Becuri cu consum redus și becuri led

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Becuri cu consum redus și becuri led




de Grelinette » 19/12/09, 21:59

Bonsoir,
Trebuie să schimb toate becurile de la locul de muncă.
În prezent, există becuri cu consum redus și mi se cere să le schimb prin echivalentul becului cu LED, care acum pare să fie mai eficient.

Această alegere este înțeleaptă?

Care sunt diferențele dintre becurile cu consum redus și becurile cu led?
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Phenix
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 01/04/09, 23:24




de Phenix » 20/12/09, 10:23

Din păcate, performanța becurilor sale este încă foarte modestă.

Marea majoritate a acestor becuri au o putere mai mică de 2W și nu luminează mai mult de un bec incandescent de 10 / 15W indiferent de indicația ambalajului.

Am testat o mulțime de becuri cu led, cel mai bun pe care l-am testat este acesta.
http://www.osram.com/osram_com/Consumer ... index.html

Comparația cu un bec clasic de 40w este corectă, dar prețul este ridicat: 40 de euro
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/12/09, 10:45

A termina :

1) Totul depinde de corpurile de iluminat!

2 ° Am înlocuit ghivecele "dicroice" deasupra unei suprafețe de lucru pe care copiii mei au lăsat-o tot timpul cu becuri cu LED-uri. În primul rând 24 de LED-uri: dezamăgitor; intensitate scăzută; punct prea concentrat și lumină foarte rece. Apoi, cu 40 de LED-uri cu lumină caldă (aproximativ): impecabil. Merită spoturile pe care le-am avut. Și merg la 2 W în loc de 20!

Așadar, acordați atenție luminii reci / luminii calde (aceasta este indicată ca temperatura 2 K = grad Kelvin).

Foarte des intensitatea luminii este indicată în lm (lumen). Nu suntem obișnuiți să citim aceste date. A se vedea pe ambalaj, uneori pe becul în sine. Un bec bun flucompact de 20 W scuipă în jur de 1 lm. Deci, compară ...

3 ° Am înlocuit și becurile „normale” („pere”, ce) flucompact pentru iluminatul grădinii. Prin „becuri” LED. De asemenea, este bine, pentru că nu avem nevoie de intensitate. Și din nou, trec de la 7 W (flucompact, care înlocuise incandescent 20 W) la 1,5 W (LED). Pe 10 terminale, îl poți simți!

4 ° Dar nu am înlocuit becurile într-o singură lampă de podea din bucătărie (în centrul tavanului) sau din dormitoare. Am păstrat fluorescența compactă. Puterea, în LED, nu este acolo. Și într-adevăr, în jur de 50 € m-a lăsat puțin rece.

5) Înlocuisem un bec normal pe o lampă de noptieră care servea ca o mică „lumină de noapte”. Dezamăgire. A durat 3 sau 4 luni. Cu fabricile chinezești care nu sunt validate de marile mari (Osram, Philips), ai grijă ... Cele 10 de ore anunțate sunt o momeală. Nu LED-ul cedează, ci electronica (balast) - suduri proaste ... Dar rezultatul este același: este defect. De aceea nu sunt gata să pun 000 € într-un bec!
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 20/12/09, 12:14

Buna Grelinette,

Poate că ar fi mai precis să răspundem cunoscând puțin contextul becurilor / zonelor de iluminat care urmează să fie înlocuite?

@+
0 x
Frederic
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Becuri cu consum redus și becuri cu led




de Christophe » 20/12/09, 12:19

grelinette a scris:Această alegere este înțeleaptă?


Becurile cu led nu ating încă puterea luminoasă a becurilor fluorescente ... dacă nu sunteți gata să plătiți mai mult de 80 € pe bec și din nou ... cele pe care le-am testat nu sunt nebune!

grelinette a scris:Care sunt diferențele dintre becurile cu consum redus și becurile cu led?


Cu LED-uri de calitate, puterea de lumină este puțin mai mare.

Nu există timp de încălzire ... și momentan LED-urile sunt rezervate pentru iluminarea direcțională a spotului.

Deseori sfătuiesc să fac Corpuri de iluminat hibride "LED + fluo" pentru a combina cele 2 avantaje (sau ștergeți cele 2 dezavantaje dacă preferați):
a) puterea luminoasă a fluorescenței
b) iluminarea instantanee a ledului

Iată câteva modele: https://www.econologie.com/shop/ampoules-led-c-90

Preferați un model de 4000 sau 6000K pentru locurile de muncă.
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 20/12/09, 12:44

Iluminarea cu LED-uri este valabilă doar pentru iluminarea ocazională, pentru iluminarea principală nu are absolut niciun interes pentru moment: lumină prea scumpă, nu foarte strălucitoare, neplăcută și, mai presus de toate, ieșirea lumen / watt a ledurilor. albul nu este superior celui al CFL-urilor, un „detaliu” care este întotdeauna „uitat” de producători ...
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 20/12/09, 12:55

În bucătărie este instalat un bec cu LED de 13 W ... în afară de culoare (am făcut o greșeală la comandă) rouă, partea „nu luminează tavanul” (ceea ce nu are niciun interes pentru mine acasă deoarece nu există mulaje sau alte picturi decorative), sunt pe deplin mulțumit.

Iluminare instant și puternică.

Deci, înainte de a spune „nu lumina”, vă rugăm să aruncați o privire la ceea ce este acolo.

Nu avansez date științifice pentru că nu am măsurat nimic cu precizie.

@+

PS: pentru preț, este o altă poveste pentru că nu sunt distribuite în Franța ...
0 x
Frederic
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 20/12/09, 12:57

bonjour,

LED-urile sunt interesante oriunde au rămas lămpi cu incandescență: halogen de joasă tensiune sau halogen / filament pentru sisteme de aprindere automată / frecventă.

În comparație cu luminile de neon mari sau CFL-urile puternice, acestea nu sunt încă la înălțimea sarcinii (lumină mai degrabă :-)

Dar vom vorbi despre asta din nou peste 1 sau 2 ani, cu piața de iluminare a ecranului LCD, aceasta se va schimba foarte repede ...
0 x
Un bientôt!
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 20/12/09, 15:17

bernardd a scris:Dar vom vorbi despre asta din nou peste 1 sau 2 ani, cu piața de iluminare a ecranului LCD, aceasta se va schimba foarte repede ...


O altă tendință va prelua, fără îndoială, iluminarea din spate a tubului cu consum redus, un sistem dezvoltat de Sony și care beneficiază de LCD-ul meu de 117cm 200hz (KDL46z5500) care consumă doar 166w în reglaj mediu de luminozitate (care este de fapt setarea optimă) , "modelul special cu consum redus, 117cm 46WE5 (100hz) mănâncă doar 107w: avantajul acestui sistem este un cost mult mai mic decât LED-urile, pentru o calitate a imaginii comparabilă ... Comparați cu vechiul meu CRT 100hz 72cm top-of-the-range care și-a înghițit 155w, adică un cocient w / m² comparabil cu plasma veche ...
Nu uitați că lumina de fundal cu LED-uri există în 2 versiuni: economice: periferice (LED-urile sunt în cadru și iluminează ecranul printr-o oglindă), dar nici o îmbunătățire a imaginii și ecran complet ( panoul din spate este acoperit cu o rețea LED care permite iluminarea omogenă) care este mult mai eficientă, mai ales în contrastul culorilor, dar și mult mai scump (panoul complet Sony 117cm LED costă 500 € mai mult decât cel cu tuburi) ...
Cu toate acestea, din punct de vedere al calității imaginii, nimic nu depășește o plasmă Neo PDP care nu consumă mai mult decât atât (250 până la 300w pentru un 117cm în timp ce cele vechi au consumat mai mult de 500w)
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 20/12/09, 15:30

oiseautempete a scris:O altă tendință va prelua, fără îndoială, iluminarea din spate a tuburilor cu consum redus, un sistem dezvoltat


Dar erau deja lămpi neon cu consum redus ... De asemenea, LED-urile se descurcă mai bine, deoarece sunt direct în tensiune directă directă, așa că salvăm stadiul de înaltă tensiune și pâlpâirea ...

Și numărul de LED-uri care vor fi produse va schimba lucrurile, deoarece instrumentul industrial va fi amortizat și va permite lansarea LED-urilor de iluminat la prețuri mici.
0 x
Un bientôt!

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 142