Mic sistem de încălzire cu efect de seră cu ulei vegetal

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa

Mic sistem de încălzire cu efect de seră cu ulei vegetal




de sebarmageddon » 28/03/09, 16:30

Salutare tuturor ,


Am pus acest mesaj în forum biocombustibili, dar nu știu dacă într-adevăr aparține


iarna aceasta, a fost foarte frig, ceea ce m-a obligat să găsesc un sistem de încălzire a interiorului unui fel de seră care este confecționată din tablă de policarbonat

această mică seră are aproximativ 2m², am pus un palmier, câteva căpșuni în ghivece și alte plante pentru a le proteja de prea mult frig (în special palmierul), un alt palmier care a fost înăuntru anul trecut a ajuns în exterior pentru că nu se potrivește, deci practic izbucnește, nu mai există frunze verzi, iar lancea a dispărut trăgând puțin pe ea, pe scurt, trebuie reluată și, prin urmare, are căldură


1 - sistem de încălzire realizat cu trei borcane mici de vopsea model (14 ml) care conțin alcool pentru frecare, alcoolul pentru frecare nu durează mult

2 - sistem de încălzire identic cu cel de mai sus, cu excepția faptului că alcoolul de frecare este înlocuit cu ulei zibro, durează mai mult decât alcoolul, fumează prea mult și foarte negru și, în plus, este necesar să puneți o oală în jurul celorlalte, în cazul în care uleiul ar curge lângă el aprinzându-se, ceea ce este și mai periculos, deoarece flacăra devine mai mare

aceste două produse sunt periculoase, deoarece sunt ușor inflamabile


3 - sistem de încălzire, cum ar fi o lampă cu ulei, o oală de tablă (o cutie de tablă tăiată) conține o oală de sticlă care conține în sine ulei recuperat dintr-o friteuză, un fitil de bumbac și un suport pentru fitil pe care I I le-am făcut din aluminiu, este un fâșie de aproximativ 3 sau 4cm lățime, străpunsă cu o gaură suficient de mare pentru a trece bitul, gaura prea mică nu a permis ca uleiul să crească bine, așa că am mărit gaura

la început lamela era dreaptă, adică se așeză pe vârful oalei, iar fitilul se afla la nivelul oalei, doar ceea ce era sub lamela de aluminiu era îmbibat în ulei, a apărut o problemă, uleiul care ardea nivelul a scăzut, am răsucit lama de aluminiu astfel încât mijlocul cu orificiul care susține fitilul să aibă forma „U”, astfel placa să fie scufundată în ulei și cea mai mare parte a fitilului să fie sub nivelul uleiului, acum, când uleiul arde și nivelul scade, fitilul care se înmoaie mai adânc în ulei nu se mai usucă și când nivelul uleiului coboară fitilul este încă alimentat cu ulei

avantajul acestui sistem este că căldura fitilului care se transmite benzii de aluminiu încălzește uleiul și îl împiedică să înghețe, dar fumează puțin, ceea ce face ca un strat de funingine negru să se așeze peste tot în seră


Deci iată-l, apar două probleme:
A - cum să îmbunătățim lucrul?
B - cum se colectează funinginea din combustie (fum)? (faceți un fel de șemineu sau o plasă de sârmă foarte fină sau așa ceva?)

folosești încălzitoare mici de acest fel?

Vă mulțumim pentru răspunsuri
a+
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 28/03/09, 17:51

Imagine
bonjour,
Am mai jucat asta și de fiecare dată când fitilul meu s-a înfundat? pe scurt, mai mult ulei pe fitil ... (ai o mică fotografie a ansamblului tău?)
Pentru funingine, ai avea nevoie de un fel de catalizator, o bucată de metal care ar fi încălzită de flacără și ar înroși, care ar arde carbonul.
Ar trebui să existe o modalitate de a salva astfel de piese dintr-o sobă veche de ulei.
Altfel ... un burete metalic poate .. (folosit în bucătărie)
Nu-i spune nimic soției sale :?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa




de sebarmageddon » 28/03/09, 18:28

Imagine
Imagine

borcanul de sticlă este un borcan cu iaurt
banda de aluminiu, am folosit-o pentru a face suportul fitilului, gaura trebuie să fie suficient de mare, deoarece dacă strânge fitilul prea mult, uleiul va fi greu să intre în fitil prin orificiu și acolo este fitilul care va arde în loc de ulei

în spate, vedem un vas galben de metal, este vasul în care am pus paharul, așa dacă vărs un pic de ulei, cade în vasul de metal

la prima mea încercare, orificiul din bandă era prea mic, fitilul, care este un tampon de bumbac de îndepărtat, a avut probleme cu intrarea
după ce a făcut o gaură mai mare, fitilul a revenit mai bine, dar pe măsură ce nivelul uleiului scade, uleiul are, prin urmare, mai multă înălțime pentru a crește, așa că am răsucit lama de aluminiu astfel încât bumbacul să fie mai mic, deci atunci când oala este umplută o parte a fitilului deasupra lamelei de acoperire este în ulei, ceea ce asigură o aprovizionare bună a fitilului de la început

a+
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 28/03/09, 18:44

Și se stinge după cât timp?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa




de sebarmageddon » 28/03/09, 20:02

era când dormeam :D

aprins în jurul orei 18:30 / 19:00, funcționa încă la 1 dimineața noaptea, care oferă deja 6 ore

Prin urmare, nu am măsurători precise ale timpului de funcționare

a+
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 28/03/09, 20:07

nu e rau :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 29/03/09, 00:06

Bună ziua sebarmageddon

Pentru a limita depunerea de funingine pe toată sera, puteți pune o foaie la câțiva centimetri deasupra flăcării (dimensiunea mâinii dvs.!?). Ea va colecta cantitatea maximă de funingine. Trebuie să găsești distanța potrivită, prea aproape sau prea departe nu oprește nimic. Când se găsește distanța corectă, se acumulează bine, aproape prea bine, este necesar să se curețe din când în când, altfel s-ar putea aprinde și el. : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa




de sebarmageddon » 31/03/09, 20:20

Va trebui să fac niște teste, dar mă plictisesc să le fac acum, deoarece temperaturile se încălzesc, ar fi o pierdere de energie

Mă gândesc să fac ca ideea ta flytox și poate chiar să fac mai multe straturi de tablă sau ceva de genul asta pentru a forța fumul să parcurgă o cale și să piardă mai mult funingine, dar hei, acest lucru se va face urmărind testele (din nou eu trebuie să le faci ...)
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 31/03/09, 20:40

Există și electricitate statică ... dar ce faci?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa




de sebarmageddon » 31/03/09, 21:07

Nu văd cum să fac cu electricitatea statică
care este ideea ta?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 470