Taxa apa îmbuteliată?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Ptilu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 196
Înregistrare: 15/01/10, 14:23

Taxa apa îmbuteliată?




de Ptilu » 09/02/10, 19:37

Lu

Am citit pe expres următorul articol:

http://www.lexpress.fr/actualite/enviro ... tor=AL-447

Personal, nu-mi pasă de apa îmbuteliată, așa-numitul prost gust nu m-a marcat niciodată. Trebuie să citiți comentariile despre care sunt plăcute : Mrgreen:

În caz contrar, acolo unde există cu adevărat un pb, apă pentru sugari ... După aceea, mă întreb ce mai fac bunicii noștri.

Atunci cred cu adevărat în colectarea apei de ploaie, dar bun pentru oraș, nu este practic (80% din populația franceză)

Ce crezi?
0 x
Cruchot MDL
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 19/07/09, 13:30
Locul de amplasare: Paris, Franța

Re: Impozitarea apei îmbuteliate?




de Cruchot MDL » 03/01/11, 11:07

Ptilu a scris:În caz contrar, acolo unde există cu adevărat un pb, apă pentru sugari ... După aceea, mă întreb ce mai fac bunicii noștri.

Vorbești despre oameni subnutriți care au în medie 1m60 înălțime?

Trebuie să încetăm să ne opunem în mod sistematic progresului și ecologiei.
Apa îmbuteliată vă permite să aveți apă de calitate în toată țara. Este un plus pentru sănătatea ta că apa de ploaie sau orice altceva nu o va înlocui niciodată.
După ce îl vom putea impozita întotdeauna, numai cei bogați vor bea apă de izvor, apa săracă de ploaie ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 03/01/11, 12:16

Dar este impozitat! Aduce statului francez cel puțin un miliard de TVA în fiecare an! Finanțează televiziunea, presa, etc ...

Ce aduce apa de la robinet (ceea ce se bea)? 1 euro impozit / an și de persoană? Prin urmare, este necesar să se descurajeze utilizarea acestuia, în special de către cei săraci, care practică astfel evaziunea fiscală ... : Mrgreen:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 03/01/11, 12:37

+1 cu elefant.

Pe lângă TVA, trebuie să adăugăm: taxe pentru companiile care vând apă îmbuteliată: producătorul sticlei de plastic, compania care deține sursa, transportatorul, distribuitorul, comerciantul cu amănuntul ...
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 03/01/11, 13:41

În cele din urmă, atunci când vedem raportul „dovezi” despre apa de la robinet, te face să vrei să cumperi sticle. Pe de altă parte, plasticul este, de asemenea, toxic
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 05/08/13, 18:17

Subiect mic dezgropat cu un articol foarte interesant:

„10 fapte șocante despre apa îmbuteliată”

http://www.express.be/business/fr/econo ... 193907.htm

Îmi place gândirea președintelui Nestlé:

Peter Brabeck-Letmathe, fostul CEO al Nestlé, consideră că ideea că accesul la apă ar trebui considerat drept universal al omului este „extrem”. El pledează pentru privatizarea a 98,5% din aprovizionarea cu apă "pentru că oamenii o iau de la sine, ceea ce îi face să risipească cantități foarte mari".


Are dreptate: nemernici ai săracilor! : Evil:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 05/08/13, 23:19

✔ Un impact asupra ecosistemelor. Companii precum Coca-Cola, Nestlé, Pepsi, Evian și Fidji Water câștigă miliarde de dolari din apă. Procedând astfel, amenință ecosisteme întregi, prin extragerea apei de izvor din pânzele freatice subterane care alimentează râurile, fântânile și fermele din jur.


Exploatarea excesivă a apelor subterane de către vânzătorii de terenuri de vânzare / plutitoare cu problemele care apar, este mult mai puțin curată și nu foarte nouă .... dar ce este proporțional cu pomparea mai mult sau mai puțin sălbatică a fermierilor, a industriei etc. ...? (1/100; 1/1000 ...?) : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 06/08/13, 09:08

„10 fapte șocante despre apa îmbuteliată”

http://www.express.be/business/fr/econo ... 193907.htm
Pe de o parte, argumentele vânzătorilor de apă îmbuteliată (un lobby), pe de altă parte, argumentele vânzătorilor de apă în vrac (un alt lobby). Alegerea dintre ciumă și holeră?
A fost o perioadă în care a fost prevăzută o rețea de distribuție dublă, apă potabilă pe de o parte (cu adevărat apă potabilă, netratată și reprocesată de ieșire a canalizării pentru ceea ce este posibil din punct de vedere tehnic de făcut în cadrul mijloacelor. Cunoscut și mai presus de toate nu prea scump industrial, ceea ce nu este un reper de calitate, nici departe!), apa menajeră, industrială sau agricolă pe de altă parte. Prea scump! Atât de rău pentru perturbatorii endocrini, medicamente și alte reziduuri din apa potabilă.
Plumbul a fost eliminat treptat din țevi atunci când a fost imposibil de negat relația dintre otrăvirea repetată cu plumb și „apa potabilă”, ca și în cazul azbestului dintr-o altă industrie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 06/08/13, 10:44

Doar două puncte mici:

a) Calitatea apei din conductă este foarte variabilă, dar există unele excelente.

Primul lucru, obțineți analizele disponibile la primărie.

Și judecător. Poate că merită apă îmbuteliată [acesta este cazul meu, pentru că am noroc că bazinul care ne alimentează rețeaua se află la poalele Vosgilor, în pădure ... J Am aproape Volvic pe Atingeți! Acest lucru nu împiedică vecinii să transporte sticle! Și că trebuie să mă lupt cu fiica mea !!!]

b) Printre apele îmbuteliate, există ... ape minerale (confundate cu apa de izvor), dintre care unele sunt perfect ... improprii consumului dacă li se aplică criteriile de potabilitate a apei!

Este prudent să evitați - limitați toate acestea! - consumul anumitor ape minerale îmbuteliate!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 06/08/13, 10:48

Janic a scris:
Pe de o parte, argumentele vânzătorilor de apă îmbuteliată (un lobby), pe de altă parte, argumentele vânzătorilor de apă în vrac (un alt lobby).


Dar de multe ori aceleași dețineri financiare !!!

Cel mai șocant pentru mine: compararea unui litru de lapte cu un litru de apă îmbuteliată.

Când știm că, în primul caz, există un fermier care, 365 de zile pe an, crește animale noi, le hrănește etc ... pentru a produce lapte care va fi apoi îmbuteliat și vândut exact ca apa (dar cu precauții sanitare, pasteurizare, etc ... în plus) ... sunt șocat!
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 151