Adăugarea apei de ploaie într-o fântână

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
kata
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 11/11/06, 19:58

Adăugarea apei de ploaie într-o fântână




de kata » 11/11/06, 20:24

bonjour,

După ce mi-am curățat fântâna, a intrat puțină apă. Am încetat să sap. Am făcut pluvialul să se alăture fântânii și l-am închis cu o placă de fier. Apa nu mai rămâne în fântână.

Ce să fac?
Este un fenomen de evaporare din cauza plăcii?

Merci de voi sfințiți.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Adăugarea de apă de ploaie într-o fântână




de bham » 12/11/06, 15:27

kata a scris:bonjour,

După ce mi-am curățat fântâna, a intrat puțină apă. Am încetat să sap. Am făcut pluvialul să se alăture fântânii și l-am închis cu o placă de fier. Apa nu mai rămâne în fântână.
Ce să fac?
Este un fenomen de evaporare din cauza plăcii?
Merci de voi sfințiți.

Totul depinde de construcția fântânii dvs., în inele de beton, în zidărie de cărămidă sau moloz, etc.
Dacă merge în jos, puteți încerca să puneți lut în fund sau beton. Dar, în ceea ce privește o posibilă evaporare, uitați că este imposibil, chiar și în Sahel (sau atât de puțin).
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 12/11/06, 16:36

Bună dimineața.
O fântână este în mod normal săpată în apele subterane
și chiar ușor mai jos pentru a avea o rezervă, apa subterană este terminată în mod normal pe un strat impermeabil, care uneori este subțire, nu trebuie spartă cu un puț de (suprafață) sau să continue să sapă mai adânc.
În mod normal, deasupra acestui strat impermeabil solul este nisipos sau pietriș sau argilos, dar lasă apa să curgă, prin aceasta se hrănește fântâna, stratul impermeabil s-a format de-a lungul anilor ca drojdia râurilor, este atât de bine nămol care se depune și care îl face etanș.
Când o fântână este curățată, acest nămol se acumulează în partea de jos, mai ales pe părțile laterale ale fundului, de-a lungul timpului înfundă nisipul sau pietrișul (venele care alimentează fântâna) în mod normal dacă fântâna a fost (funcțional), adică se umple destul de repede după golire, își va recăpăta echilibrul, doar căptușiți fundul cu nisip fin și îl faceți să funcționeze pentru a solicita apă, particulele fine ale apei vor înfunda fundul și apa va veni pe laturi. cu timpul acest lucru se va rezolva.

André
0 x
lobo84
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 24/11/06, 12:19
Locul de amplasare: 84

apă de ploaie în fântână, permis?




de lobo84 » 24/11/06, 12:26

bonjour
Eu iau această postare pentru a vă întreba dacă este permisă curgerea apelor uzate din jgheaburile mele într-o fântână? În prezent, această apă de ploaie curge pe pământul meu ... nu prea practic. Dar am o fântână funcțională în pivniță, în care ar putea merge toată această apă !!!
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 24/11/06, 18:46

Nu știu dacă este permis, depinde de reglementări
municipal, regional, provincial etc ...
Dar cert este că vei contamina fața de masă
Probabil că nu-ți vei folosi apa, știind
că este contaminat.Vecinii tăi nu știu și
folosiți probabil această apă. Ei vor suferi.
S-ar putea la fel de bine să evitați turnarea apei de ploaie dintr-o fântână.

Contaminarea poate fi cauzată de elemente metalice
jgheaburile și alte materiale pentru acoperiș
(Azbest, gudron, plumb, cupru, zinc etc.), de cadavre
de animale, prin degecții de păsări, de mușchi
și praf de origine nedeterminată, precum și de polițele care
poate fi foarte contaminant în câțiva ani.

Anul acesta cisterna mea de apă de ploaie a fost contaminată cu
polenele de conifere, a trebuit să o golesc și să o curăț cu ajutorul curățătorului
presiune ridicata .
0 x
bolț
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 01/02/06, 20:44
Locul de amplasare: Pas-de-Calais




de bolț » 24/11/06, 19:40

Rabbit a scris:Nu știu dacă este permis, depinde de reglementări
...
Contaminarea poate fi cauzată de elemente metalice
jgheaburile și alte materiale pentru acoperiș
(Azbest, gudron, plumb, cupru, zinc etc.), de cadavre
de animale, prin degecții de păsări, de mușchi
și praf de origine nedeterminată, precum și de polițele care
poate fi foarte contaminant în câțiva ani.


bonjour
În regiunile calcaroase, clădirile își evacuează uneori apa de ploaie în ceea ce se numesc puțuri de deșeuri, deci este probabil permisă, poate ar trebui declarată :?:

pune ceea ce iepure spune este, de asemenea, adevărat (diverse contaminări : Evil: )

apă din gully de pe drumuri și autostrăzi, unde în regiuni calcaroase, tratate în stații de epurare a apelor uzate sau direct deasupra bazinelor de reținere

bolț
0 x
lobo84
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 24/11/06, 12:19
Locul de amplasare: 84




de lobo84 » 25/11/06, 21:55

ok, mulțumesc pentru răspunsuri.
într-adevăr, te face să gândești !!
0 x
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47




de sltcfab » 10/01/07, 15:46

pentru evacuarea apei de suprafață, este necesar să o faceți să plece într-o fântână pierdută, este indicat un puț din pietre și nisip, astfel încât apa să fie „filtrată” de sol înainte de a reveni la pânza freatică, dacă o respingeți în apoi direct vei contamina fața de masă
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 145