Folosind o pompă de mână în bucătăria mea

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Tesla3d
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 10/04/14, 10:49

Folosind o pompă de mână în bucătăria mea




de Tesla3d » 10/04/14, 11:51

Bonjour à tous,

Sunt în plină explorare înainte de realizarea casei mele independente și rezistente. În cele din urmă, ar trebui să spun destul de independent și rezistent, deoarece cu titlul subiectul meu, apa nu va curge de la sine ... Pe scurt!

M-am gândit la aproape totul, cu excepția celui principal, după ce am avut un acoperiș deasupra capului = apă.

Pentru a fi exact, m-am gândit să inhal cuve de apă pentru a prinde apa de ploaie, dar acum este vorba de a o canaliza către diferitele părți ale casei care vor trebui alimentate =

- Bucătărie,
- Baie,
Uit de bunăvoie toaletele care vor fi toalete uscate

Deoarece vreau să-mi reduc consumul de energie cât mai mult posibil pentru a evita proiectarea unei instalații care este prea mare / prea costisitoare pentru bugetul meu, dar și să fiu mai puțin dependentă în caz de descărcare a bateriei, mi-am spus după ce am văzut un videoclip :
"Acest sistem de pompare manuală este minunat pentru bucătărie!"

Dar deja, deși nici măcar nu m-am gândit la proiectarea instalației sanitare pentru baie, care cred că va fi mai complexă, mă ocup de această primă problemă:

- Va putea pompa mea manuală să furnizeze apă atunci când nu este chiar deasupra rezervei mele de apă?
Precizez că tancurile mele vor fi îngropate în spatele casei.

- Cum să-mi filtrez apa, în amonte sau în aval pentru ceea ce este consumabil (nu neapărat potabilă pentru că folosesc deja un filtru)?

Vă mulțumesc pentru atenția acordată acestui post. Dacă totuși solicitarea mea nu este clară sau dacă citesc detalii de știut, aș fi bucuros să vă răspund.

PS: Au trecut luni întregi de când mă uit pe forum, Am decis să încep ... În cele din urmă :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 10/04/14, 12:22

când eram mic, am văzut o casă în mediul rural cu o fântână și o pompă japy semi-rotativă pe chiuvetă

să ai apă, fără robinet: trebuia să pompezi

aceste pompe japoneze erau destul de scumpe și complicate de fabricat

dacă ar trebui să fac o pompă pentru această utilizare, ar fi mai degrabă o pompă menbrane

poate aspira până la 6 metri, deci nicio problemă să tragi dintr-o cisternă

teoretic poate funcționa până la 9,5 până la 10m în funcție de presiunea atmosferică ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6462
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 10/04/14, 13:14

Personal aș prefera să aleg o pompă care să funcționeze cu piciorul ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Tesla3d
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 10/04/14, 10:49




de Tesla3d » 10/04/14, 14:59

Vă mulțumesc pentru răspunsuri, dar ele mă conduc la alte întrebări ^^

chatelot16 a scris:Văzusem o casă în mediul rural cu o fântână și o pompă japy semi-rotativă pe chiuvetă

Pompa Japy arată ca o pompă manuală în ceea ce am putut vedea (în acest sens) teren), dar aș putea să-l folosesc în funcție de modul în care vreau să funcționeze, știind că nu am o fântână pe pământul meu?

chatelots a scris:dacă ar trebui să fac o pompă pentru această utilizare, ar fi mai degrabă o pompă menbrane

A doua întrebare: Tocmai m-am uitat pe internet, dar mărturisesc că, din cunoștințele mele, nu sunt în măsură să înțeleg funcționarea pompei cu membrană. Cum functioneazã?
Și ați putea să vă extindeți ceea ce v-ar motiva să faceți această alegere?
Răspunsul tău mă lasă pe cap :?

În ceea ce privește pompa de picior, găsesc ideea în plus, dar după câteva informații culese pe net, am observat că nu au un debit suficient (6l / minute mare MAX) pentru uz casnic.
Alte pompe manuale manuale au un debit de aproximativ 15 l / min.
În plus, rezervoarele mele fiind „la distanță”, nici măcar nu sunt sigur că voi avea suficientă presiune sau măcar un debit de ieșire suficient ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6462
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 10/04/14, 15:20

Ben doar încearcă să te spele pe mâini sub o pompă de mână ...
11l / min pentru acesta
http://www.bigship.com/catalogue/vie-a- ... uble-effet

Ceea ce este foarte important pentru dimensionarea pompei dvs. nu va fi distanța, ci înălțimea care trebuie ridicată ... dacă fundurile rezervoarelor dvs. sunt la mai mult de 5 metri (în înălțime) de pompă, veți avea nevoie de pompe serioase. ..

căutare
Jappy
Knaught
Patay
Aceasta este o cameră bună ...
Amintiți-vă să instalați supape antireturbare cât mai aproape posibil de strecurătorul rezervorului dvs., dacă pompa este departe, re-amorsați 20 de litri de țeavă goală ... Este dureros.

Folosesc apă de ploaie pentru casa mea Fac o filtrare mecanică simplă la 25,5 și 1 micron (trei cartușe din polipropilenă în serie) Aveți grijă, totuși, spălăm vasele și rufele, dar nu nu-l bea (cu excepția mea în ceaiul meu, dar chiar și fiert, uneori are gust de rață hrănită cu rață, nu m-a îmbolnăvit până acum)
Dernière édition alin Macro 10 / 04 / 14, 15: 34, editate 1 ori.
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Tesla3d
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 10/04/14, 10:49




de Tesla3d » 10/04/14, 15:24

Macro a scris:Ben doar încearcă să te spele pe mâini sub o pompă de mână ...
11l / min pentru acesta
http://www.bigship.com/catalogue/vie-a- ... uble-effet


Ahahah deja gata, umple un bazin înainte de ^^

Dar vederea acestei pompe trebuie să mă facă să mă aplec spre acest tip de model. Dar din nou, cu constrângerile mele, va avea suficientă presiune?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6462
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 10/04/14, 15:44

Dacă este pentru a vă umple o chiuvetă, o cratiță sau un lighean, da, va fi mai mult decât suficient ... Pentru jacusi (chiar știu cum este scris) va fi jurnal și dureros ...

Ceea ce este deosebit de important este înălțimea care trebuie ridicată.

Diferența mare între o manetă și o pompă cu membrană este că mașina are o singură piesă de uzură (cutia de umplere a arborelui și vă pot garanta că veți obține cotul uzat înainte presetupa)
Capetele de membrană Patay pot fi demontate în câteva secunde și sunt încă foarte puternice
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6462
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 10/04/14, 15:49

Idem pentru chiuveta din baie (dar pentru apa fierbinte, cum o faci? Colectoare solare?) Vei avea electricitate?
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 10/04/14, 17:02

Macro a scris:Ben doar încearcă să te spele pe mâini sub o pompă de mână ...


când nu irosiți apă, nu vă spălați mâinile sub apă curgătoare! umplem un lighean
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 10/04/14, 17:16

Tesla3d a scris:A doua întrebare: Tocmai m-am uitat pe internet, dar mărturisesc că, din cunoștințele mele, nu sunt în măsură să înțeleg funcționarea pompei cu membrană. Cum functioneazã?
Și ați putea să vă extindeți ceea ce v-ar motiva să faceți această alegere?
Răspunsul tău mă lasă pe cap :?

o pompă cu membrană este ca o pompă cu piston, cu excepția faptului că pistonul este înlocuit cu o membrană din cauciuc: avantajul este că este ușor de construit, că nu există niciun risc de scurgere, că este autoamorsare

de fapt, vedem acest principiu mai ales în pompa de santină pentru bărci: debit mare, dar scump ... nu prea este potrivit ca pompă de chiuvetă

http://www.occas-tillage.com/catalog/pr ... fd78348428
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133