Econokit, ajutați cu instalarea

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
etienne34
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/11/13, 12:27

Econokit, ajutați cu instalarea




de etienne34 » 20/03/14, 17:39

bonjour,
Tocmai am cumpărat un econokit profitând de o ofertă drăguță (altfel nu m-aș fi hotărât). L-am luat la jumătate din preț și cu sonda încălzită.
Aș vrea înainte de a începe să mă instalez să primesc un feedback de la xp de la cei care au început deja.

Vehiculul meu: xsara picasso 2l hdi 90cv din 2002.

Am, de asemenea, o întrebare specifică vehiculului meu: știind că este necesar să instalați difuzorul cât mai aproape de turbo și de reactorul de pe gulerul de evacuare, aș dori ca cineva să-mi spună cum să procedez la acest tip de vehicul sau la toate este ascuns în spatele motorului. Am ieșit din eșecul de a dezasambla supapa egr care este aproximativ în același loc și o văd. Pentru simplitate, trebuie să călci ... :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 20/03/14, 20:18

Bună ziua etienne34, Bine ați venit la club.


Tocmai am cumpărat un econokit profitând de o ofertă drăguță (altfel nu m-aș fi hotărât). L-am luat la jumătate din preț și cu sonda de încălzire.

Ne puteți explica ce este?

Aș vrea înainte de a începe să mă instalez să primesc un feedback de la xp de la cei care au început deja.

Vehiculul meu: xsara picasso 2l hdi 90cv din 2002.

:strigăt:, instalațiile documentate într-un mod credibil / convingător pe motorul HDI sunt aproape inexistente pe net ....

Am, de asemenea, o întrebare specifică vehiculului meu: știind că este necesar să instalați difuzorul cât mai aproape de turbo și de reactorul de pe gulerul de evacuare, aș dori ca cineva să-mi spună cum să procedez cu acest tip de vehicul sau cu toate este ascuns în spatele motorului.


Accesibilitatea nu este punctul forte al vehiculelor recente ... dă-ne câteva imagini și putem încerca să te ajutăm spunându-ți unde am încerca să o plasăm ..... Nu vom putea să o punem la locul tău, pe unele mașini este un calvar, trebuie să demontați un munte de accesorii, să fiți echipat pentru a lucra sub mașină etc ... : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
etienne34
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/11/13, 12:27




de etienne34 » 20/03/14, 23:18

Sonda de încălzire este instalată direct din bule. Anterior se intenționa să rămână împotriva. Dar perfecționarea nu ar trebui să fie acolo, de acum încolo recomandă să o pună în apă.
Este aproximativ 100 w dc 8 A aproximativ. Aceasta face parte din această operațiune către alegeri. Dacă era pregătit pentru economia de combustibil, îl pot lăsa deoparte.
Dar l-am cumpărat pentru a-l curăța.
Pentru hackeri: ar fi fezabil să se prelungească furtunurile LDR pentru a le trece în jurul bulei?

Pe a doua fotografie, vedem sosirea aerului pe turbo. Aceasta ar trebui să fie locația difuzorului.
Pentru a-l accesa (voi încerca weekend-ul acesta) văd doar arcada roții dreaptă scoțând fusta din plastoc.
0 x
etienne34
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/11/13, 12:27




de etienne34 » 20/03/14, 23:23

Aici este partea din spate inaccesibilă cu partea superioară cu conducta egr și furtunul de aer

Imagine

Sosirea pe turbo
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 21/03/14, 18:59

etienne34 a scris:Sonda de încălzire este instalată direct din bule. Anterior se intenționa să rămână împotriva. Dar perfecționarea nu ar trebui să fie acolo, de acum încolo recomandă să o pună în apă.
Este aproximativ 100 w dc 8 A aproximativ. Aceasta face parte din această operațiune către alegeri. Dacă era pregătit pentru economia de combustibil, îl pot lăsa deoparte.
Dar l-am cumpărat pentru a-l curăța.


Nu 100W vor face diferența pentru consum. Cu performanțele slabe ale alternatorului, 200W se pierd, este foarte mic în comparație cu ceea ce produce mașina dvs. pentru a funcționa normal. Sper pentru tine că vei ajunge la economii mult mai substanțiale.: Mrgreen:

Pentru hackeri: ar fi fezabil să se prelungească furtunurile LDR pentru a le trece în jurul bulei?

Bineînțeles, iată cât de mulți își încălzesc bulele. Putem trece în jur sau în el. Acolo nu mai aveți un consum electric de gestionat, doar scurgerile, circulația LDR și congestia.

Pentru accesul dvs. la intrarea Turbo, poate fi mai ușor acolo chiar dacă nu este cel mai apropiat. În orice caz, acest lucru va perturba circulația mai puțin în admisie decât atașată la intrarea turbo ...

Imagine

Pentru reactor, dacă este totuși ceva mai plat, îl poți încadra acolo?

Imagine
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
etienne34
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/11/13, 12:27




de etienne34 » 21/03/14, 23:44

Sper, de asemenea, pentru economii, nu mai mult decât atât. Sunt mai atașat de recuperarea putinei puteri și mai ales de depoluare. Întotdeauna am șapca la fiecare viteză, în ciuda faptului că am împins ciuperca în jos.
Econokit recomandă deconectarea egrului care întârzie clocotirea prin deschidere prin creșterea presiunii la nivelul difuzorului.
Sonda pe care tocmai am citit-o, de asemenea, este mai bună atunci când este sub 10 grade. Trebuie să iau un + după contactul de pe capotă și partea de sus, așa că mă străduiesc să fac acest lucru corect.

Vă mulțumim pentru sugestiile dvs. Flytox, le voi urma, mă voi alătura mâine dacă nu va ploua și voi face poze.

Întrebare: 1) îngrijorarea că apa aterizează în turbo.
Am înțeles că nu ar trebui să fie scăzut, dar este mai bine ca toate furtunurile să urce din butelie, astfel încât, dacă există condens, picăturile să cadă înapoi?

2) Econokit recomandă montarea difuzorului în aval de respiratorul de vapori de ulei: este avalul după respirator și curent continuu între acesta și turbo?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 22/03/14, 16:36

etienne34 a scris:Sper, de asemenea, pentru economii, nu mai mult decât atât. Mă concentrez mai mult pe recuperarea putinei puteri și mai presus de toate pentru a curăța.


Recuperarea puterii ... este să mergi mai repede și, prin urmare, să consumi mai mult ..... nu este foarte compatibil cu obiectivul dorit al economiei ....:strigăt: Fii sigur, nu vei fi blocat pe scaun, acesta nu este un set pentru mitinguri.

Întotdeauna am șapca la fiecare viteză, în ciuda faptului că am împins ciuperca în jos.

Poți explica acolo?

Întrebare: 1) îngrijorarea că apa aterizează în turbo.
Am înțeles că nu ar trebui să fie scăzut, dar este mai bine ca toate furtunurile să urce din butelie, astfel încât, dacă există condens, picăturile să cadă înapoi?


În principal, pentru ca flota să nu aterizeze în turbo, trebuie să se încălzească suficient pentru a face un amestec de abur și ceață de picături fine de apă, în funcție de configurări, aceasta poate fi mai mult sau mai puțin împinsă cu aer sau gaze de eșapament.

Ideal, desigur, este ca bubblerul și majoritatea țevilor să fie situate sub nivelul orificiului de admisie și să nu formeze golfuri care se pot umple cu plutitor / condens etc. etc. În cazul dumneavoastră cu turbo-ul în jos ... va fi necesar să procedăm altfel. : Mrgreen: Apa trebuie consumată continuu, dar niciodată prin pachet. Picurarea nu va sparge un turbo, un capac de plutire da. :se încrunta:

2) Econokit recomandă montarea difuzorului în aval de respiratorul de vapori de ulei: este avalul după respirator și curent continuu între acesta și turbo?


Da, este bine după aceea, dar nu văd unde este cusătura acestui reniflar pe motorul tău?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 22/03/14, 16:54

Despre încălzirea parcului suficient, dacă aveți un reactor plat așa cum s-a menționat mai sus, atunci când vă recomandă să-l atașați cu un guler de tip serflex ..... unele îndoieli că acest lucru funcționează corect (interval mai mult sau mai puțin rotunjit pe raza plată, contactul se face doar pe câteva puncte sau generator).: Mrgreen:

În locul tău voi introduce între partea de evacuare unde este aplicat și reactor acest picior care este folosit pentru a sigila evacuarea (la momentul în care mecanicii o numeau „Pământul să tragă”), sau sigiliul termic al Insert de încălzire. Acest lucru va elimina aerul, care este un excelent izolator termic și, prin urmare, transmite mult mai multă căldură prin conducție. :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
etienne34
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/11/13, 12:27




de etienne34 » 22/03/14, 17:48

da da da. exact sunt blocat în acest moment, să pun reactorul cu serflexul care implică un tub și nu partea pe care m-ai înconjurat. apoi în + cu lipsa de spațiu sunt în procesul de arme de maracher. Nu găsesc locul potrivit.
Ar fi bună guma de armă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 22/03/14, 19:25

Da, se pare că se potrivește:

Imagine

Pe alte legături de internet, vedem că este destul de „murdar” atunci când este „așezat” / acoperit. Aveți grijă să nu periați lucrurile care trebuie să rămână ușor de îndepărtat ....
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 135