Proiectul Laigret: experimente

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9

Proiectul Laigret: experimente




de C moa » 04/10/08, 20:13

Bună tuturor,
Câteva vești din față !!! Am avut destul de multe contacte și discuții în această săptămână. Am identificat mai multe puncte tehnice pe care ni se pare interesante să le împărtășim.

Așa că am creat această postare, astfel încât să putem grupa mai multe puncte tehnice legate de proiectul Laigret.

În câteva zile, sper să pot rezuma toate elementele conținute în documentele pe care le-am adunat deja.

Grougrou, îți mulțumesc că ai verificat că nu spun prea multe prostii ... : Wink:

Iată-mă aici:
1) Cu câteva săptămâni în urmă, ne-am apropiat de un laborator INRA din Montpellier, care desfășoară cercetări pe subiecte apropiate proiectului Laigret. Am reușit să discutăm împreună vineri trecute și au fost ridicate o mulțime de puncte:
- În primul rând, nu vă ascund faptul că persoana pe care am avut-o a fost foarte surprinsă de ceea ce i-am spus, dar din moment ce institutul și dr. Laigret sunt oameni serioși, el a putut doar aprofundează subiectul cu următoarele observații;
- Tulpina: în conformitate cu el, trebuie să găsiți tulpina exactă pentru a avea cele mai mari șanse de a reuși, dar având în vedere numărul de perfringeni diferiți, el crede că poate fi dificil. El mi-a spus că ar trebui să fie discutat cu Institutul Pasteur din Tunis, deoarece au reușit să mențină încordarea (aș reveni puțin mai târziu);
- Mediul: în majoritatea substraturilor, există o concurență acerbă între microorganisme (în special în nămolul de canalizare) și că acest element singur poate bloca dezvoltarea bacteriilor la fel de interesantă și de eficientă . Dar, ca amintire, dr. Laigret specifică faptul că a folosit perfringens singur, așa că a sterilizat într-un fel sau altul substraturile pe care a lucrat înainte de a introduce perfringenii.
- Uleiurile și reziduurile lor: acesta este substratul ideal pentru a începe, deoarece este un mediu natural steril. Într-adevăr, în timp ce mi-a arătat pe bună dreptate că un ulei poate fi păstrat ani de zile fără nicio mucegai.
- Laboratorul: potrivit lui, chiar dacă perfringens nu este neapărat foarte periculos, vor exista restricții legate de aspectul său patogen. Potrivit lui, ai nevoie de un laborator P2 și pe care nu îl au astăzi. I-am spus că trebuie să vedem în ce context putem, eventual, să finalizăm infrastructura laboratorului său.
- În concluzie, el este surprins și ar dori să aibă un mic doc pentru a urmări toate acestea.

2) De asemenea, am avut contact cu ESAIP ai cărui al treilea an au venit foarte recent. Ei au un proiect științific pentru a face acest lucru echipa didactică va propune subiectul studenților de inginerie. Aceștia vor putea aprofunda aspectele documentare și în special pentru a afla dacă alte școli / universități / laboratoare lucrează la un subiect similar. Ei știu că există un laborator la IUT-ul Angers, care lucrează la reziduurile de ulei. Ei caută să-i dezvolte din drojdie, astfel încât, cu siguranță, au echipamentul și abilitățile de a efectua experimente. Caz de urmat ...

3) În cele din urmă, am avut contact cu Institutul Pasteur din Tunis. La început, a fost în principal o întrebare de a ști dacă au păstrat tulpina A 5029. De la fire la ace, am învățat o mulțime de lucruri interesante despre perfringens:
- În primul rând, Institutul Pasteur din Tunis încă lucrează la Perfringens. Din păcate, nu au o tulpină de tip A, deci nu au A 5029.
- Perfringens este clasificat în mai multe tipuri (de la A la E). Cel care ne interesează aparține categoriei A. Ceea ce caracterizează tipul este aspectul patogen al bacteriilor. Pentru A (acest lucru confirmă ceea ce știm deja), bacteriile sunt responsabile de gangrena gazoasă. Odată tipul stabilit, tulpinile sunt clasificate în funcție de toxicitatea lor, adică în funcție de volumul de secreții respinse. Poate că tulpina A 5029 este mai eficientă decât celelalte, dar poate că putem găsi un alt echivalent. Așadar, există speranță dacă nu putem găsi tulpina exactă.
- Ei confirmă faptul că lucrul la reziduurile de petrol ar fi interesant, deoarece nu știm cu adevărat ce să facem cu acesta astăzi. Mai ales în Tunisia, unde producția de ulei de măsline este foarte importantă.
- Institutul Pasteur din Tunis lucrează atât pe aspecte medicale, cât și pe aspecte de mediu și surpriză !!! Aceștia ar fi foarte interesați să lucreze cu noi pe acest subiect !!! Ar putea fi interesant să lucrezi cu ei, deoarece stăpânesc perfringens, au infrastructură adecvată și probabil aproape toate echipamentele necesare.

4) Din partea sa, Grougrou ​​a luat legătura cu o mulțime de școli și / sau universități care fac mediul înconjurător, acestea pot avea laboratoare echipate pe care este probabil să ne bazăm. Așteptăm cu nerăbdare să se întoarcă la el. A mai găsit un furnizor de bacterii / bacili. Vom afla rapid dacă au aceste bacterii în rezervă.

Acolo te duci, știi totul și asta mi se pare o veste bună.
Acest lucru aduce și alte întrebări, în special pe aspecte de autorizare / protecție a lucrărilor și finanțarea / structura proiectului.

Așteaptă cu nerăbdare să afli de la tine,
0 x
carburologue
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 14/05/06, 15:23




de carburologue » 05/10/08, 09:25

ah da, felicitări, în orice caz, există unii care urmăresc ideile ... nu ca unii forums : Evil:
economie bravo :P

dacă nu, îmi permit o mică paranteză la discuție, când găsim mucegai pe grăsime; din ce bacterii provine ???
este normal ca grasimea dintr-un borcan inchis sa se fermenteze de la sine ???
0 x
sfârșitul se apropie, toți vom fi acolo ... nu glumesc ... un pic de umor este bun pentru moral ...

futurist vorbind
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 05/10/08, 13:04

Felicitări pentru acest rezumat.
Această faimoasă tulpină A 5029 nu poate fi găsită acolo unde există cazuri de gangrenă cu gaz?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 05/10/08, 13:20

Lucrare excelentă C moa (și grup)

Eu, care m-am temut că nu avansează din chat-ul nostru pe Skype, aici sunt foarte plăcut surprins!

Imagine

Când laboratoarele își exprimă interesul, faptul că suntem (pentru moment) simpli „indivizi” nu le pune o problemă? A fost ceea ce te-ai temut foarte mult în timpul acestui chat, așa că a priori nu pare atât de restrictiv.

Acum nimic nu ne împiedică să ne gândim, în paralel cu aspectul juridic pe care vrem să-l oferim proiectului.

Din partea mea, voi fi în favoarea creării (nu este prea curând, ar spune unii) a unei asociații, dar care nu s-ar limita la Laigret.

Scopul principal al acestei asocieri ar fi demonstrarea fezabilității tehnice și economice a anumitor soluții, apoi diseminarea rezultatelor, chiar participarea la dezvoltarea demonstratorilor la scară largă (pentru că este încă obiectivul final!)! Procesul Laigret nu va fi decât una dintre aceste soluții.

Așa că am redeschis acest subiect pe care l-am înghețat de câteva săptămâni:
https://www.econologie.com/forums/projet-lai ... t6109.html
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 06/10/08, 00:00

carburologist a scris:ah da, felicitări, în orice caz, există unii care urmăresc ideile ... nu ca unii forums : Evil:
economie bravo :P
Vă mulțumim pentru încurajare : Mrgreen:

dacă nu, îmi permit o mică paranteză la discuție, când găsim mucegai pe grăsime; din ce bacterii provine ???
este normal ca grasimea dintr-un borcan inchis sa se fermenteze de la sine ???
Cred că grăsimea nu este la fel de pură ca uleiurile, de acolo să știu ce bacterie este în discuție .... Cred că este necesar să luați probe și să chemați experții : Mrgreen:

Puține informații gourmet, într-o zi când cumpăr gemuri pe piață, comerciantul m-a învățat că nu este posibil să modeleze gem. I-am spus că mi s-a întâmplat deja și mi-a răspuns că trebuie să ling lingurile pe care le-am folosit între două probe (bine da, sunt lacom : Hopa: ). Deci, am poluat vasul !!!
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 06/10/08, 00:04

Christophe a scris:Când laboratoarele își exprimă interesul, faptul că suntem (pentru moment) simpli „indivizi” nu le pune o problemă? A fost ceea ce te-ai temut foarte mult în timpul acestui chat, așa că a priori nu pare atât de restrictiv.
Sincer, nu ne-am prezentat cu adevărat ca persoane, ci mai degrabă ca un grup de lucru pe subiectul a cărui structură a fost creată (bine spus eh : Mrgreen: : Mrgreen: ).
La Institutul Pasteur, la început am spus că suntem în legătură cu INRA și, dintr-o dată, au fost de acord să-mi transmită medicii responsabili de microbio și deodată medicii nu și-au pus întrebări. .
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 06/10/08, 00:06

philxNUMX a scris:Această faimoasă tulpină A 5029 nu poate fi găsită acolo unde există cazuri de gangrenă cu gaz?
Acesta este unul dintre modurile prin care putem explora cu laboratorul dacă niciun furnizor nu are unul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 06/10/08, 00:21

Dacă perfringens A 5029 este foarte periculos și trebuie manipulat într-un laborator P2, mă întreb despre scopul acestei descoperiri?

Uleiul de recuperare este amestecat cu perfringenți adecvați.
Acesta se umple și expulzează uleiul.
Și atunci ce facem cu acest ulei?
Dacă este de a face să fie folosit de toată lumea, va trebui să verifice absența perfringenților la sfârșitul fabricației și să o elimine. Prin iradiere?

Cealaltă soluție este să faci un circuit închis și să arzi uleiul direct la ieșire, pentru a transforma o turbină.
Întotdeauna va exista un risc pentru sănătate.

Nu este ușor pentru eco-DIYers.

:şoc:
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 06/10/08, 09:37

gegyx a scris:Dacă perfringens A 5029 este foarte periculos și trebuie manipulat într-un laborator P2, mă întreb despre scopul acestei descoperiri?
În primul rând, perfringens este prezent peste tot în general (în soluri, gunoi de grajd, suspensii ...) și în special tip A. Este în general cel mai răspândit.

Pentru mai multe explicații, puteți citi următoarele link-uri:
- http://www.livestock.novartis.com/pdf/1501-037-05_Q&A_final.pdf ;
- http://icmr.nic.in/ijmr/2005/july/0706.pdf
- http://fr.wikipedia.org/wiki/Clostridium_perfringens;

Trebuie să folosiți un laborator P2 înseamnă doar să luați precauții suplimentare în comparație cu un laborator de bază. Aceste măsuri de precauție ne-au fost prezentate într-un alt subiect, suntem departe, foarte departe de laboratoarele P4, unde sunt necesare blocaje aeriene, camere cu depresie ...

În plus, faptul că această bacterie este imobilă și se dezvoltă doar într-un mediu anaerob face viața noastră mai ușoară, deoarece pare dificil să avem contaminare externă.

Uleiul de recuperare este amestecat cu perfringenți adecvați.
Acesta se umple și expulzează uleiul.
Și atunci ce facem cu acest ulei?
Ei bine, idealul este să îl vindeți : Mrgreen: să câștigăm bani și să continuăm experimentele noastre pe alte substraturi și să contribuim la dezvoltarea altor proiecte ecologice.
Dacă este de a face să fie folosit de toată lumea, va trebui să verifice absența perfringenților la sfârșitul fabricației și să o elimine. Prin iradiere?
Oricât de mult cred că, dacă funcționează, procesul va fi destul de fundamental, mă îndoiesc că va fi profitabil și prudent să-l folosească de toată lumea.
În ceea ce privește prezența perfringens în brut, este vorba despre experimentele pe care le vom spune. Să ne amintim la fel de mult că pentru el brutul este o deșeu nu este o sursă de hrană, așa că există puține riscuri să rămână acolo. În plus, acest țiței va trebui să fie rafinat, distilat ... și tot aici m-ar surprinde dacă va supraviețui șocului : Lol: .
Cealaltă soluție este să faci un circuit închis și să arzi uleiul direct la ieșire, pentru a transforma o turbină.
Întotdeauna va exista un risc pentru sănătate.
De asemenea, experimentele sunt cele care ne vor spune, dar având în vedere puținele date pe care le avem despre tăierea acestei tari, am câteva îndoieli că acest lucru este posibil.

Nu este ușor pentru eco-DIYers.
Sper să nu șoc pe nimeni spunând asta, dar cred că pe acest subiect, trebuie să uităm de bricolaj.
Nu vom face laborator într-un garaj sau în fundul unei grădini !!!
vom apela la profesioniști care au echipament și abilități și, mai ales, care cunosc perfect riscurile asociate. Depinde de noi să găsim finanțarea pentru a comanda aceste studii pentru ei !!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 06/10/08, 11:26

C moa a scris:Sincer, nu ne-am prezentat cu adevărat ca persoane, ci mai degrabă ca un grup de lucru pe subiectul a cărui structură a fost creată (bine spus eh : Mrgreen: : Mrgreen: ).
La Institutul Pasteur, la început am spus că suntem în legătură cu INRA și, dintr-o dată, au fost de acord să-mi transmită medicii responsabili de microbio și deodată medicii nu și-au pus întrebări. .


Ah, dar ce talent !! Notă: nu ai mințit :)

Imagine

Nu vom face laborator într-un garaj sau în fundul unei grădini !!!


Nu, dar obiectivul final, cel puțin în mintea mea, este să oferim unități de producție mini oricum, nu? Este prea devreme să spun dacă va fi pentru persoane fizice ... Văd ceva pentru municipalități, departamente, regiuni ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 325