Comutare automată la solar

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9

Comutare automată la solar




de darwenn » 24/02/21, 08:20

Bună dimineața tuturor. La ieșirea convertorului meu cu undă sinusoidală pură, aș dori să folosesc o comutare automată a ieșirii în caz de soare și o tăiere a acestuia în cazul scăderii soarelui. În prezent folosesc o priză conectată wifi programată în programe sau o activare / dezactivare de la distanță prin intermediul smartphone-ului meu. Pentru asta m-am gândit să folosesc un comutator crepuscul în utilizare inversă (în funcție de contactele disponibile). Adică acționați contactorul meu la priză atunci când soarele strălucește suficient de puternic și opriți-l când lumina este insuficientă. Ce comutator automat pot folosi pentru aceasta cu ajustarea pragului de luminozitate? Pentru contactorul NO / NC am deja, deci nu vă faceți griji pentru utilizarea în sens invers, dar este într-adevăr un model sensibil de comutator crepuscul pe care îl caut, capabil să activeze / dezactiveze în funcție de intensitatea soarelui în timpul zilei .
0 x

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 75