Relația dintre salubrizarea colectivă și cea colectivă

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
eco div.
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 02/02/16, 21:47

Relația dintre salubrizarea colectivă și cea colectivă




de eco div. » 02/02/16, 22:26

bonjour,

Sunt în curs de proiectare a proiectului meu de locuințe ecologice și independente atât din punct de vedere energetic, bineînțeles, cât și în ceea ce privește tratarea apei și a apei și de ce nu într-o zi în ceea ce privește deșeurile (dacă este posibil) ...

Dacă vin să vă văd astăzi este vorba mai exact de apă și mai ales de salubrizare, am făcut câteva cercetări pe net și în afară de câteva informații despre mijloace (stație de micro lagune .. nimic din altul?), nu găsesc nimic specific asupra coexistenței cu rețeaua colectivă a satului ...

Mai simplu spus, dacă colectez apă de ploaie făcută potabilă prin diverse procese și curăț apele uzate cu propria instalație, care va ajunge a priori în țara mea; Sunt total independent de rețeaua colectivă? aș avea dreptul să mă deconectez complet de la acesta? trebuie să plătesc ceva municipalității sau comunității de municipalități ...

mulțumesc anticipat ;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 02/02/16, 22:47

Se pare că am auzit spunând că, dacă locuința dvs. este deservită de o rețea colectivă de salubrizare, aveți o OBLIGAȚIE de a vă conecta.
Am citit povestea unei subdiviziuni care a fost construită fără o rețea colectivă, deci salubrizare individuală ... câțiva ani mai târziu, schimbarea municipiului, construirea unei stații de epurare a apelor uzate => obligația tuturor de a conectați-vă la acesta chiar dacă instalațiile lor individuale erau la standard și recent

Deci, din punct de vedere tehnic, puteți: plătiți și vă conectați la rețeaua colectivă, chiar dacă în realitate apele uzate vor intra în sistemul dvs. individual.
cu excepția că :
- vei fi scoasă în afara legii
- veți fi plătit pentru o conexiune pe care nu o veți folosi
- veți continua să plătiți taxele de salubrizare pentru un serviciu pe care nu îl veți folosi.

Nu știu dacă jocul merită lumânarea.
0 x
eco div.
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 02/02/16, 21:47




de eco div. » 02/02/16, 23:06

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră.

Sper că acest lucru nu este complet adevărat> <"(aceste subdiviziuni au fost probabil echipate cu fose septice și nu cu micro stație etc?) Pentru că aș dori cât mai mult posibil independența sau cel puțin iluzia independenței ^^

Pe de altă parte, nu te înțeleg când spui că aș fi în afara legii?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 03/02/16, 00:01

asta se spune: atunci când există o rețea de canalizare, conexiunea este obligatorie

dar conexiunea la alimentarea cu apă nu este obligatorie ... trebuie doar să nu plătiți pentru ca aceasta să fie tăiată: așa mi s-a întâmplat acum vreo zece ani, din motive întemeiate de dificultate financiară ... așa că am pus rezervoare umplute de acoperișuri și funcționează atât de bine încât, chiar dacă acum nu mai am o problemă financiară, apa care cade din cer mi se potrivește foarte bine

pentru purificare, nu există nicio rețea în jurul casei mele ... Am o groapă cu apă și canalizare, instalație clasică de acum 30 de ani

dar planific un sistem de purificare prin micro floculare care face posibilă utilizarea apei utilizabile cu apă foarte murdară și cu o amprentă chiar mai mică decât stațiile micro care nu sunt atât de micro, ceea ce mi se pare chiar greoi și foarte scump

Este un pic normal să interziciți toate gropile de apă și împrăștierea canalelor de scurgere atunci când există canalizare, deoarece groapa de apă nu este o soluție foarte bună

dar nu putem interzice cuiva care face un sistem de purificare bun să-și purifice apa să o folosească pentru stropire!

nici nu putem interzice utilizarea apei de ploaie ... și întrucât salubrizarea este plătită pentru consumul de apă, dacă consumăm doar apă de ploaie nu mai rămâne nimic plateste pentru salubritate!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636




de Macro » 03/02/16, 08:47

Ei bine, totuși, este clar ... Dacă rețeaua de apă uzată trece prin casa ta, este o conexiune obligatorie ....
Pentru apa de ploaie ... Utilizarea sa este reglementată. Textele pe care le-am întâlnit în momentul în care mi-am instalat rezervorul de recuperare erau foarte clare cu privire la acest subiect:
Udare + curățarea terenurilor și asta a fost (din memorie) totul ... Nici măcar dreptul de a alimenta o apă de spălare cu ... În plus, era necesară o separare fizică a rețelelor ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg




de tigrou_838 » 03/02/16, 10:51

salut cel mai bun este să informați municipalitatea și comunitatea municipalității.

acasă, construirea unei stații de purificare în urmă cu doi ani, deci după mai multe întâlniri în sat, obligația de conectare la rețeaua de drenaj, deci eliminarea conexiunii fosei septice și răspândirea, abaterea și conectarea acesteia pe o conductă care se duce la canalizare și totul trece printr-o singură conductă, către gară.

obligația de a face acest lucru în termen de doi ani.

Din fericire, după o mulțime de cercetări pe terenul meu, am găsit o conductă de evacuare a apei pluviale care intră deja în toată canalizarea, deci șanț pe 5 metri și 80 cm adâncime, așezând o conductă din pvc de 100mm cu panta de 2cm / per metru, plus un cămin de vizitare, conexiune pe conducta veche și dop pentru intrarea și ieșirea din groapă.

Am făcut totul singur, deci nimic de plătit, doar lucrurile.

Potrivit e-mailului primit de la comunitate, ar fi trebuit să am golit groapa de o companie specializată, tocmai m-am umplut cu apă de ploaie și nu m-am mai atins, fără miros și apă limpede, doar verifică odata pe an.

A+

Tigger
0 x
eco div.
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 02/02/16, 21:47




de eco div. » 03/02/16, 11:51

ok și bine tot ce am citit chiar nu este fericit :( este cu adevărat inept, dacă îmi curăț flota pe cont propriu și la fel de eficient, cu excepția stației din sat, nu văd rostul de a fi conectat la rețea ... Scopul mai ales să pot folosi apa de ploaie în orice scop, deoarece nu aș trimite nimic înapoi la rețea și, întâmplător, nu ar plăti pentru salubritate sau diverse abonamente.

În plus, nu înțeleg ceva, am citit aici pe site-urile guvernamentale că putem, în plus față de aplicațiile în aer liber, să folosim apa de ploaie pentru vase de toaletă și mașini de spălat (în condiții) ... Dar, pe de altă parte, este interzisă trimiterea apei de ploaie în rețeaua colectivă.
Deci, dacă înțeleg corect, avem dreptul, dar nu avem dreptul ....

Aș ajunge, de fapt, să merg să văd primăria, dar tot ceea ce scrieți îmi dă o oarecare speranță.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636




de Macro » 03/02/16, 12:09

Am chiar un caz în familia mea care merge mai departe de asta ... Fratele meu și noua lui casă.
După ce a declarat atunci și a găsit exorbitant prețul conexiunii la rețeaua de apă potabilă ... El nu s-a conectat și a instalat o pompă care-i alimentează casa. Deoarece nu are totul în canal, a instalat o „micro stație” de purificare care a fost controlată atunci când a fost pusă în funcțiune ...
Încă refuzând conectarea la rețeaua de apă potabilă, a fost controlat de DDAS, iar indemnizațiile sale familiale au fost suspendate (pentru că nimic nu a garantat că furnizează apă potabilă copiilor săi) ... Era necesar ca se zbate ca un nebun de câteva luni pentru a-și recupera drepturile ... Încă nu a fost conectat la rețea ... Și având în vedere ceea ce îi oferă atunci, nu este aproape să o facă ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg




de tigrou_838 » 03/02/16, 13:55

salut și da, știu, bucuriile reglementărilor de salubrizare.

dar ai grijă, conform noilor reglementări, dacă nu vrei să te conectezi la rețea, o dată pe an trebuie să obții o companie specializată care să verifice și, prin urmare, să plătești, atunci când a trebuit să caut și eu să mă deconectez de la rețea bun pentru apă potabilă decât pentru salubrizare, prețul companiilor, a fost de trei ori prețul consumului meu all-inclusive, du-te și descoperă ceva.


în Franța pentru apă de ploaie, aveți dreptul să trimiteți apă de ploaie în casă pentru orice doriți, cu filtrarea care este bună, cu excepția apei potabile și numai în casă și grădină, nu pe rețea și cu obligația de a pune un dispozitiv de prevenire a refluxului pentru a nu amesteca niciodată apa de rețea și apa de ploaie

acasă l-am lăsat așa, dar plătesc din ce în ce mai puțin și folosesc din ce în ce mai multă apă de ploaie și mai multă încălzire solară.

Am trecut de la 180m3 în urmă cu 10 ani la 35m3 în acest moment și încă mai trebuie să joc ceva pentru a merge chiar mai jos.

gândindu-mă că prețul salubrizării și toate impozitele sunt calculate pe prețul în m3 de consum, este ciudat, îmi scad consumul, dar prețul este întotdeauna același din cauza taxelor tot mai mari.

ps: este o problemă reală a reglementărilor în funcție de municipalitate, de comunitatea municipalităților și de lege, astfel încât să se poată schimba de la un loc la altul.

A+

Tigger
0 x
eco div.
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 02/02/16, 21:47




de eco div. » 03/02/16, 14:37

Despre verificarea anuală am citit și eu că tariful ridicat este clar conceput pentru a încuraja conexiunea ... și dacă există această regulă, este bine să putem refuza conexiunea în principiu ... sau nu ^^

Cel mai rău este că această vagitate și regulile care o contrazic duc cu siguranță la deversarea apei de ploaie uzate în rețeaua colectivă fără milă ...

Oricum, mi se pare o luptă grea pentru a nu depinde de toate aceste interese semi-private care produc atâtea rahaturi, cât și bani ^^ ....
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 191