Recuperarea apei de ploaie: sfaturi

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
charendoma
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 19/12/05, 15:46
Locul de amplasare: gutui (scump)

Recuperarea apei de ploaie: sfaturi




de charendoma » 25/12/05, 21:40

Bună dimineața tuturor.

Am venit să vă împărtășesc o experiență.
acum trei ani am construit un garaj, care nu era atașat casei mele. este de 6m pe 12m.
înainte de a construi, am săpat mai întâi două gropi,

una de 1.2m X 5m, cu o adâncime de 1.5m, pe care o folosesc ca o groapă de reparații (ca în garaje în vremurile de demult (nu erau chiar atât de stupide, funcționează chiar și fără electricitate, și pentru siguranță, 100% !!)

când al doilea, are 6m X3m pe 1.8m înălțime, îl folosesc ca o groapă de colectare a apei de ploaie (toată casa (140 m² de acoperiș), precum și cele două garaje (120 m²))
Folosesc această apă pentru grădină și mașina de spălat pe care o mut în garaj primăvara și pe care o returnez când vin primele înghețuri.
pentru construcție, am făcut un beton pe sol, realizat cu un zăbrele de 20 x20, apoi am montat pereți bloc de beton, lăsând loc pentru două stâlpi de-a lungul lungimii, pe care i-am betonat și realizat cu un înlănțuirea de la 12 la 15 cm la înălțime, tot cu brâu, apoi o altă înlănțuire la capăt cu restul înălțimii stâlpilor. și în cele din urmă, o șapă de beton de 12 cm pentru a acoperi întregul.
la hidroizolarea peretilor am facut "ca vechii" adica o prima tencuiala de aspru, apoi o a doua cu "batard" (amestec de ciment si fierbinte), pe care l-am indreptat, l-am plutit apoi l-am netezit in timpul prinderii lui.
este posibil ca rezervorul meu să „scurgă” puțin, dar acest lucru nu poate fi decât infiltrarea prin ciment (în primul an l-am măsurat suficient de des pentru a-mi da seama și nu am observat nimic) și, prin urmare, având în vedere utilizarea apei, acest lucru nu necesită costuri suplimentare cauzate de etanșanți.

mai mult, deoarece rezervorul meu este complet închis (am lăsat două guri de vizitare diagonale, care sunt obstrucționate de o placă de fier), nu am nicio problemă de „ecologizare” a apei.

Plănuiesc să fac o țeavă care să aducă apa din acest rezervor în casă pentru toalete și pentru mașina de spălat (pe care nu ar mai trebui să o mut)

un sfat: servește și ca pluviometru!

un an Nou fericit tuturor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 25/12/05, 23:02

bonjour
Iubește instalația ta. Am un unchi care te-a plăcut. Racordarea apei de recuperare la casă i-a fost foarte utilă când a fost o furtună în decembrie 1999. Era singurul din satul său care putea să se spele. Desigur, nu ar trebui să bei această apă. În același stil și-a deviat conductele de încălzire centrală către șemineul din living, în care a făcut un schimbător la fundul șemineului. O supapă evacuează apa pe acoperiș în caz de suprapresiune în instalație. Rezultatul reducerii consumului cazanului datorita incalzirii centrale pe lemne.
0 x
paotop
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 139
Înregistrare: 15/11/05, 11:35
Locul de amplasare: sud-vest




de paotop » 09/01/06, 14:10

bonjour,
iti poti alimenta si dusul cu el, pentru ca daca ai de obicei apa tare de la robinet, cu apa moale vei consuma mult mai putin sapun (valabil si pentru masina de spalat rufe). : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
claude07
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 12/07/04, 22:21
Locul de amplasare: adâncurile Ardeche - Aubenas




de claude07 » 09/01/06, 22:02

Frumos într-adevăr.
Cât costă materiale pentru a face toate acestea?
Cât durează să plătești?
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 10/01/06, 09:15

Îl admir, grozav treabă!

Doar o întrebare și de la mine: deoarece rezervorul tău este săpat în pământ și, prin urmare, nu la un moment dat, folosești o pompă(e) pentru a folosi apa pe care o colectezi? Dacă da, cum ți-ai organizat afacerea?

Vă mulțumim pentru împărtășirea acestei experiențe.
0 x
paotop
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 139
Înregistrare: 15/11/05, 11:35
Locul de amplasare: sud-vest




de paotop » 10/01/06, 11:24

Sunt in curs de a-mi instala garajul, am o groapa de beton de 5mc in care cobor un tub cu sita si robinet din alama.

Construiesc camera tehnica la inaltime cu pompa de rapel si filtru pentru alimentarea unui circuit de apa nepotabila.........chiuveta atelier, zona de spalare, toalete etc...

evacuarea apei uzate din atelier si zona de spalare trece apoi printr-un decantor de hidrocarburi, apoi in canalizarea satului.

din punct de vedere economic.........pai apa care cade din cer e libera...tanca era deja acolo (fosa septica veche inutila de la canalizare).. ....

Ei bine, e puțin de muncă pentru a pune totul la loc, dar în timp totul este bine... :D
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 182