India ar putea alimenta plastic

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Moira
x 17

India ar putea alimenta plastic




de Moira » 16/03/04, 10:11

Bonjour!

Acest articol a apărut ieri în „Libé”. Ți-l livrez:

India ar putea alimenta plastic
De Pierre PRAKASH

La prima vedere, povestea arată ca un basm. Într-un laborator modest din India centrală, se spune că un profesor necunoscut de chimie a găsit o modalitate de a transforma deșeurile de plastic în benzină. Fără pierderi, fără poluare și un combustibil gata de utilizare, totul pentru o sumă modestă de 0,13 euro pe litrul de benzină produs. Această poveste este însă adevărată. Descoperirea spectaculoasă a lui Alka Zadgaonkar, profesor la o universitate mică din orașul Nagpur, a fost într-adevăr testată și validată de Indian Oil Corporation (COI), una dintre cele mai mari companii petroliere din India. "Procesul trebuie optimizat, dar funcționează", confirmă Niranjan Raje, directorul filialei de cercetare și dezvoltare a COI.

Ingredient secret. O mică revoluție, deoarece, până în prezent, nimeni nu a găsit o modalitate eficientă de a scăpa de cele 150 de milioane de tone de materiale plastice produse în fiecare an în lume. Brevetată de organizația mondială de proprietate intelectuală, invenția s-ar putea dovedi în special providențială pentru India, care, cu o producție zilnică de peste 9 de tone, se prăbușește sub deșeuri de plastic. Deși inventatorul a fost abordat de mai multe companii străine, ea refuză să le vândă brevetul lor, spunând că „invenția trebuie mai întâi folosită în propria sa țară”. "Dacă India ar folosi acest proces pe jumătate din deșeurile sale de plastic, nu numai că ar limita poluarea, dar, în plus, ar beneficia în fiecare zi de 000 milioane de litri de benzină suplimentară", calculează ea.

„Metoda este eficientă cu orice tip de plastic”, spune femeia de 40 de ani. Pungi de plastic, țevi din PVC sau chiar impermeabile: orice poate fi folosit. Un kilogram de deșeuri dă un kilogram de material combustibil, dintre care trei sferturi este combustibil. ”Procesul este surprinzător de simplu. Pe scurt, este suficient să încălziți deșeurile la o temperatură de 350 de grade cu puțin cărbune și un ingredient păstrat secret. Introduse într-un reactor timp de trei ore, acestea apar sub formă de combustibil lichid (80%), gaz (15%) și reziduuri de cărbune (5%). Lichidul conține benzină 40% până la 60%, motorină aproximativ 25%, iar restul de kerosen și lubrifiant. Gazul poate fi utilizat direct în gătit, iar reziduurile de cărbune sunt ușor reutilizabile de către centralele termice sau industria metalurgică. „Prin urmare, transformăm 100% din deșeuri în 100% din produse utilizabile pentru persoane sau industrie”, rezumă Umesh Zadgaonkar, soțul inventatorului, dar și chimist, asociat proiectului.

Cum a ajuns savantul acolo? „Plasticul și combustibilii sunt amândoi hidrocarburi”, explică ea. Singura diferență este că lanțul de molecule este mai lung pentru plastic. Așa că m-am aplicat pentru a găsi o modalitate de a rupe acest lanț pentru a obține segmente mai mici. ”Lansat în 1995, metoda a dat primele rezultate în 1998. Și ceea ce a fost, la început, doar o hobby pentru un om de știință pasionat, ar putea deveni astăzi o realitate industrială. Impresionat de rezultate, Ministerul Petrolului intenționează să creeze o fabrică pilot, cu o capacitate de cinci tone pe zi, pentru a vedea dacă procesul este viabil în cantități mari. Suma de 1,4 milioane de euro a fost alocată proiectului, care așteaptă doar o lumină verde finală a oamenilor de știință guvernamentali. Plasticul va fi furnizat de municipalitatea Nagpur, încântat să găsească o modalitate de eliminare a deșeurilor sale. Acest oraș mic din India centrală produce numai 60 de tone de plastic pe zi.

Rafinare. Oricât de promițătoare ar fi, metoda cuplului Zadgaonkar nu este, din păcate, perfectă. Combustibilii obținuți nu pot fi folosiți direct pentru vehicule. „Trebuie să fie perfecționate, explică Niranjan Raje, dar pot fi utilizate, totuși, pentru generatoare, pompe agricole sau cazane.” Pentru a optimiza procesul, Zadgaonkars a semnat anul trecut un protocol. acord cu IOC. A găsit deja o modalitate de a reduce cantitatea de clor conținută în combustibil, dar echipa de proiect consideră că invenția este în principal ecologică. „Viabilitatea comercială a produsului este în prezent limitată, spune Niranjan Raje. Dar chiar dacă nu găsim o modalitate de a reduce impuritățile din combustibil, procesul este încă eficient pentru a scăpa de plastic. ”Inventatorii susțin că„ perfecționarea suplimentară se poate face cu ușurință cu metode cunoscute “. Și chiar și fără asta: „Mașina mea funcționează pe acest combustibil de doi ani, spune Umesh Zadgaonkar, și nu am avut niciodată probleme”.


Moira :P
0 x
Logan
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 62
Înregistrare: 25/03/03, 11:45




de Logan » 16/03/04, 15:20

hi,

Rețin că prin propria lor admitere, nu a fost demonstrată rentabilitatea economică.

Putem traduce asta prin:

Pentru a transforma 1 kg de plastic în 1 kg de petrol, trebuie să se cheltuiască energie în procesul de conversie: mai mult de 1 kg de petrol echivalent.
Cu alte cuvinte, procesul consumă mai multă energie decât poate produce.

Benzina astfel produsă ar trebui, în mod logic, să fie mai scumpă pentru a fi vândută decât dacă este subvenționată.

Deci rămâne echilibrul ecologic:
Înlocuim 1 kg de plastic cu 1 kg de ulei + 1 kg (cel puțin) de ulei pentru a-l produce + poluarea chimică inerentă acestei noi industrii.

Nu știu că mi se pare așa, la fel ca și profit.

Cred că reciclarea materialelor plastice în alte materiale plastice este soluția energetică cea mai puțin costisitoare și, prin urmare, cea mai puțin poluantă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 16/03/04, 21:03

Și chiar și fără asta: „Mașina mea funcționează pe acest combustibil de doi ani, spune Umesh Zadgaonkar și nu am avut niciodată probleme”.


Mi se pare bine, dar despre clor și tot?
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Moira
x 17




de Moira » 16/03/04, 23:52

Bună!

Este adevărat că articolul nu este foarte riguros; de exemplu, el pune la îndoială rentabilitatea economică a invenției după ce a argumentat un preț cu costuri reduse (0,13).

Trebuie menționat însă că obiectivele operațiunii sunt următoarele: depoluarea plastică și o mai mică dependență a Indiei în fața energiilor fosile. Cu toate acestea, după ce am folosit petrolul pentru a începe producția, presupun că am putea folosi combustibilul produs pentru a continua. Deci: reciclarea deșeurilor de plastic și mai puține importuri de petrol pentru țară. Din acest punct de vedere pare consecvent.

Moira
0 x
Logan
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 62
Înregistrare: 25/03/03, 11:45




de Logan » 17/03/04, 00:41

Cu excepția cazului în care tot combustibilul astfel produs este utilizat numai pentru a alimenta procesul în buclă, fără reziduuri.
Așa că au inventat o nouă formă de incinerator de deșeuri, arf ...

Întreaga problemă de interes economic se află în acest faimos echilibru.
Nimic nu spune că există ...
0 x
slowrage
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 12/02/04, 21:51




de slowrage » 17/03/04, 15:20

Încă mi se pare frumos acest proiect, deoarece, după ce tot plasticul este pe bază de petrol (dacă nu adorm), era logic să-l putem face să devină benzină ... pentru problema impurități, nu contează, am pus asta într-un motor cu pantone și voila (ok visez ^^)
0 x
Logan
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 62
Înregistrare: 25/03/03, 11:45




de Logan » 17/03/04, 17:59

De asemenea, ne putem imagina un convertor de plastic în miniatură la bordul mașinii dvs. și cuplat cu un reactor pantone.

Acolo este piciorul, mă rostogolesc în deșeuri de plastic și umplu depozitele.

arf, trebuie să opresc știința-ficțiune :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 17/03/04, 20:28

un pic ca în Back to the Future lol :D
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 01/04/04, 15:20

MisterLoXo a scris:un pic ca în Back to the Future lol :D

:P
Da !!!!, prea fain, dar hei ..
Ceea ce pare cel mai interesant din istorie, este reutilizarea unor „mase” considerabile de materiale plastice, care fără asta s-ar regăsi în natură, există, evident, un mare interes! : Blink:
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 01/04/04, 15:23

MisterLoXo a scris:
Și chiar și fără asta: „Mașina mea funcționează pe acest combustibil de doi ani, spune Umesh Zadgaonkar și nu am avut niciodată probleme”.


Mi se pare bine, dar despre clor și tot?

:P
Am citit un articol mai complet: materialele periculoase sunt pasivate și reutilizate atunci când este posibil (printre altele, clorul, pasivat cu calciu)
Voi vedea dacă mai am link-ul undeva ... <_
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123