Opinii ale cărții Biogaz - manuel pratique

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
mandrieu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 22/02/16, 23:46
x 2

Opinii ale cărții Biogaz - manuel pratique




de mandrieu » 23/02/16, 11:09

bonjour,

Am vrut să știu dacă cineva a cumpărat această carte pentru a primi o opinie. Tipul care a scris-o a făcut aparent un scrubber de biogaz pentru a-și conduce mașina în regim de auto-construire. Sunt interesat pentru că am un vehicul CNG, am acces la materie organică, iar stația gnv este prea departe!
multumesc pentru feedback.
bonne Journée
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Opinia despre cartea Biogas - manual de utilizare




de Christophe » 23/02/16, 11:56

Bine ați venit aici.

Nu știu această carte.

Aveți un vehicul CNG sau GPL? Pentru că nu este același tehnologic ...
0 x
mandrieu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 22/02/16, 23:46
x 2

Re: Revizuirea cărții Biogaz - manual practic




de mandrieu » 27/02/16, 22:12

bonjour,

Da, am un berlingo GNV. Știu diferența. Așa că am comandat cartea! M-aș întoarce când l-aș citi.
o zi frumoasa
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Revizuirea cărții Biogaz - manual practic




de Christophe » 27/02/16, 22:18

Ei bine, asta!

Deci aveți o stație de compresor CNG faimoasă (și puțin cunoscută) acasă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Revizuirea cărții Biogaz - manual practic




de chatelot16 » 27/02/16, 22:29

dacă doriți o părere despre o carte, ar trebui să dați o referință mai precisă

comprimarea metanului pentru a umple un rezervor la 200 bar nu este o glumă ... o carte nu va fi suficientă
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Revizuirea cărții Biogaz - manual practic




de Christophe » 27/02/16, 22:32

Nu este o glumă poate fi, dar a fost testat la dimensiune completă de GDF acum câțiva ani ... cu un eșec comercial amar mi se pare :(
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Revizuirea cărții Biogaz - manual practic




de chatelot16 » 27/02/16, 23:29

tehnic nu este imposibil! compresoare mari există și niciun principiu fizic nu interzice fabricarea unor compresoare mici ... problema este că nu există niciunul pe piață și totul va trebui construit!

lucrul pe care gdf a încercat să îl vândă a fost comprimarea metanului din gdf, deja suficient de curat pentru a nu fi o problemă ... cu bio-metan există și problema de purificare: cea mai mică impuritate a gazul se va coroda în rezervorul de oțel la 200 bar cu riscul de explozie

desigur există soluții noi cu rezervor de plastic și fibră de carbon
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Revizuirea cărții Biogaz - manual practic




de Christophe » 27/02/16, 23:33

Acest articol datează din 2005 !! Au trecut 11 ani: https://www.econologie.com/c3-gnv-au-gaz ... s-912.html
Dar a fost un flop „comercial” ...

Citroën C3 CNG reîncărcat de City Gas.

Cuvinte cheie: CNG, gaz urban, gaz natural, C3, Citroën, reîncărcare, compresie, casă

Convinsă de avantajele gazului natural ca combustibil, Citroën s-a asociat cu Gaz de France pentru proiectarea unui vehicul cu combustibil dublu C3 care funcționează pe gaz de oraș. Și puteți alimenta acasă, în garajul propriu! Din primăvara anului 2005.

În ultimii patru ani, grupul PSA a depus eforturi reale pentru protejarea mediului. Primul mare succes, filtrul de particule la care s-a transformat competiția de atunci. Dacă cele două mărci ale grupului beneficiază, acest accesoriu este asociat în special cu Peugeot, care atrage toate fructele din punct de vedere al imaginii.

Ca să nu fie mai prejos, Citroën a vorbit mult anul acesta cu C3 Stop & Start, capabil să-și taie motorul la lumini roșii. În comparație, studiul C3 1.4 privind gazele naturale, care a fost expus și la Salonul Auto de la Paris, a trezit mult mai puțin interes din partea publicului larg. Se datorează unei confuzii în minte între GNC și GPL? Explicații.

Conectați-vă C3 la compresorul de perete și începe umplerea CNG. Și asta, acasă.

CNG (Gaz natural al vehiculului) diferă de GPL (gaz petrolier lichefiat) în starea sa: gazos natural pentru primul, lichid de rafinare pentru cel de-al doilea. CNG este, de fapt, echivalentul la bord al automobilului dvs. de gaz propan sau butan pe care îl utilizați pentru a găti (în sticle returnabile sau în rețea).

CNG nu este un combustibil nou. Peste 400.000 de vehicule au adoptat-o ​​în Italia, campioană europeană în domeniu. Acest lucru explică prezența în catalogul Fiat a Multipla Natural Power care funcționează pe gaz. Franța se află deja pe locul trei în spatele Germaniei datorită flotelor de autobuze și vehicule de întreținere urbane convertite în CNG.

Avantajul principal al CNG: reduce emisiile de CO20 cu aproximativ 2% în comparație cu benzina și nu emite oxizi de sulf sau plumb.

Un alt punct care nu trebuie uitat în Franța, unde rețeaua de distribuție nu este foarte dezvoltată pe drumurile noastre, CNG poate fi obținut mai ușor decât GPL. Există cu siguranță și mai puține stații care oferă CNG decât GPL, dar realimentarea se poate face dintr-o sursă internă. Vrei să spui că C3 GNV va concura cu aragazul tău!

Lângă clasa clasică de umplere a combustibilului, un al doilea gât de umplutură cu gaz.

Gaz de France, partener al Citroën, a planificat de fapt să vină să instaleze un compresor specific în garajul cumpărătorului fiecărui gaz natural C3. Această ofertă a fost rezervată anterior pentru clienții corporativi. Gazul este comprimat la 200 de bari în rezervorul de cincizeci de litri adăpostit în partea inferioară a portbagajului mașinii.

Prin urmare, prima condiție, să aveți o cameră privată unde să dormi micuțul său Citroën! A doua condiție: abonați-vă la agenția sa GDF. A treia condiție: luați în considerare conectarea C3 a dumneavoastră seara, pentru a fi sigur că aveți un rezervor complet în dimineața următoare. Pentru că taxa oricum durează câteva ore.

Ca și culoarea sa verde, acest C3 1.4 își propune să satisfacă clienții care sunt din ce în ce mai preocupați de mediu. Autonomia sa în modul CNG variază între 200 și 300 km, această mașină este destinată în principal utilizării zilnice în călătorii scurte. Cu riscul de a trece la modul super fără plumb.

Nu este mai puțin adevărat că Citroën, în acest moment, lipsește în special de detalii, nu comunică informații la fel de cruciale precum consumul real și că prețul final de vânzare, inclusiv sau nu asistența fiscală acordată acestui gen vehicule. O poziție care reflectă bine lipsa de consecvență în politica guvernelor noastre succesive în acest domeniu.
0 x
mandrieu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 22/02/16, 23:46
x 2

Re: Revizuirea cărții Biogaz - manual practic




de mandrieu » 28/02/16, 22:13

Recunosc că aceste stații sunt de fapt trecute cu vederea. Am găsit odată un străin care dormea ​​în mașină la gară. Nu avea niciun card de credit și aștepta 5 ore pentru ca cineva să vă pună pe cont propriu în numerar ...
Pe scurt da, am unul de aproximativ 50kms, dar este o durere. Există în jur de patruzeci în Franța (http://www.gaz-mobilite.fr/stations-gnv-france/)
De aici ideea de a-ți produce propriul gaz.
O să vă povestesc mai multe despre această poveste de compresie de 200 de bari când primesc cartea.
o zi frumoasa
0 x
mandrieu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 22/02/16, 23:46
x 2

Re: Revizuirea cărții Biogaz - manual practic




de mandrieu » 28/02/16, 22:15

Pentru chatelot16, cartea în cauză este „Biogaz- Manuel Pratique” de Jean Pbhilippe Vallat
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 108