Toalete uscate și „TLB”

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest

Toalete uscate și „TLB”




de p'tit pierrot » 23/02/07, 23:31

bonjour,

Aș dori să deschid acest thread aici pe un subiect care devine din ce în ce mai important și, din fericire, având în vedere interesele sale pentru mediu și mai ales calitatea apei.....

Permiteți-mi, de asemenea, să vă sugerez să citiți prima parte a unui fișier pe care îl dedic pe blogul meu și să ne întâlnim ulterior pentru eventualele voastre reacții...
Partea a 2-a va aborda aspecte mult mai practice, precum construcția personală a unui TLB în interior sau în exterior, ilustrații prin fotografii ale diverselor modele, controlul mirosurilor, legislație etc.

http://ec-eau-logis.over-blog.net/article-5769433.html

la revedere
cordialement :P
0 x
Bună ziua acasă! ...
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 24/02/07, 10:27

nimeni nu este conștient de această poluare evitabilă, dar confortul? un pic de întoarcere, cine va accepta asta? înainte de poluarea finală?
astept cu nerabdare continuarea!
un rezervor sceptic polueaza enorm?
Totul din canalizare nu se vorbește despre asta!!!!!!!!!! : Evil: : Arrow: dar e departe și ascuns!
0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 24/02/07, 16:24

sunt sceptic Imagine : Cheesy:
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 24/02/07, 17:26

bonjour,

Denis a scris:dar confort? un pic de întoarcere, cine va accepta asta?


este într-adevăr mult mai mult un pas important înainte decât un pas înapoi și fără pierderea confortului...
doar o „constrângere de întreținere” de acceptat, lucru pe care toți cei care sunt conștienți de interesele unui TLB îl fac cu mare voie.... și care nu ezită să treacă dincolo de prejudecăți...


Christine a scris:sunt sceptic


dar inca ... ?


cordialement :?
0 x
Bună ziua acasă! ...
Phil
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 07/03/07, 08:58

Toalete uscate și „TLB”...




de Phil » 07/03/07, 09:52

bonjour,
Felicitări pentru fișierul creat!
Îți voi construi un TLB în curând (s-ar putea să încep astăzi). In primul rand voi face unul temporar langa toaletele noastre clasice si daca merge bine le voi scoate.
Puteți găsi planuri pe diferite site-uri, dar mi se par nepotrivite. Am avut sansa sa incerc tlb facut dupa aceste planuri (pe scurt este un cub cu gaura in varf si in care se pune un recipient) si m-am trezit intr-o pozitie incomoda sa fac pipi (sunt un omule si cand stau in picioare nu stiam unde sa pun picioarele).
Prin urmare, mi s-ar părea interesant să țineți cont de această remarcă dacă doriți să puneți planuri online (sau să sfătuiți bărbatul să se așeze).
Am o grădină mare (ecologică) și acord foarte multă importanță realizării compostului meu (este singura sursă de contribuție pe care o dau pământului). Multe întrebări vin în minte atunci când compostați producția de toalete:
- cand este hartie (care contine agenti de albire, balsam, etc.)?
- referitor la aportul materialelor carbonice: rumegușul și așchii de lemn mi se par a fi cel mai simplu de obținut și folosit, dar nu risc o acidificare a pământului meu dacă aceste elemente provin din arbori rășinoși? Alternativa ar fi să folosesc mulci (ramuri mărunțite de diverse origini de la dimensiunea copacilor mei) dar atunci se pune problema cantităților (suntem o familie de patru persoane). În plus, cred că rumegușul absoarbe mult mai mult lichidele din mulci sau frunzele moarte.
Aștept cu nerăbdare restul cazului tău.
Dacă cineva îmi poate împărtăși experiența sa cu tlb și compostare.
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 07/03/07, 10:34

Bravo pentru acest mic dosar rezumat Pierrot.

Pentru cei care sunt interesați de subiect și care nu au întotdeauna la îndemână un computer conectat la internet, aș vrea să vă reamintesc pe tema excelentei cărți „Un colț mic pentru a ușura planeta” de Christophe Elain publicată de Goutte de sable (12 €).

Acolo vei găsi tot ce trebuie să știi despre toaletele uscate despre istorie, diferitele tehnici, modelele de pe piață sau tehnicile de realizare a acestora...
Un întreg capitol este, de asemenea, dedicat epurării apelor uzate cu ajutorul filtrelor din instalație.

PS: aceasta nu este o reclamă, nu am niciun interes financiar în această chestiune
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 07/03/07, 10:37

p'tit pierrot a scris:
Christine a scris:sunt sceptic


dar inca ... ?


Este un joc de cuvinte, micuțul Pierrot, Christine nu este chiar o sceptică... dacă preferi, e o falsă sceptică : Lol: : Lol:

... O să fiu concediat de Christophe dacă îi numesc iubita fosă septică... :şoc:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 07/03/07, 16:35

Targol a scris:Christine nu este chiar o sceptică... dacă preferați, este o falsă sceptică : Lol: : Lol:

A fost doar umor slab : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 07/03/07, 20:58

Christine a scris:
Targol a scris:Christine nu este chiar o sceptică... dacă preferați, este o falsă sceptică : Lol: : Lol:

A fost doar umor slab : Mrgreen:


dar nu (daca este bine intretinuta) nu e noroi :P

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 16/04/07, 18:02

bonjour,

Pentru cei interesați și/sau care au citit prima parte, aș dori să subliniez că a doua parte a „dosarului TLB” tocmai a fost publicată pe blogul meu...

Această a doua parte discută aspectele practice ale utilizării unei toalete uscate „TLB”, este înfrumusețată cu ilustrații și completată cu o prezentare generală a „adreselor bune”.... :D

După ce ați citit, mi-ar plăcea să vă citesc comentariile aici ..... vă mulțumesc ..

Citeste aici..

A bientôt
cordialement :?
0 x
Bună ziua acasă! ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 107