Reglarea tarifelor pentru centrala eoliană PV +

Ajutor și consiliere pentru toate lucrările efectuate în clădire de sine și prezentarea DIY dvs. sau să lucreze pe cont propriu. Pentru că de multe ori este de a ne face econological, dar feriți-vă de multǎ!
emlaurent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 17/12/05, 00:42
Locul de amplasare: Alsacia

Reglarea tarifelor pentru centrala eoliană PV +




de emlaurent » 29/12/15, 15:59

bonjour,

Sunt în proces de proiectare a unei instalații cuplate cu PV + putere eoliană (putere redusă). PV este standard, dar eu construiesc auto turbina eoliană.

Pentru partea de reglare a sarcinii, văd 2 soluții care mă întreabă:

- au un singur regulator de incarcare cu o singura baterie, cele 2 surse fiind conectate in paralel, la intrarea regulatorului.
Pentru turbina eoliană, planific o punte redresoare și un regulator de tensiune pentru a ataca direct încărcătorul bateriei

- aveți un regulator de încărcare pentru fiecare sursă și încărcați o baterie comună celor 2 sisteme.

Plănuiesc regulatoare PWM, dar am o îndoială cu a doua soluție: cum vor reacționa regulatorii PWM între ei în funcție de producția sursei lor respective, dar "văd" aceeași baterie ??

Cu toate acestea, aș dori să am 2 regulatoare diferite pentru a monitoriza independent producția fotovoltaică și eoliană. Regulatoarele epsolarPV permit conectarea lor în RS485 pentru curent alternativ :D

cine ma poate ajuta ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28




de simplino » 29/12/15, 17:00

Doi regulatori care concurează pentru aceeași baterie nu sunt ideali și totul depinde de designul lor și de modurile de reglementare care trebuie specificate.

Un regulator mai puternic riscă să-l deranjeze pe celălalt să devină sclav și este necesar să fim siguri că fiecare regulator își reglează curentul furnizat în toate condițiile și se oprește la o tensiune precisă de încărcare a bateriei și o dată oprit fără a primi curentul cu impulsuri de la celălalt regulator care continuă să curgă în baterie.
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 30/12/15, 18:29

pentru mine nu este nicio problemă să punem 2 regulatoare pe aceeași baterie.
tensiunea din aval a regulatoarelor este oricum tensiunea bateriei.
regulatoarele împing curentul către baterie și nu se vor genera reciproc.
pe de altă parte, un regulator de turbină eoliană este diferit de un regulator PV, deoarece răspunsul UI al unei turbine eoliene și al unui PV sunt diferite. prin urmare, nu este necesar să le conectați la intrarea unui singur regulator.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 30/12/15, 20:03

Aproape toate sistemele de producție hibridă (solară, eoliană, GE etc.) funcționează cu mai multe regulatoare (în principiu 1 pentru fiecare sursă diferită) și asta nu pune o problemă.
Pentru instalații de putere foarte mari, uneori trebuie chiar să folosim mai multe regulatoare identice conectate la aceeași bancă de baterii (un tip mare de putere PV care nu poate fi gestionat cu un singur regulator) și funcționează fără griji.
0 x
emlaurent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 17/12/05, 00:42
Locul de amplasare: Alsacia




de emlaurent » 31/12/15, 07:10

Citind alte surse, am ajuns de fapt la acest raționament de a spune că bateria impune tensiunea, regulatorii se adaptează.
Și că trebuie să existe un regulator pentru fiecare sursă.

Diagrama care mi se pare cea mai consistentă este următoarea:
Imagine
Imagine de dimensiuni mari

Pe de altă parte, există un interes în punerea unui regulator PWM sau MPPT între puntea redresoare a turbinei eoliene și baterie? [/ Img]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rafala
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 21/12/15, 12:12




de rafala » 31/12/15, 08:44

diagrama dvs. este completă pentru securitatea sistemului dumneavoastră.

regulatorul de deviere este utilizat numai pentru relația baterie-vânt
prea mult vânt încetinește, bateria plină conduce la excesul de energie (încărcătură de descărcare), de fapt, spre deosebire de panourile solare, punerea turbinei eoliene goale (fără sarcină) este distrugerea garantată!

pwm sau mppt vă vor îmbunătăți performanțele și vor permite încărcarea completă a bateriilor, așa că ar fi mai bine să alegeți un regulator de acest tip cu rezistor de deviere, funcționează în paralel, prin urmare nu este nevoie să-l așezați între turbina eoliană și baterii!

în plus, recomand cu tărie împotriva bateriilor paralele, fără probleme în primii ani, dar în timp acestea vor deveni inexorabil dezechilibrate și se vor descărca reciproc, accelerându-și îmbătrânirea. este mai bine să aveți două baterii „mari” de 6V în serie decât două „mici” de 12V în paralel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rafala
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 21/12/15, 12:12




de rafala » 31/12/15, 09:49

Am uitat, îți lipsește un comutator cu 3 căi pentru scurtcircuitarea turbinei eoliene așa cum se arată în următoarea diagramă:
Imagine

„scurtcircuitul” blochează rotația și vă permite să interveniți pe ea fără pericol, să interveniți pe circuitul dvs. de încărcare, să-l protejați de furtuni puternice etc.

edit: Am spus:
funcționează în paralel, deci nu este nevoie să-l așezați între turbina eoliană și baterii!

pentru pwm, dar nu pentru mppt ... experții mă vor corecta dacă greșesc :?:
0 x
BenjaminP_87
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 13/09/18, 12:37

Re: reglarea încărcării pentru instalația PV + eoliană




de BenjaminP_87 » 13/09/18, 12:42

Plănuiesc să fac același ansamblu cu o turbină de maree în locul turbinei eoliene, este posibil să am feedback de la această instalație?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "DIY și auto-construcție: construiți sau instalați personal o instalație"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 169