Încetinirea curenților oceanici

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1

Încetinirea curenților oceanici




de fostul Oceano » 13/03/06, 20:08

Având în vedere temperaturile actuale (-1,2°C în Marsilia în noaptea de 12 spre 13 martie) putem observa clar că Curentul Golfului încetinește și că căldura pe care ne-o aduce este în scădere!

Pentru a afla mai multe cliquez ici
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 13/03/06, 20:42

Grrr, eu locuiesc in estul Frantei, in mod normal e frig uscat, dar nu am avut o iarna grea cu geruri mari, puternice, uscate. Am întârziat să ieșim și din această iarnă, rar am depășit pragul de 10°C. Vremea se schimbă constant, iar ultimele zile au fost destul de catastrofale.
Am observat schimbări radicale în mai puțin de 4 ore.
Am trecut de la vânt la ploaie, soare, grindină, zăpadă. De două zile este liniște, e soare, dar încă e frig și mai avem mici înghețuri.
În această perioadă a anului, ar trebui să fie destul de ușoară.
Cel mai rău este nepăsarea colectivă, lipsa de reacție, iar anumite comportamente observ când vorbesc despre vreme, se pare că devine un subiect tabu.

nu glop nu glop :se încrunta:
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

încetinirea curenților oceanici




de denis » 13/03/06, 23:57

da, am observat aceste schimbari, inainte, in urma vantului (din sud) ploaia era acolo, acum girueta se intoarce, dar nu prea stiu in ce directie!(nu s-a blocat! : Lol: ) fiind din mediul rural și de origine țărănească, văd clar aceste schimbări, locuitorii orașului nu sunt atât de aproape de natură. Am auzit: „asta-i prostie, planeta nu se încălzește: nu este. Nu s-a întâmplat niciodată atât de mult. zăpadă!!!" raționament simplist...
0 x
hitih
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 16/09/05, 13:21
Locul de amplasare: Clermont-Ferrand




de hitih » 14/03/06, 01:43

da am aceeasi problema in 25 de ani (da sunt tanar) am vazut schimbarea timpului in timp ce oamenii de peste 50 de ani imi spun sa nu fac prostii ca asa era deja cand erau mai tineri

din fericire unii imi spun ca nu sunt nebun si ca nu mai sunt anotimpuri

Chiar nu ar trebui să devină un subiect tabu și dimpotrivă, să vorbim despre el cât de repede putem.Cred că este unul dintre începuturile conștientizării.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 14/03/06, 06:22

bonjour
În Europa este mai frig, iar în America de Nord este mai cald
Pe 11 martie era +8 La lacul Sacacomie gheata de pe rauri s-a dus pe lacurile nordice este un strat de apa sub zapada, in mod normal aceasta situatie apare la inceputul lunii aprilie.
De obicei este frig la începutul lunii ianuarie -20 și -25 gheața se îngroașă pe toate corpurile de apă, dar anul acesta trebuie să evităm să mergem pe gheață, mulți turiști își plănuiesc vacanța cu snowmobilul.
Azi ploua si iar maine, in mod normal in aceasta perioada a anului ar fi ninsoare.
În 10 ani, navigația maritimă va lua calea Golfului Hudson, calota polară se topește din ce în ce mai mult, urșii polari
sunt subțiri, nu mai poate mânca focile, nu este suficientă gheață. Disputa va începe cu privire la cine deține marele nord canadian, odată ce gheața s-a topit și s-a lipit de teritoriul nordic, guvernul american și-a stabilit deja reperele.
Nu va mai fi St Lawrence care va fi marea cale navigabilă, ci ruta maritimă a nordului îndepărtat.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 14/03/06, 09:19

salut hitih,

M-am nascut in 50 si mi-am petrecut prima copilarie in Cantal la 900 m altitudine, pot sa va spun ca iernile au fost foarte aspre si chiar daca asta credem ca este lunga, a fost fara masura comuna: multa zapada toata iarna. și frig, apoi când ne-am mutat în primăvară a fost definitiv; timpul mult mai puțin instabil decât acum.
La inceputul anilor 80 aici unde locuiesc (spre Issoire; 400 m altitudine, dar munti din apropiere), au fost ierni reci de cativa ani.Am filme cand mergeam cu sania cu copiii mei in fiecare weekend.

Apoi, spre sfârșitul anilor 80 și începutul anilor 90, au fost 7 ani la rând fără zăpadă practic în Sancy (stațiunile Super-Besse și Le Mont-Dore au supraviețuit doar cu subvenții din regiune; micuța stațiune Chambon). des Neiges a trebuit să-și închidă ușile).

În ultimii ani a fost din nou ninsoare. Copiii mei (care au crescut!) au avut un weekend grozav de snowboarding în Super-Besse pe un strat URIAș de zăpadă nemaivăzut de foarte mult timp.
Așadar, ce să cred?, este temporar?, este efectul încetinirii fluxului Golfului.

Cât despre ceea ce spuneți, André, ar putea fi legat de problema Curentului Golfului a cărui căldură nu mai este evacuată spre coastele noastre de vest ale Europei și vă încălzește zona?

Trebuie să discutați cu ex-oceano, care este foarte competent în această chestiune (mai există un subiect în care am discutat deja acest punct.) : Mrgreen:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6982
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2907




de gegyx » 14/03/06, 10:09

Bietul urs alb bolnăvicios!
Dacă clima se va schimba de fiecare parte a Atlanticului, în câțiva ani, vom introduce ursul polar în Alpi...
O încălzire pe de o parte, o răcire pe de altă parte, din cauza încetinirii râului Gulfstream... Ok.
Dar toate acestea se pot face treptat, rapid, dar continuu?
Schimbările de climă care apar una după alta în timpul săptămânii și chiar și în timpul zilei, nu vi se pare ciudat? 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 14/03/06, 12:21

În urmă cu mai bine de 20 de ani, locuiam în Lorraine și îmi amintesc că am avut ierni foarte aspre. Am amintirea mamei care arunca combustibil pe poartă și i-a dat foc ca să o dezghețe și să o deschidă, ca niște zăpadă de trei picioare pe lângă casă...

Anticiclonul siberian a fost cel care ne-a adus severitatea iernii.

După aceea, frigul a dispărut și zăpada era rară. În 8 ani de urcare în Lorena de sărbători, chiar am avut zăpadă doar de două ori, inclusiv o dată anul acesta...

Am putea considera asta ca o formă de revenire la normal, cu excepția faptului că în aceste vremuri, avem vestul și nordul Franței care sunt afectate, iar uneori înainte de est, ceea ce nu este normal. Influențele polare care au fost blocate anterior încep să ajungă la noi peste Atlantic, care în mod normal le blochează datorită Fluxului Golfului...

Dacă Gulf Stream își pierde în continuare puterea și își livrează căldura mai la vest de Atlantic decât la est, am putea fi supuși influențelor polare și siberiene de iarnă. Pe scurt, scoateți pilote și jachete de puf...

Și în ceea ce privește verii noștri din America (canadienii), poate că vor trebui să se aprovizioneze cu urși polari și să facă fără a traversa nordul îndepărtat cu sănii (pai știu, exagerez puțin, dar locuiesc în Marsilia : Lol: )
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 14/03/06, 12:28

În 10 ani, navigația maritimă va lua calea Golfului Hudson, calota polară se topește din ce în ce mai mult, urșii polari
sunt subțiri, nu mai poate mânca focile, nu este suficientă gheață. Disputa va începe să se știe cine deține marele nord canadian, odată ce gheața s-a topit, care era lipită de teritoriul nordic, guvernul american și-a pus deja reperele.
Nu va mai fi St Lawrence care va fi marea cale navigabilă, ci ruta maritimă a nordului îndepărtat.


Acolo nu e „se vine, vine”, e observat de oamenii de știință + „localnicii” = permafrostul se topește..etc, au fost o multitudine de reportaje pe acest subiect, evoluția este continuă în aceeași direcție, dar curentul Golfului nu are nimic de-a face cu el; să spunem mai degrabă că topirea gheții din calota glaciară nordică ar determina, în cele din urmă, oprirea curentului din golf, dar acestea sunt fenomene paralele.

Interpretarea vremii de aici în Franța, o climă temperată, este greu de făcut: de fapt, nu pe perioade scurte putem deduce o tendință.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Mike.be
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 12/02/06, 18:04




de Mike.be » 14/03/06, 20:00

Nu intrați în panică, nu pentru că am avut o iarnă puțin mai rece și mai lungă decât de obicei, din cauza încetinirii râului Gulf Stream.
Totuși, oprirea Gulf Stream este ceva grav de care va trebui să luăm în calcul dacă putem, și a trecut mult timp de când am avut o iarnă de acest tip.
Poate o să joc veterani, dar îmi amintesc la mijlocul anilor cincizeci, în fiecare iarnă aveam zăpadă până la coapse când ne plimbam prin poieni, trebuie spus că aveam doar 5 ani și m-am născut. în Ardenele belgiene.
E adevărat că nu mai există anotimpuri dar cred că asta se datorează mai multor factori interdependenți, de îndată ce atingem unul, totul se mișcă.
Defrișări, urbanizare, eroziune, efect de seră etc...
După cum spune ex-ocean, dacă curentul din golf nu mai oprește curenții reci din Siberia, atunci Agla gla...
Dar dacă primăvara și vara pot fi la fel de blânde cum a fost iarna rece, nu mă voi plânge.
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 75