Perforarea blocată în stratul de pietricele

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
pc80
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 08/05/20, 12:47

Perforarea blocată în stratul de pietricele




de pc80 » 08/05/20, 12:58

Bonjour à tous
nou în acest sens forum, Am văzut lucruri foarte interesante,
așa că îmi permit să împărtășesc proiectul meu de foraj, primul meu foraj în amatori reali
Prin urmare, sunt în proces de foraj pe un loc de agrement.
apa este la 5.50m pe un foraj existent, pe care aș dori să îl așez în altă parte pe pământ
și, de asemenea, pentru a afla complexitatea forajului
Am coborât destul de ușor la 4.50 cu tehnica injectării apei sub presiune în conductă.
Sunt acum într-un strat de pietricele Ø 2 până la 4 cm pe care nu pot să-l străpun, nici să-l aduc,
există o formă specifică de auger pentru asta,
un sfat pentru a reasambla aceste pietricele
sau este necesar să găuriți în puțul „cu gropi” cu un punct pierdut; dar am îndoieli cu privire la efortul de a-l dedica.
multumesc anticipat daca cineva ma poate ilumina sau imi poate da sfaturi bune,
bien cordialement
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Foraj blocat în strat de pietricele




de Flytox » 09/05/20, 18:52

pc80 a scris:Bonjour à tous
nou în acest sens forum, Am văzut lucruri foarte interesante,
așa că îmi permit să împărtășesc proiectul meu de foraj, primul meu foraj în amatori reali
Prin urmare, sunt în proces de foraj pe un loc de agrement.
apa este la 5.50m pe un foraj existent, pe care aș dori să îl așez în altă parte pe pământ
și, de asemenea, pentru a afla complexitatea forajului
Am coborât destul de ușor la 4.50 cu tehnica injectării apei sub presiune în conductă.
Sunt acum într-un strat de pietricele Ø 2 până la 4 cm pe care nu pot să-l străpun, nici să-l aduc,
există o formă specifică de auger pentru asta,
un sfat pentru a reasambla aceste pietricele
sau este necesar să găuriți în puțul „cu gropi” cu un punct pierdut; dar am îndoieli cu privire la efortul de a-l dedica.
multumesc anticipat daca cineva ma poate ilumina sau imi poate da sfaturi bune,
bien cordialement


Bun venit pc80
Este posibil să vă întrebați cine a făcut prima forare, dacă au întâmpinat aceeași problemă / subteran și cum au rezolvat-o.
Dacă stratul de pietricele este „punctual”, trebuie să-l putem „rupe” cu o rangă la capătul unei frânghii, aruncându-l de un metru sau de două ori ..... (x mare : Mrgreen: )
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Foraj blocat în strat de pietricele




de GuyGadebois » 09/05/20, 19:07

Încă trebuie să fim de acord cu natura pietricelelor. Sunt pietricele „libere” ca pe o plajă care formează un strat sau o marnă de budincă comprimată? Oricum ar fi, noroc!
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914

Re: Foraj blocat în strat de pietricele




de gegyx » 09/05/20, 19:40

apa sau venele nu sunt toate la același nivel. Ai testat cu
Tije în formă de L înainte de locul potrivit? Întrebați experiența vecinilor?
Acasă, nu te va ajuta ... era aluvios, argilă, nisip, aveam apă pe care săpau încă nu este ușor să îndepărtez nisipul și apa cu un șurub impermeabil (pentru Musclor ). La pietricele care începeau m-am oprit. În principiu, sub argilă și nisip, pietricele dovedesc că apa este acolo.

Am făcut totul singur de la A la Z, cercetare, capră, fabricarea diferitelor auguri de mână (schimbarea sculei la 60 cm după apă, astfel încât o altă șuviță din interiorul tubului de pvc. Bine, încă funcționează pomparea începând cu 20 Dar am petrecut toată timpul liber al unei veri acolo.
Apa variază între 2 și 3.20m în funcție de sezon. Am săpat până la 5.50m acum noroiul a crescut cu 60 cm, ar fi necesar să îndepărtăm puțin nou, dar bun, asta este suficient pentru mine.

Prin săparea cu presiunea apei și prin pomparea noroiului, este pe pietricele, se blochează. Există clopotul de aspirație cu un rezervor mare de vid, care este eliberat dintr-o dată (sau închiria serviciul camionului de aspirație a fosei septice).
Cunoscând fizionomia terenului care săpa direct o fântână în duze de 80, nu aș fi cerut mai mult efort, în afară de achiziționarea sau fabricarea de duze, iar acolo pietricelele sunt posibile.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Foraj blocat în strat de pietricele




de Ahmed » 09/05/20, 19:59

Am săpat și un puț de 7 m adâncime, dar am folosit duze (de casă!) De 1 m, pentru că este greu de săpat într-o gaură cu diametrul de 0,80. Pe prima jumătate a fost argilă dură și fragedă, dar lipicioasă :se încrunta: pe de altă parte...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
pc80
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 08/05/20, 12:47

Re: Foraj blocat în strat de pietricele




de pc80 » 09/05/20, 20:52

multumesc pentru raspunsuri,
Am cumpărat terenul acum 2 ani, dar oamenii nu mai sunt în regiune și sunt foarte bătrâni
există o mulțime de surse conform unui tip local,
săpând un mic iaz, am găsit unul, dar cu același strat de pietricele

Cred că voi încerca scufundarea bine cu un punct pierdut
dacă nu merge bine, aș găsi un jackhammer un AM care să conducă conductele

un tip m-a sfătuit, de asemenea, o țeavă divizată de 80 sau 100 pvc pentru a ridica pietrele,
Voi încerca și asta
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914

Re: Foraj blocat în strat de pietricele




de gegyx » 09/05/20, 21:09

Da, o lingură de zahăr : Cheesy:


Cumpărasem o cameră „endoscopică” (dia: 1cm), cu o sârmă de 5 m; in caz : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Foraj blocat în strat de pietricele




de GuyGadebois » 09/05/20, 21:32

pc80 a scris:un tip m-a sfătuit, de asemenea, o țeavă divizată de 80 sau 100 pvc pentru a ridica pietrele,
Voi încerca și asta

Ah, deci este un strat de pietricele libere, nu pietricele pietrificate în marlă. Deci da, conducta din PVC (rezistentă) se poate încheia cu o forță de aspirație sacră pentru a-l străpunge (stratul) și a evacua rolele luate în interior. În orice caz, nu este o bere mică la îndemâna Beijingului obișnuit. Dar odată ce furtunul este poziționat, aspirația flotei devine o adiere cu pompa potrivită.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 154