Montarea uleiului 100% pe 205 Diesel, întrebări?

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
squade
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 08/04/08, 14:54

Montarea uleiului 100% pe 205 Diesel, întrebări?




de squade » 10/04/08, 15:54

bonjour,

Vreau să-mi modific 205 XRD pentru a putea rula la 100% ulei.

Aș dori să știu dacă cineva a găsit o pompă de rapel spartă pe ce model de mașină care ține să obțină uleiul la pompa de injecție (după încălzitor)?
dacă această pompă are o presiune sau un debit prea puternic, este o modificare pe care trebuie să o facă (circuit paralel)?

Există și un încălzitor pe circuitul normal al unei mașini care poate fi găsit și pentru resturi?


multumesc pentru tine A +
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 10/04/08, 16:19

scuzați-mi squade dar nu confundați GV și ulei acolo? -)

în caz contrar, pentru pompa de rapel, cele pe benzină nu funcționează, acestea ajung să se lipească (verificate).
Dacă nu încercați, poate există pe mașini japoneze precum Nissan etc ...?
eu există acea fațetă care a meritat, dacă găsiți una care merge semn!
pentru informații despre D și TD circuitul de alimentare a cabinei este la ~ 0.3 bari, puteți urca puțin + dar nu prea mult.

pentru reaffeur, veți găsi, fără îndoială, un „stanadyne” pe viză, c15 etc ... pe care îl puteți modifica verificând pagina mea (mijloc), am fost primul care a făcut-o mi se pare la momentul respectiv:
http://www.nrjrealiste.fr/oil/rechauff.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
squade
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 08/04/08, 14:54




de squade » 10/04/08, 16:33

dacă am greșit mesajul, am făcut o schimbare.

ok mulțumesc, voi întreba despre mașina japoneză atunci
merci
0 x
Avatar de l'Utilisateur
squade
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 08/04/08, 14:54




de squade » 16/04/08, 23:45

Am găsit această pompă care arată destul de bine:

http://www.mecaoil.com/description.php? ... th=25&id=2
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 17/04/08, 10:20

da cum simți, nu l-am încercat niciodată, dar presiunile par OK, prețul este același ... nu este nevoie să ia pre-filtrul care este marcat „imperativ” pentru garanție, deoarece înfundă pompa de ulei (la fel ca celălalt model) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
squade
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 08/04/08, 14:54




de squade » 17/04/08, 10:52

nu trebuie să atârnați un filtru pre, nu-i așa?
atunci pompa trebuie pusă după filtrul diesel?
sau se spune că sunt așezate cât mai aproape de rezervor pentru a evita cred că o înălțime de aspirație prea mare și cuplată cu picăturile de presiune ale furtunului și filtrul diesel ar pune probleme.
tu pompa ta este după filtru și nici o problemă


de asemenea, pentru diferite presiuni:

http://www.datch.fr/alimentation-pompe- ... _2417.html

chiar mai ieftin cu conexiune cu furtun (cred că sunt pe fotografie):

http://www.mecatechnic.com/zoom.asp?produit_ref=VC43500
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 17/04/08, 11:20

da nu este nevoie de pre-filtru, doar garanția producătorului „protejează pompa”. idem pentru protecția siguranței 3A.

eu în cazul meu filtrul diesel este cel care îl protejează! 6 ani in care functioneaza fara griji ;-)

unii teoretic îl recomandă la ieșirea rezervorului, dar nu este verificat prin practici / măsuri ... plus că nu este protejat, iar cablarea electrică este mai puțin ușoară (în compartimentul motorului înainte de filtrare este suficient să conectați-vă la supapa solenoidului pompei de injecție) + este adesea plasat sub motor, unde trece vântul rece.

dar hei, faci așa cum simți dacă găsești un argument suficient, îți spun ce am făcut.

pre-spălarea este acolo pentru a ușura impulsul pompei de injecție, logic că o ajută cât mai strâns!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
squade
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 08/04/08, 14:54




de squade » 17/04/08, 11:55

ok
între pompă (fațetă) și PI-ul pe care l-ați pus înapoi în rezervor dacă am înțeles corect (într-un alt subiect pantone).
ce secțiune de furtun ați pus pentru returnarea rezervorului?
și dacă debitul pompei mele fațet nu este suficient de puternic cum să fac ca IP-ul să treacă sau să fie montat în paralel?

și, prin modul în care primul meu ulei poate recolta acum, voi ataca partea de filtrare.
Cred că fac asta într-un vechi cumul de rezerve mari de 200 L. de fapt voi tăia cumulul la 2/3 apoi întoarce partea mică 1/3 pentru a o suda pe cealaltă. această parte va fi stadiul de filtrare de 5µm. apoi în partea de jos puneți o purjare și un robinet pentru un pic mai mare decât partea de jos, deoarece va exista încă decantarea.
aici cred că nu va fi rău
Dernière édition alin squade 17 / 04 / 08, 12: 07, editate 1 ori.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 17/04/08, 12:07

nu nu, nu am schimbat nimic pe linia existentă!
motorul meu are un fel de buclă mică deja originală;
Am pus doar spălarea prealabilă între filtrul diesel (la priză) și, prin urmare, înainte de PI!
și un reîncălzitor electric înainte de filtrul diesel
Mi-am îmbunătățit încălzitorul hidraulic, deoarece filtrul de combustibil a fost instalat la ieșirea apei motorului.

Sunt în monofiltrare, injectoarele mele sunt la 175 de bare de origine.
dacă al tău este la 135 în acest caz, va trebui să fie ridicat la 180.
Încep cu ulei de vară 100% și 90% iarnă.

vrei să montezi un kit cu rezervor dublu?
care este marca pompei de injecție, bosch? -)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
squade
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 08/04/08, 14:54




de squade » 17/04/08, 12:17

spui bucla existentă, dar bucla este situată între PI și pompa de rapel, nu-i așa?
nu vreau să montez pentru rezervor de ulei 100%
și-ți face griji că pompa mea este un bosch : Cheesy:
Voi face același sistem de încălzire LDR ca tine
0 x

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 127