Brichete de hârtie

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
simseb
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 06/07/09, 12:33

Brichete de hârtie




de simseb » 17/07/09, 13:08

bonjour,


Acum este ușor să găsiți prese mici pentru a face brichete de hârtie pentru încălzire, în plus față de lemn cu ziare și publicitate.

Qqn folosește aceste brichete de hârtie?
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 17/07/09, 13:34

Hopa, salut,
O mulțime de muncă, arderea hârtiei cu cerneală ..., au nevoie de spațiu pentru a usca cărămizile ...
Dependența de vreme.
Dacă sistemul ar fi fost ok, industria s-ar fi ocupat să recupereze vechea hârtie și să facă brichete din ea ... mi se pare că nu este.
Uita de asta :D
Am jucat acest joc ...
Sincer, o etapă de mai sus, este recuperarea paleților și o sobă bună cu dublă combustie.
Dar ai nevoie de puțină echipament și spațiu.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 17/07/09, 13:52

+1 LeJust,

Sunt și mixt, am făcut 1 videoclip săptămâna trecută pe arderea hârtiei care arăta clar prezența clorului:

Video: https://www.econologie.com/pollution-au- ... -4102.html
Fotografii: https://www.econologie.com/forums/combustion ... t7925.html

Din fericire, este mai puțin de 5% din lucrări ...

Când folosiți presa de brichetare a hârtiei, aceasta necesită umezirea hârtiei pentru a o usca din nou, nu următoarele: sincer restrictive ... nu văd avantajele în comparație cu combustia „directă” ... volumul de stocare? Poate

În plus, pentru a încălzi 100% cu hârtie / carton, trebuie să fii sau să ai legături cu o companie ... deșeurile private sunt departe de a fi suficiente ...
0 x
Corpse Grinder 666
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 148
Înregistrare: 17/11/08, 11:54




de Corpse Grinder 666 » 17/07/09, 16:13

Făcusem mai mult de 90 de brichete cu 2 tipuri de hârtie:
hârtie albă (am niște caiete) și ziar.
cele 2 sunt pentru utilizări diferite.
bricheta de ziar: pentru a elibera imediat un maxim de energie ---> nu durează foarte mult (toate proporțiile sunt păstrate).
Bricheta de hârtie albă: eliberează treptat energie, sunt preferabile noaptea: recunosc că m-au ajutat foarte mult.

soluția pentru brichete bune: compresie.
Din păcate, brichetele clasice, stilul Outiror & Co sunt fragile și am înșelat-o ușor, deoarece nu este foarte concepută pentru compresie (trebuie să apăsăm pe ambele părți).
Caut mai degrabă acest stil de mașină de brichetat (pe care nu îl găsesc: în plus, dacă aveți un plan, sunt cumpărător ;-)), care pare mai serios:
Imagine

;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 17/07/09, 16:16

Un alt truc este să le umeziți cu reziduuri de filtrare pentru cei care rulează în ulei ...
0 x
Corpse Grinder 666
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 148
Înregistrare: 17/11/08, 11:54




de Corpse Grinder 666 » 17/07/09, 16:26

de asemenea : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 17/07/09, 19:31

Corpse Grinder 666 a scris:Caut acest stil de mașină pentru brichetă (pe care nu o găsesc: în plus, dacă aveți un plan, sunt cumpărător ;-)) care mi se pare mai serios


Ei bine, este genul de mașină foarte ușor de făcut „de casă” ... În plus, puteți face o dimensiune adaptată dispozitivelor dvs. de încălzire ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 17/07/09, 20:01

bonjour,
În timpul carierei mele am lucrat într-o tipografie în care șeful era puțin crăpat. Nu mai voia să-și vândă deșeurile, deoarece nu mai era profitabil.
În fața deșeurilor care se îngrămădeau, își imaginase să facă brichete în mod industrial; în cazul în care piața s-ar fi dezvoltat, își imaginase că le va înfășura cu o bucată de hârtie pe care să fie tipărite reclame pentru compania sa.
Pentru teste, a închiriat o betonieră pentru a amesteca tăieturile cu apă și a transformat o presă de balotat pentru a scoate brichete de aproximativ 3 ori mai mari decât cea pe care o poți face singur.
A trebuit să oferim piele de ulei și ochelari persoanei însărcinate cu comprimarea lor, a trebuit să vadă lucrarea.
Era iarnă, deci camera de încălzire a fabricii era folosită ca uscător.
Prin urmare, șeful a vrut să-și facă focurile de șemineu cu brichetele sale, a ars atât de repede încât a avut dificultăți în aprovizionare.
Și nu am auzit de asta.
A trebuit să ne hotărâm să revândem deșeurile de hârtie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 17/07/09, 20:09

: Arrow: Da, aveți o idee despre presiunea de compresie a presei de balotat în cauză. :?:

Presa de balotat modificată a fost perforată pentru a elimina în mod corespunzător excesul de umiditate. :?:

Presa afișată în fotografie pare serioasă, mai serioasă decât gadgeturile outiror ...

La rândul meu, aș prefera să mă duc la o presă sau la o pelerină. : Mrgreen:
Presiunea are ca rezultat un combustibil uscat și convenabil.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 17/07/09, 21:08

bonjour citro

Presa de balotat ar trebui să aibă (Cilindrul de 10 cm în diametru) 200 kg / cm2, dar adusă la suprafața brichetei 30x30, ar trebui calculată.
Din câte îmi amintesc, trebuie să fie vorba despre cifre, au trecut peste 20 de ani.
În partea de jos a fost adăugată o matriță de fier în U, cu spații în mare măsură suficiente, pentru a vedea jeturile de apă ieșind din ea.

Am făcut asta cu hârtie de revistă de orice greutate (nu am tipărit ziare)

Cea de outiror nu ar trebui să fie foarte puternică, cel mai bine este probabil să o faci singur și să pui o manetă mai lungă pentru a îmbunătăți compresia
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 137