Recuperarea căldurii de la duș: un francez distins

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Recuperarea căldurii de la duș: un francez distins




de elefant » 28/11/11, 15:20

Ideea originală încă puțin scumpă:

recuperați căldura din apa de duș uzată folosind un schimbător pentru a preîncălzi apa rece care ajunge la încălzitorul de baie.

„VMC-ul dublu flux” al instalațiilor sanitare.

ar trebui să fie rentabil în utilizare profesională.
În uz privat, mă îndoiesc: foarte scump.

http://www.ehtech.fr/?q=principe

http://www.ladepeche.fr/article/2011/11 ... haude.html

(...)

În ce constă acest proiect?

Acesta este un dispozitiv care captează căldura din apa evacuată în timpul dușului nostru și este folosit pentru a preîncălzi apa rece care alimentează încălzitorul de apă. Acest lucru permite împărțirea consumului de energie la patru. Ca să ne facem o idee, la fiecare duș, pierdem la fel de multă energie ca și când am deschide o fereastră în mijlocul iernii timp de o oră. Cu acest proces de recuperare apa uzata pleaca la o temperatura de 38 de grade si gasim apa la 34 in schimbator, deci nu se pierde aproape nimic.

Cum ți-a venit această idee?

În timp ce urmărim un program despre izolarea anumitor case. Vorbeam de dublu flux VMC, un sistem care folosește căldura prezentă în locuință pentru a încălzi aerul proaspăt care intră. Am avut ideea să aplicăm acest sistem la apă. Realizările artizanale au existat deja din anii 1970, dar nu erau suficient de viabile din punct de vedere ecologic și economic. Prin muncă asiduă, echipa noastră a reușit să facă proiectul viabil.

Cum arată produsul?

Este o cutie care cântărește în jur de zece kilograme și de dimensiunea unei cutii de pantofi. Este un recuperator foarte compact, care poate fi adăugat la un sistem deja existent.

Când va fi disponibil ecoRC?

De la sfârșitul lunii ianuarie, îl comercializăm prin intermediul site-ului nostru la un preț de 1 de euro pentru un recuperator care împarte consumul de energie la patru. În acest moment, clienții noștri sunt auto-constructori. Este doar o nișă, dar ne-a permis să obținem feedback despre produs și să explorăm utilizări la care nu ne-am gândit. În total, echipa și cei 100 parteneri ai săi au investit 10 de euro în cercetare și dezvoltare. Astăzi, ecoRC își începe faza de comercializare, motiv pentru care căutăm parteneri.

(...)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7




de AXEAU » 28/11/11, 21:14

Bonsoir,

Uneori vreau să fiu neplăcut, mi se pare o pompă de bani:
Școli mari, buget mare, echipă mare și prețuri mari de pantofi care nu sunt nimic nou.

jlg
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 28/11/11, 21:54

Nu sunt niciodată neplăcut, nu... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: dar nu ar trebui sa o impingi nici pe bunica in urzici!!

Conceptul fusese deja studiat pe larg de canadieni: https://www.econologie.com/telechargeme ... -ou-usees/ în 2007... (și probabil înainte de alții...) deci 120 de euro de cercetare și dezvoltare... poate nu ar trebui să ne pasă...

Imagine

Am vorbit despre asta de mai multe ori despre acestea forums:
sanitare și de sănătate / recuperare-de-calorii-a pierdut-al-canalizare-t3674.html

dus-recuperare-caldura-t11302.html
instalatii-si-sanitare/recuperarea-caloriilor-de-dus-t6546.html

Chestia canadiană valora în jur de 300 de euro dacă îmi amintesc bine și era deja greu de profitat...deci la 1100 de euro...

Da, nu poate fi interesant din punct de vedere economic decât pentru volume mari consumate! Pentru piscine asta ar trebui sa faca...mentinerea infundarii schimbatorului ramane de vazut...

Îmi place foarte mult această parte a interviului...

Cum ți-a venit această idee?

În timp ce urmărim un program despre izolarea anumitor case. Vorbeam de dublu flux VMC, un sistem care folosește căldura prezentă în locuință pentru a încălzi aerul proaspăt care intră. Am avut ideea să aplicăm acest sistem la apă. Realizările artizanale au existat deja din anii 1970, dar nu erau suficient de viabile din punct de vedere ecologic și economic.. Prin muncă asiduă, echipa noastră a reușit să facă proiectul viabil.


...pentru că un sistem care costă 1000 EUR în loc de 2 sau 300 EUR este mai viabil din punct de vedere economic? : Idee: :?:

Îmi vine greu ideea... ei bine, probabil că sunt mai multe în cutia lor de „flux dublu” decât un schimbător prost... cel puțin așa sper!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139