Adevărul despre GPL

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12

Adevărul despre GPL




de abyssin3 » 05/01/06, 15:35

a apărut un articol interesant:

http://www.moteurnature.com/actu/2005/g ... ropane.php

În mod clar, GPL nu este printre cele mai bune. Fiecare combustibil pare să aibă calitățile și defectele sale ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 05/01/06, 17:38

"Acest prim punct nu mai este rostit de niciun profesionist, dar probabil că există încă la câțiva indivizi. A fost că GPL s-a pierdut, a fost ars în partea de sus a flăcărilor, deoarece companiile petroliere nu știau ce să facă cu el. La preț. un butoi de petrol, la prețul unui metru cub de gaze naturale, trebuie să fii suficient de prost pentru a crede astfel de prostii. "

Vreau să cred asta (dar nu-mi place tonul lor) dar atunci ce arde el în flăcările rafinăriilor?

Pentru că mereu ard ... și uneori al naibii de puternici (torchere al rafinăriei Reichstett care se vede la 20 km)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

vrem sa "spargem" GPL ??




de jean63 » 06/01/06, 01:06

Bine, să spunem că au dreptate.

Acum voi aduce argumentele mele:

1 - Conduc pe GPL din 1998 cu un R25 care acum are 300000 km.

2 - Observ că după 7000 km, uleiul de motor este încă la fel de curat ca în prima zi, ceea ce este departe de a fi cazul motorinei (după 1 km este negru de negru).

3 - GPL nu emite particule care cauzează cancer pulmonar (chiar și HDI). Am citit articole ale oamenilor de știință care susțin că ne confruntăm cu dezastre cu motorină, deoarece nici DPF-urile nu pot opri cele mai fine (și cele mai periculoase) particule ..... și nu luăm în calcul nu numarul de motorine care ruleaza cu un DPF !!!!

4 - La umplerea rezervorului, este bine cunoscut faptul că ar trebui să puneți o mască deoarece (cu benzină) respirați o mulțime de substanțe (aditivi) ultra-periculoase pentru sănătate (cancer din nou).
Așa spune detractorul GPL => [i]Știm că o mașină GPL emite mai puțin decât o mașină pe benzină (CO2), dar cam atât. Cu toate acestea, putem explica de ce acest lucru se datorează compoziției mult mai simple a GPL, care este în esență un amestec de butan (la 49%) și propan (la 49%), în timp ce benzina este o adevărată supă de molecule. . Pot fi 200 de molecule diferite într-un singur litru! Această simplitate a compoziției ar implica, de asemenea, că GPL emite compuși organici mai puțin volatili (COV, un alt poluant nereglementat) decât benzina și motorina [/i] ...... Prin urmare, am citit 200 de molecule, dintre care multe trebuie să se evapore la umplerea rezervorului !! Cu GPL fără pb, nimic nu se deschide ... asta este întotdeauna câștigat.

5 - Să vorbim despre motorină: și să trăiască supapa EGR ..... căutați doar articole pe această temă și problemele pe care le au mașinile diesel cu supapele lor EGR. Am văzut o duzină demontată la un mecanic (și din motive întemeiate), înfundată până la moarte cu un centimetru de funingine ca un coș de fum vechi care nu a fost horn de 10 ani !!! este adevărat despre adevărat. Tipul le demontează și închide orificiul de reciclare pentru că motoarele se murdăresc, distruge convertorul catalitic ... etc. Am o grămadă de documente despre asta.

6 - În rezumat:
GPL nu emite particule (foarte periculos pentru sănătate = o bombă cu ceas ca azbestul).
GPL nu emite substanțe volatile periculoase pentru sănătate (acest lucru este recunoscut de toată lumea).
GPL nu emite mai mult CO2 decât benzină sau motorină ..... nu merită să vorbești despre diferență când știi că:
protocolul de la Kyoto nu ia în considerare emisiile de CO2 cauzate de avioane (un singur pasager într-un New York - Paris emite 100 de tone de CO00 ... fără valoare). Pentru cifra exactă, citiți „Le syndrome du Titanic” de Nicolas Hulot: raport IPCC pe această temă.
Suntem într-o dezbatere falsă, problemele sunt în altă parte, cel mai poluant transport din punct de vedere al CO2 este PLANUL și traficul trebuie să crească cu .... ??% (imens) în următorii 10 ani. ... și nimeni nu vorbește despre asta pentru că există o piață gigantică care să facă pe aproape toată lumea să călătorească pe planetă la prețuri mici (asta este o nebunie). Este, de asemenea, în cartea NH .... de citit.

În plus, avioanele își „trimit” CO2 la altitudine foarte mare (10000 m) ...... mai aproape de tine Dumnezeul meu.

Am de gând să copiez și să lipesc și să trimit asta în fața detractorului GPL (trebuie să punem întotdeauna argumentele pro și contra) .... întotdeauna și înainte de a ști toate acestea, am închis trapa când am urmat un motorină; OK, acum Hdi trimite „curat” ni se spune, dar, prin urmare, uitați-vă pe autostradă numărul de Hdi care trimite un nor negru mare la decelerare sau accelerație ...... este datorită Supapa EGR (de google putem ști totul despre această minune).

Noapte bună și au vise dulci.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 06/01/06, 02:00

Acest lucru mă deranjează cu ecologiștii militanți.
plini de bune intenții, resping tot ceea ce este nou și
abordați cele de mai sus. Problema este că acestea oferă
rareori alternative practice. Ascultarea lor va necesita toate
și în ziua în care se va întâmpla, ei vor critica mijloacele
producerea de biciclete. Și chiar eradicarea acesteia.

În cele din urmă, pentru a le auzi, poate fi necesar să vă întoarceți la cel potrivit
timpul căruței și șa. Ce cred despre asta și dacă
caii lustruiau chiar mai mult decât vacile ... Păi da, există
nu numai fartsul și balega, ci și grămada de gunoi de grajd care
încălzire ... care se încălzește ... mai rău ceea ce face pe lângă metan, CO2.

Argg ghinion. Nu suntem ieșiți din pădure.
cai, mănâncă fân și creșă pe paie.
Sunt ecologiștii pregătiți să facă fân fără tractor?

Este sigur că conducerea pe GPL poate fi poluată, mai mult sau mai puțin decât altele
combustibili. Cum se face altfel? Am ales GPL pentru
din motive ecologice și financiare. Sunt serios zguduit
la alegerea mea, deoarece nu pare atât de verde și mai puțin
mai puțin interesant din punct de vedere al economiilor.
Următoarea mea mașină va fi cu siguranță o motorină și la naiba
pentru mediu, nu am mijloace pentru a compensa
poluarea pick-up-urilor și a altor 4X4 pentru mine, singură pentru mine, singură.
Mai ales dacă trebuie să mă facă să spun după aceea că am fost chiar mai rău decât ceilalți.

:?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 06/01/06, 09:34

Pentru a le auzi, va fi nevoie de toate
și în ziua în care se va întâmpla, ei vor critica mijloacele
producerea de biciclete. Și chiar eradicarea acesteia.


Arrrff !! Imagine
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen

Re: vrem să „spargem” GPL ??




de Rulian » 06/01/06, 10:03

jean63 a scris: GPL nu emite particule (foarte periculos pentru sănătate = o bombă cu ceas ca azbestul).
GPL nu emite substanțe volatile periculoase pentru sănătate (acest lucru este recunoscut de toată lumea).
GPL nu emite mai mult CO2 decât benzină sau motorină ..... nu merită să vorbești despre diferență când știi că:


Îmi permit să pun puțin dezavantaj:

GPL emite MAI MULTE particule.

GPL emite MAI puține substanțe volatile periculoase.

GPL emite CÂT DE CO2. Da, da, insist !!

În timpul cercetărilor mele documentare privind factorii de emisie de GES ai diferitelor energii, am putut compara cifrele pentru combustibilii auto, inclusiv GPL.
Cu toate acestea, este adevărat că un litru de GPL emite aproximativ 25% g echivalent CO2 mai puțin decât un litru de benzină (având în vedere ciclul din amonte + combustie). Dar nu trebuie să uităm că, pe de altă parte, un motor consumă cu 20% până la 30% mai mult în GPL decât în ​​cazul altor combustibili. În cele din urmă, putem spune că un GPL emite Atât g echivalent CO2 pentru același serviciu furnizat (faceți calculul, oferă cu 5% mai puțin, dar având în vedere incertitudinile referitoare la acest tip de estimare, nu este foarte concludent)

Datele privind factorii de emisie de GES sunt cele ale metodei „Bilan Carbone” stabilită de JM Jancovici însuși. Vezi următorul document (vezi pagina 18):

http://www.ademe.fr/Outils/BilanCarbone ... V3-DEF.pdf

Până departe de a nega meritele GPL, vreau și noi să nu-i ascundem defectele.
Dernière édition alin Rulian 06 / 01 / 06, 10: 29, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 06/01/06, 10:17

1 - Conduc pe GPL din 1998 cu un R25 care acum are 300000 km.


Personal, încă mi se pare bine, deoarece cu benzină, R25 nu ar fi făcut 300000Km

GPL nu emite particule care cauzează cancer pulmonar (chiar și HDI)


FALS: TOȚI combustibilii resping particulele și, cu cât sunt mai fine, cu atât sunt mai periculoase, deoarece pătrund. Evident, benzina nu respinge particulele mari ... Motorina respinge particulele mici și mari, să recunoaștem ...

dintr-un New York - Paris emite 100 de tone


Poate exagerați puțin ... un 777 poate încărca 100T de kerosen (greu de respins cu 100x mai mult CO2 decât încărcat cu combustibil ...), pe care îl folosește peste 10 ore pentru mai mult de o sută pasager ... Sau o tonă / pasager în 10 ore de călătorie. Bine, nu este deloc verde, mai ales că 100T neimpozitate intră direct în buzunarele celor mai bogați oameni din lume, dar de la 1T la 10000T / pasager, există încă o marjă. ..

Ca să fiu sincer, nu cred pas că GPL-ul este mai rău decât benzina, dimpotrivă, dar doar că nu este combustibilul „de top verde”, după cum au crezut unii. Și în comparație cu un motorină, este discutabil, fără a spune neapărat că motorina câștigă (dacă nu funcționează pe ulei vegetal, desigur ...)
Îmi amintește de cineva care mi-a spus că GPL a fost fabricat din „biocombustibil” deoarece este format din gaz „natural”, și anume că gazul natural este extras din câmpurile de gaze naturale (= combustibil fosil, precum petrolul).

Cel mai mare dezavantaj pe care îl învinuiesc asupra sistemului de alimentare cu GPL este tocmai dificultatea de a-l trece la un biocombustibil. Este mai ușor să rulezi o mașină convențională pe benzină pe etanol sau un motor diesel pe HBV ... : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Emisiile de CO2 și particule




de jean63 » 06/01/06, 10:41

bineînțeles că 100000 de tone sunt o prostie, dar era ora 1:30 ...... și nu am la îndemână cartea lui N Hulot, dar este foarte important, în comparație cu un persoană care își face cei 10000 de km pe an într-o mașină cu motor „petrol” (care include totul).
Când vine vorba de particule, nu trebuie să vorbim despre aceleași: într-adevăr, am citit mai multe articole științifice pe această temă și sunt într-adevăr dieseluri care sunt implicate (acestea sunt dieselurile care sunt cancerigene). Spui asta pentru că conduci motorină. cât mai curând posibil voi găsi articolele pentru dvs.
Idealul absolut ar fi motorina alimentată cu uleiuri vegetale și din nou cu unele pentru particule (este legată de principiul de funcționare al motorului diesel).
Sau mai bine electric, dar cădem din nou în problema nucleară. Dar ce așteaptă să subvenționeze modelele de tip TOYOTA prius ?, cumpăr acum.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 06/01/06, 11:20

Cel mai mare dezavantaj pe care îl învinuiesc asupra sistemului de alimentare cu GPL este tocmai dificultatea de a-l trece la un biocombustibil. Este mai ușor să rulezi o mașină convențională pe benzină pe etanol ...


Nu uitați, un motor cu un kit GPL poate fi, de asemenea, adaptat
l Etanol decât un motor fără acest echipament. Într-adevăr, kitul
GPL nu modifică în niciun fel motorul pe benzină.
un regulator, un rezervor, un difuzor și un emulator
pentru sonda LAMDA .. Sistemele sunt mai mult sau mai puțin
complex în funcție de gradul de tehnologie al motorului, dar pe
În principiu, combustibilul GPL este adaptat la motor și nu
opusul.În orice caz, întrebarea nu apare cu adevărat aici.
deoarece alcoolul (combustibilul) nu este disponibil aici și
distilarea nu este autorizată pentru persoane fizice.
Aceasta spune întrebarea despre alcool, dacă știți ce să faceți pentru a vă adapta
o mașină cu etanol care mă interesează.
Tocmai am terminat de fermentat 200 d dintr-un amestec de apă, drojdie +
Zahărul războinic rămâne. Tot ce rămâne este să îl rezolvi : Roll: .EN
principiul ar trebui să obțin 15-20 de apă feriginoasă : Lol: .
Dacă extractul de sfeclă și utilizarea sa sunt ok, merg la
nivelul superior
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 06/01/06, 11:41

Idealul absolut ar fi motorina alimentată cu uleiuri vegetale și din nou cu unele pentru particule (este legată de principiul de funcționare al motorului diesel).
Sau mai bine electricul


Suntem de acord cu asta ... : Wink:

Aceasta spune întrebarea despre alcool, dacă știi ce să faci pentru a adapta o mașină la etanol, mă interesează.


Până la 10% etanol, nu sunt necesare modificări (am încercat), nicio diferență de conducere sau chiar o ușoară scădere a consumului, probabil datorită faptului că etanolul oferă un surplus de oxigen.
Dincolo de 10%, fie aveți o mașină „flex fuel” (aproape inexistentă în Europa), fie faceți modificările dumneavoastră, și anume din cunoștințele mele (neîncercate):
- îmbogățirea combustibilului a amestecului de aer / benzină. mi se pare că este mai ușor cu un carburator decât cu o injecție.
- posibil avans de aprindere, dar asta rămâne de confirmat. În Canada, au o mulțime de mașini flexibile, poate că André îți poate spune mai multe.

Dar, în orice caz, mi se pare că modurile nu sunt vrăjitorie, nu mai mult decât să facă să ruleze un motorină cu HBV.

PS: nu puneți prea multă apă cu drojdiile și nu uitați să le privați de oxigen (= recipient sigilat)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 131