Transformarea unei pompe în rapel

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47

Transformarea unei pompe în rapel




de sltcfab » 31/05/10, 17:35

salut tuturor, rezervorul meu de apă este acum plin. Trebuie să-l pompez acum.
Am deja o pompă submersibilă, este posibil să o conectez la un rezervor de înaltă presiune. Aș economisi o pompă ...

haide salut tuturor

PS: Voi face un mic fișier la instalarea mea, dacă asta îți spune.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 31/05/10, 17:45

Totul este posibil, problema este costul / fiabilitatea.

De exemplu, găsirea unui presostat „numai” nu este ușoară și există șansa să plătiți mai mult pentru acesta decât primul supresor de preț ...

Este ca niște profile din aluminiu care sunt mai scumpe, pe kg sau metru liniar, decât cântare ...

:|

Care este pompa dvs. actuală? Beciurile goale nu cresc prea multă presiune ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 31/05/10, 21:08

pompa dvs. (care trebuie să fie un vid de pivniță) va trebui să poată acumula presiune, cel puțin 3 bari,
recuperati un rezervor de expansiune si montati-l pe modelul rapelului si evident gasiti un presostat (cumparasem unul, este la "depozit de scule", pret ???
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 31/05/10, 23:30

Vedeți același subiect care se încheie cu materiale variate în care am obosit degeaba: abandonați KO !!
https://www.econologie.com/forums/reglage-d- ... t9705.html

Pentru 147 € (er 119 € în Germania) avem tot ce funcționează, pompă, rapel, presostat, fără muncă intelectuală de înțeles!
ebay vinde melodii pe dominilab !!

Cu pompa submersibilă, puteți umple un rezervor înalt cu un plutitor de tip flush care controlează un întrerupător care oprește pompa dacă este plină, pentru câțiva euro.
Apa care curge gravitațional din rezervor alimentează robinetele, dulapurile și dușurile fără un rapel!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 01/06/10, 08:07

este sigur că rapelul este mai practic, (am avut al meu pentru aproximativ 80 €)
dar dacă vrei să joci, nimic nu împiedică ........
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47




de sltcfab » 04/06/10, 14:48

Salut tuturor.
Într-adevăr, m-am uitat puțin de partea mea și în schimb voi cumpăra o pompă cu un rapel, va merge mai repede ... voi testa cotele și se termină când am mai mult timp
multumesc baieti

hao
0 x

 


Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 124