întrebare despre un puț cu pompă de mână veche

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
sebj78
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 28/02/15, 10:09

Întrebare despre un puț cu pompă de mână veche




de sebj78 » 28/02/15, 10:47

Bonjour à tous,

Locuim de un an într-un pavilion din suburbiile pariziene și avem în grădina noastră mică o fântână de apă cu pompă manuală din fontă. Când am ajuns, proprietarul anterior a lăsat o pompă submersibilă electrică (Guinard Hydrosub 3000 - 400W) care nu a funcționat niciodată, deoarece a suflat greutățile. Am dori în cele din urmă să folosim apa din această fântână, în special pentru udarea grădinii.

Dimensiunile puțului:
Înălțimea totală (suprafața - fundul puțului): 14,2 metri
Înălțimea apei măsurate: 2 metri
Diametru: 90 cm

Iată întrebările mele:
- Există vreo șansă ca pompa manuală să funcționeze din nou după renovare? Deoarece pomparea de 12 metri cu o pompă de suprafață, cred că nu este posibil ...
- 2 metri adâncime a apei mi se pare scăzută, dar dacă fundul fântânii mele se află într-o pânză freatică, ar putea fi suficient pentru utilizarea noastră. Sunt îngrijorat de cumpărarea unei pompe submersibile și de epuizarea rapidă a apei. Imi poate spune cineva daca acesti 2 metri de apa pot fi suficienti?

Vă mulțumesc anticipat pentru luminile dvs.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 28/02/15, 11:40

Este probabil ca nivelul mediu scăzut al apei să fie inițial mai mare, deoarece a fost instalată o pompă manuală.
În configurația actuală, o pompă submersibilă (sau o pompă de suprafață coborâtă la un nivel compatibil cu aspirația) cuplată cu un sistem de oprire automată în caz de lipsă de apă vă poate permite să utilizați acest puț fără probleme.
Este evident imposibil să se prevadă fluxul acestei bazine, dar, în general, utilizarea tinde să o îmbunătățească.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113




de oli 80 » 01/03/15, 11:56

Bună, este posibil ca pompa lăsată de proprietarul anterior să funcționeze, scoateți-o din fântână și vedeți ce nu funcționează pe ea, deoarece suflă greutățile, poate un scurtcircuit

dacă este reparabilă, este posibil să nu fie nevoie să cumpărați o altă pompă submersibilă nouă

pentru pompa manuală există un subiect aici
https://www.econologie.com/forums/montage-d- ... t6556.html

cordialement
0 x
sebj78
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 28/02/15, 10:09




de sebj78 » 02/03/15, 23:23

Vă mulțumim pentru răspunsuri.
Reparați vechea pompă electrică, încerc dar șuruburile sunt toate ruginite și momentan nu am reușit să o demontez ...
Pompa manuală va rămâne ca element decorativ, deoarece nu va putea pompa peste 8 metri ...
Ideea de a folosi o pompă de suprafață pentru a pune în fântână (pe o placă suspendată sau chiar pe plutitoare ??) este, de asemenea, atractivă, deoarece am posibilitatea de a avea una. Mă voi gândi la asta...

A bientôt
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 02/03/15, 23:43

O soluție simplă este să atârnați pompa cu o frânghie sau cablu la înălțimea corectă. Acest lucru face foarte ușor să coborâți pompa în puț și să o reasamblați. Această soluție va face un salt, dar funcționează foarte bine pentru mine!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/03/15, 23:35

O pompă nu poate aspira niciodată mai mult de 10 metri (în teorie; 8 metri în practică): aceasta este limita presiunii atmosferice ...

Deci, pompa de suprafață nu poate funcționa. Fie că este vorba de pompa manuală sau de o pompă electrică ...

Prin urmare, este necesară utilizarea unei pompe submersibile.

Dacă cumpărați, acordați atenție curbei debitului: când diferența de nivel (HMT) crește, debitul scade până când scade la 0.

Deci, alegeți o pompă al cărei debit la 12 metri este încă corect.

În general, curba debit / înălțime (HMT) este indicată pe ambalaj. În caz contrar, cereți curba pompei!

Ideea de a pune o pompă de suprafață în puț, deasupra apei, riscă să întâmpine această problemă: înălțimea care trebuie pompată, fie înainte, fie după pompă, rămâne la o duzină de metri, iar o pompă de suprafață este construită pentru a „ridica” aproximativ 8 metri maximum. Nu 12 metri. Deci, verifică-i curba, înainte de a „trage” nimic ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 05/03/15, 15:32

Nu vă faceți griji prea mult cu privire la pompa veche: dacă suflă greutățile, fie este blocată, fie are o eroare de izolație: șanse mici să o reparați ușor
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 254