Colector de apă de ploaie pentru grădina de acasă

Ajutor și consiliere pentru toate lucrările efectuate în clădire de sine și prezentarea DIY dvs. sau să lucreze pe cont propriu. Pentru că de multe ori este de a ne face econological, dar feriți-vă de multǎ!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Colector de apă de ploaie pentru grădina de acasă




de Christophe » 12/06/08, 20:32

Copiez pasta aici o autoconstrucție foarte frumoasă a unui colector de apă de ploaie (găsit aici )

Snickers a scris:Sigur că putem petrece zile întregi în căutarea cuvelor gratuite. Eu, am decis să realizez ... acum doi ani.
Vă detaliez realizarea mea, dacă poate inspira!

Am decis să construiesc o rezervă de apă de ploaie de 2300L din mai multe motive:
- Acvariul meu necesită multă apă dulce (duritate scăzută).
- Prețul apei continuă să crească
- Spălarea rufelor este mai bună cu mai puține rufe dacă utilizați o apă foarte moale.
- Unele dispozitive nu necesită apă „potabilă” pentru a funcționa. toaletă!

Așa că am căutat un mod economic de a face o rezervă cu o capacitate bună în funcție de suprafața de recuperare (metru pătrat 60).
Alegerea mea a căzut pe un cadru de lemn pentru a combina estetica și soliditatea, un covor vechi pentru protecția prelatei în interiorul unei noi prelate negre de 4 m X 4 m de 2 mm bazin, O oală are un buchet și o farfurie pentru a face prefiltrul.

Primul pas:
Șlefuirea și vopsirea lamelelor de brad brut achiziționate de la 2m40 și 18mm grosime (preț aproximativ 8 E pe metru pătrat în magazinul local de bricolaj) și tăiate la jumătate pentru a obține 1m20 în înălțime.
Imagine
Punerea laths în cerc ...
Imagine
Strapping cu sârmă verde cu plasă
Imagine
Imagine
cutia neagră de 16 metri pătrați (aproximativ 50 €)
Imagine
Parcela pentru tăiere
Imagine
Marginile au fost pliate singure în mod regulat pentru a obține diametrul rezervorului și tapetate înainte de așezare.
Imagine
Curelele complementare păstrează totul
Imagine
Capacul ((care protejează bolul copiilor și servește ca suport pentru filtru)
Imagine
Costul returnărilor totale este de aproximativ 200 €. Trebuie să adăugăm rapelul 3 cu rezerva, conductele și armăturile 100 €.
Acest sistem oferă aproximativ 100L pe zi (mașină de spălat + toaletă + acvariu) deducere a consumului meu. Am detaliat câștigul aici https://www.econologie.com/forums/loi-francaise-sur-la-recuperation-de-l-eau-de-pluie-t1742-40.html
Timp de realizare aproximativ 10H.
Imagine

Bricolaj bun, pentru cei care ar putea inspira.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 12/06/08, 21:14

Excelent! Este valabil și pentru a face o mică piscină ieftină.
0 x
georges100
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 338
Înregistrare: 25/05/08, 16:51
x 1




de georges100 » 12/06/08, 21:21

pentru piscina pe care aș fi atent :D

s-ar putea să lipsească elemente .... dar sunt surprins de lipsa de strapping în partea de sus ... plin trebuie să crească ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 12/06/08, 21:42

Cuicui a scris:Excelent! Este valabil și pentru a face o mică piscină ieftină.


Bine dat prețul gata pregătit (500 €), aș spune că este o idee de a îmbunătăți finisajul pentru tot ceea ce nu știu ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "DIY și auto-construcție: construiți sau instalați personal o instalație"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 157