MCE-5, motorul VCR-i montat într-un Peugeot 407

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

MCE-5, motorul VCR-i montat într-un Peugeot 407




de tăietor de lemne » 10/03/09, 11:17

Compania MCE-5 și-a expus la Geneva motorul VCRi, ieșit definitiv din faza „conceptului”, într-o cutie 407.

Pe acest link, un raport video pe care l-am găsit foarte interesant:
http://www.turbo.fr/actualite-automobil ... iable-mce/



0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024




de Christophe » 10/03/09, 11:21

Ah bucuros să văd că progresează ... dar un prototip este departe de a fi o serie ...

În orice caz, salut câștigul de performanță, deși mi se pare cel mai mare 14,5 pentru un 407!

Motorul experimental montat pe 407, un motor turbo cu 1.5 cilindri cu 217 cilindri, dezvoltă 4.000 CP la 420 rpm și XNUMX Nm cuplu, totul pentru un consum combinat de 6,7 l / 100 km! Fie cu mult peste 3.0 benzină (210 CP - 290 Nm - 14.5 l / 100 km) tradițional comercializat de brand.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 10/03/09, 11:33

Ai vizionat videoclipul? Este destul de interesant (partea tehnică).
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024




de Christophe » 10/03/09, 11:50

Încă nu, dar cred că știu liniile principale despre care am vorbit deja, mi se pare ...

Ah, introducerea nu este rău „sfâșiat” (stiluri de viață încălzite, bla, bla) nimic de-a face cu tonul general al Turbo M6

Mi-a plăcut „mașina populară = mașină de performanță”

De fapt, totul se rezumă la aceste 4 cuvinte ... un videoclip plin de bun simț!
Dernière édition alin Christophe 10 / 03 / 09, 12: 17, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024




de Christophe » 10/03/09, 12:16

Pentru aspectele tehnice, iată ce am păstrat:

- raportul de compresie crește invers proporțional cu consumul de cuplu / putere. Prin urmare, la viteză mică este mai mare. Logică: riscurile de autoaprindere sunt mai mari la sarcina T ° ridicată.

- Se referă, deocamdată, numai aparent numai la motorul pe benzină (dar nu văd pkoi care nu ar fi aplicabil dieselului)

- Optimizează utilizarea mai multor combustibili (a se vedea motoarele armate cu mai mulți combustibili cu raport de compresie ajustabil atunci când sunt oprite fără a fi variabile în funcționare)

- Fiecare cilindru poate avea o compresie diferită! Acesta este raportul de compresie variabilă inteligentă

- Sunt uimit de dimensiunile mici (înălțimea) pistoanelor, care le reamintește celor de concurență sau Formula 1

- Cost de dezvoltare: 20 de milioane de euro = nimic deloc pentru un producător ținând cont de performanțe (dacă se anunță cele menționate). Căile ferate comune diesel au costat mai mult de un miliard ...

- Ar fi compatibil cu dopajul în apă :)

- Prețul costului la performanța ISO (MCE5 4L față de V6): 500 - 800 = - 300 €!

- Doar 1500 de ore de testare pe banc: un pic slab cred că ... mai ales pentru oboseală, nu?

- 100% franceză (merită spus!)

Întrebare: cum este definită și reglată compresia optimă? Cu un senzor de bătut (vechi și nu precis) sau un computer (?)? Pare 100% mecanic atunci?

Eu zic: pălărie! Bine că acest MCE5 (ce înseamnă de fapt MCE 5?) !! Dar ce zici de introducerea pe piață? Industrializarea pare să fi fost deja gândită, iar parteneriatul cu PSA a fost semnat, prin urmare ... ce lipsește :|

Deci MCE5 va fi ucigașul mașinilor hibride sau electrice? Poate da! Carlos s-a blocat din nou : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 10/03/09, 14:03

Christophe a scris:[...]
- Se referă, deocamdată, numai aparent numai la motorul pe benzină (dar nu văd pkoi care nu ar fi aplicabil dieselului)
Nu știu dacă pentru motoarele cu aprindere prin compresie, gama de variabilitate a raportului de compresie este foarte mare ... Poate că nu sunt prea multe de câștigat?
Dar dacă ați văzut corect, ei spun că până la sfârșit că motorul poate funcționa în CAI, adică în aprindere automată.
Separarea diesel-benzină va fi curând terminată, poate?

Christophe a scris:[...] - Optimizează utilizarea mai multor combustibili (a se vedea motoarele cu mai mulți combustibili ai armatei, cu un raport de compresie reglabil la oprire, fără a fi variabile în funcție)
Nu mă voi împrieteni, dar asta este cu adevărat interesant pentru utilizarea combustibililor oxigenati (alcooli) cu un număr foarte mare de octan. Pentru CNG, este, de asemenea, foarte bun și este o cale pentru viitor.

Christophe a scris:[...] - Mă uimește dimensiunea mică (înălțimea) pistoanelor care le reamintește pe cele ale concurenței sau Formula 1
Unele dintre cele mai bune reveniri vin de acolo! Deoarece pistonul este „ghidat” de jos în cursa sa alternativă, nu are nevoie de ghidare laterală în căptușeala cilindrului și câștigul de frecare este semnificativ.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024




de Christophe » 10/03/09, 14:06

Bucheron a scris:Nu știu dacă pentru motoarele cu aprindere prin compresie, gama de variabilitate a raportului de compresie este foarte mare ... Poate că nu sunt prea multe de câștigat?
Dar dacă ați văzut corect, ei spun că până la sfârșit că motorul poate funcționa în CAI, adică în aprindere automată.
Separarea diesel-benzină va fi curând terminată, poate?


Dacă aș fi văzut: răspundeți singur la întrebarea dvs., nu?

Bucheron a scris:Unele dintre cele mai bune reveniri vin de acolo! Deoarece pistonul este „ghidat” de jos în cursa sa alternativă, nu are nevoie de ghidare laterală în căptușeala cilindrului și câștigul de frecare este semnificativ.


Bine văzut! Acest lucru implică, de asemenea, o îmbunătățire a duratei de funcționare, o mai bună sigilare și timpi de schimbare a uleiului întârziați (mai puțină lovitură)!

Ah da, ai dreptate, s-ar putea să nu fie pe placul tuturor, în sfârșit, acest motor ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16086
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5231




de Remundo » 10/03/09, 15:03

salut tuturor,

un motor care nu freacă pistoanele împotriva garniturilor, cu raportul de compresie și temporizarea variabilă a valvelor ... care gestionează autoaprinderea controlată.

Încă nu știi și nici MPRBCNici le POGDC !!!! : Cheesy:
https://www.econologie.com/forums/post119659.html#119659

Mai în serios: MCE5 a cheltuit milioane de euro ani de zile pentru a explica că este nevoie de un motor de două ori mai mare pentru a avea pur și simplu un raport de compresie variabil ...

Performanțele anunțate sunt bune într-adevăr, dar știu motoare de 900 CP în Formula 1 care sunt doar o cursă : Cheesy:

Cinematica dezvoltată scade frecarea pistonului / a linerului, cu toate acestea, cinematica rămâne destul de grea și, mai ales, dezechilibrată.

Din partea mea, cred că apariția unor combustii neconvenționale joacă controlul creșterii presiunii în camerele de ardere: de aceea este necesar:
- cinematică cu came rotative : profilul camei controlează mișcarea pieselor cu orice lege (dimpotrivă, cu tije de conectare, nu facem ceea ce ne dorim ...)
- un piston suplimentar pentru reglarea (fină) a raportului de compresie

Dacă vă spun în plus că POGDC și MPRBC sunt în plus de 4 ori mai compacte decât un motor convențional, perfect echilibrat și utilizabil în deplasări variabile pe etape, în general sub 10% ...
http://sycomoreen.free.fr/syco_francais ... _POGDC.pdf

@+
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024




de Christophe » 10/03/09, 15:08

Remundo a scris:Performanțele anunțate sunt bune într-adevăr, dar știu motoare de 900 CP în Formula 1 care sunt doar o cursă : Cheesy:


Știu unii care nici măcar nu fac unul !! Dar ce legătură are asta cu ERM?

Remundo a scris:Cinematica dezvoltată scade frecarea pistonului / a linerului, cu toate acestea, cinematica rămâne destul de grea și, mai ales, dezechilibrată.


Cu siguranță, dar oricum se dovedește ...

Remundo a scris:Din partea mea, cred că apariția unor combustii neconvenționale joacă controlul creșterii presiunii în camerele de ardere: de aceea este necesar:
- cinematică cu came rotative : profilul camei controlează mișcarea pieselor cu orice lege (dimpotrivă, cu tije de conectare, nu facem ceea ce ne dorim ...)


Da, dar deja depășit de supapele electromagnetice care ajung ...



U zece mm de cursă a pistonului nu este suficient de bine pentru tine? Totuși, aceasta este ceea ce permite MCE

Remundo a scris:Dacă vă spun în plus că POGDC și MPRBC sunt în plus de 4 ori mai compacte decât un motor convențional, perfect echilibrat și utilizabil în deplasări variabile pe etape, în general sub 10% ...


Da Remundo: acestea sunt concepte foarte bune ... pe hârtie.
Știi restul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16086
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5231




de Remundo » 10/03/09, 15:28

chiar trebuie să explic totul aici : Cheesy:
Christophe a scris:
Remundo a scris:Performanțele anunțate sunt bune într-adevăr, dar știu motoare de 900 CP în Formula 1 care sunt doar o cursă : Cheesy:


Știu unii care nici măcar nu fac unul !! Dar ce legătură are asta cu ERM?

un motor de la 1,5 la 220 CP este mult prea stresat pentru a fi fiabil în timp. Pentru POGDC-ul meu, păstrez puteri de 70 CP / litru de deplasare ... MCE5 anunță în mod real 150 CP / litru, asta e nebun ...

Cu siguranță, dar oricum se dovedește ...

Nu foarte lung, poate 10 km, da ...

Remundo a scris:Din partea mea, cred că apariția unor combustii neconvenționale joacă controlul creșterii presiunii în camerele de ardere: de aceea este necesar:
- cinematică cu came rotative : profilul camei controlează mișcarea pieselor cu orice lege (dimpotrivă, cu tije de conectare, nu facem ceea ce ne dorim ...)


Da, dar deja depășit de supapele electromagnetice care ajung ...

deloc, supapele nu au puterea de a controla creșterea compresiei.

Camless-ul electronic a fost anunțat în fiecare an de peste 15 ani, la fel ca arhitectura 42V care merge cu ea : Cheesy:


U zece mm de cursă a pistonului nu este suficient de bine pentru tine? Totuși, aceasta este ceea ce permite MCE

Nu, nu am spus asta: în controlul acumulării presiunii, cea mai mare parte a lucrărilor se realizează pe cinematică, iar finețea faptului la sfârșitul compresiei de către pistonul de reglare prevăzut în acest scop

Remundo a scris:Dacă vă spun în plus că POGDC și MPRBC sunt în plus de 4 ori mai compacte decât un motor convențional, perfect echilibrat și utilizabil în deplasări variabile pe etape, în general sub 10% ...


Da Remundo: acestea sunt concepte foarte bune ... pe hârtie.
Știi restul ...

bine vom face ... Nu voi avea nevoie de zece ani și 20 de milioane de euro de deficit : Cheesy:
0 x
Imagine

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 132