Compania de apă valonă (SWE): 7 € / m3 de apă în Belgia!

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Compania de apă valonă (SWE): 7 € / m3 de apă în Belgia!




de Christophe » 03/06/15, 11:25

Tocmai am primit factura de decontare SWE și sunt puțin supărat!

Am un comportament frugal (ca toți econologii :) ) și am consumat doar 20m3 (trăind aproape tot timpul singur) totuși am o factură de 145 € / an!

Ceea ce înseamnă un preț pe m3 de apă de 7.26 €!

Detalii (HT, 6% TVA):

Abonament la distribuție: 52,40 € / an
Abonament pentru salubritate: 58,05 € / an
Consum: 10m3 la 1.2573 € / m3 și 10m3 la 1,3100 € / m3 = 25,67 € / an
Fond social de apă: 0.32 € / an

Când știm că în unele municipalități din sudul Franței, mult mai aride, m3 este încă 2.5 € ... există ceva de care să fii supărat! Se știe că Belgiei îi lipsește ploaia și apa ...

Pe scurt, acesta este modul în care „sistemul” recompensează comportamentul economic ...

Acest sistem acolo (abonamentele reprezintă aproape 80% din preț !!), care este pur economic, prin urmare, pedepsește comportamentul gospodar ...

Acest lucru este împotriva discursului guvernamental complet ipocrit „trebuie să fii atent la consumul tău” ...

Abia aștept sfârșitul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Société Wallonne des Eaux (SWE): 7 € / m3 de apă în Belgia




de Gaston » 03/06/15, 12:14

Christophe a scris:Acest sistem acolo (abonamentele reprezintă aproape 80% din preț !!), care este pur economic, prin urmare, pedepsește comportamentul gospodar ...
Înțeleg că ești un pic supărat, dar concluzia ta nu este deloc imparțială: plătești totuși mai puțin in total decât dacă ai fi consumat o cantitate mai mare, atunci comportamentul gospodar este răsplătit.

Aceasta este problema cu toate produsele cu abonament fix: cu cât consumați mai puțin, cu atât crește prețul unitar (la fel este la gaz sau electricitate).

În teorie, abonamentul și prețul unitar au două funcții diferite: abonamentul trebuie să plătească pentru crearea și întreținerea rețelei, în timp ce prețul unitar trebuie să corespundă costurilor de producție.
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 03/06/15, 14:05

7 Euro pe m3, ar trebui să fie acesta prețul pentru a face apă potabilă din surplusul de bere? ;)

Dar da, sistemul de abonament este un sistem teribil ....

Personal, nu am luat gazul acasă, o sticlă la fiecare 1 până la 6 luni este mult mai economică ... doar costul abonamentului îmi plătește deja sticlele! ;)
Dar nu mă încălzesc cu gaz ...

SixK
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 03/06/15, 15:40

Știu că există (printre altele) gaz în bere ... dar aici vorbim despre m3 de apă SixK pe m3 de gaz : Cheesy: : Cheesy:

A, da, a fost să facem o analogie de a nu lua un abonament ... Bine, deci este bine : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/06/15, 13:23

Suntem de acord, este primul litru care costă! Același lucru este valabil și pentru gaz, electricitate și telefon.

Trebuie să plătim 50% care se pierde în rețea. (mărturisirea unui client, senior manager al SWDE)

Acasă am o pompă care îmi înjumătățește consumul de apă din oraș, dar cu siguranță nu factura ....

Consolați-vă: primii dvs. de 6000 de euro brut din venit nu sunt impozitați. :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/06/15, 15:20

Deci, practic, ar trebui să vă schimbați titlul: 104 euro pe litru! :strigăt:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 04/06/15, 17:16

Deci, practic, aș fi mai puțin frugal ... :(
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167