Cine plătește ce pentru recuperarea uleiurilor vegetale uzate?

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
ojal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 13/10/07, 16:28
x 5

Cine plătește ce pentru recuperarea uleiurilor vegetale uzate?




de ojal » 10/01/09, 11:46

bonjour,

Marile companii de reciclare „afișează” (nu în mod clar) prețurile pentru un serviciu de recuperare a uleiurilor vegetale uzate ...

Dar în realitate?

Cazul Mc Do: ipotezele care urmează să fie confirmate, achizițiile Mc Do și ale subcontractanților săi ar fi de 17.000 de tone de petrol pe an ... Mc Do ar elibera în Franța 7.000 de tone de petrol pe an ...

- Credeți că Mc Do plătește 0,30 € / l pentru reciclarea uleiurilor sale sau suma ordonată de 2 milioane de euro?

- Crezi că lui Mc Do i s-au îndepărtat uleiurile gratuit?

- Crezi că Mc Do își poate revinde uleiurile uzate cu 1 milion de euro?

PS: nu-mi răspunde că recuperezi deja petrol de la vecinii tăi de la Mc Do, nu asta este dezbaterea ... Vorbesc despre Mc Do ca întreg în Franța?

PS2: Aș fi șeful Mc Do France, alegerea mea ar fi făcută foarte repede ;-) Din păcate (sau din fericire nu știu) nu sunt eu ;-)
Dernière édition alin ojal 11 / 01 / 09, 14: 58, editate 1 ori.
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 10/01/09, 12:04

mac nu stiu
pe de altă parte, cu siguranță nu este de 0.30 ct / l (este imens)
este aproximativ 20-30 euro pentru 200 litri (pentru cantități mici)
adică 0.1 până la 0.2 ct / l max
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 11/01/09, 11:25

Este o dezbatere bună: piața deșeurilor este o piață suculentă ... în special cea a uleiurilor.

Am făcut un proiect / raport în 2003 pe tema: cogenerarea energiei (> 100kW) cu HBV (țiței) sau HUA (ulei reciclat). S-a concretizat parțial în Belgia în 2005. Așa că știu puțin subiectul.

Există o triplă mizerie cu uleiurile care sunt puse în scurgere:

a) degradarea liniilor de canalizare care ajung să se înfunde ... cu un cost colectiv enorm.

b) costul tratamentului swill, care este în general slab apreciat pentru energie (dar câteva proiecte sunt în derulare)

c) energia specifică uleiului irosit, desigur ...

d) companiile care colectează petrolul sunt, în ciuda cifrelor oficiale, destul sau chiar foarte profitabile.

Dacă nu în calculele tale despre ce vorbești? € / L sau c € / l? boubka, 20 până la 30 € pentru 200L este deja enorm, dar mai presus de toate este între 0.1 € / L și 0.15 € / L ...

Astăzi, colecția este, în general, gratuită: întrucât solicitările uleiosilor nu mai sunt păcăliți, ei nu mai plătesc pentru colecție.
0 x
ojal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 13/10/07, 16:28
x 5




de ojal » 11/01/09, 12:14

Vorbesc în € / l.
Pentru a spune clar:
Dacă sunteți clientul „contra” potrivit, companiile de recuperare vă taxează ...
Dacă sunteți un client „inteligent” și aveți un volum minim, aceleași companii nu vă taxează nimic sau chiar vă oferă să vă plătească ... A priori, s-ar face într-un mod ascuns de nu știu ce principiu, dar este ușor de imaginat ...

Companiile de reciclare par să vândă ieftin companiilor care fabrică apoi biodiesel ...

Ciudată o piață în care unii plătesc, în timp ce alții sunt plătiți pentru același serviciu, nu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 11/01/09, 12:16

Da ciudat, păcat că sunt atât de mulți „idioți” ... înseamnă mai presus de toate că unii oameni transformă petrolul în bile de aur ...

În Belgia, recuperarea (pentru profesioniști) este acum obligatorie din 2006 cred (există chiar și campanii publicitare la televizor, adică!) ... în Franța nu știu ...

ps: dacă vorbiți în € / L, atunci trebuie să vă corectați mesajul (butonul Edit), deoarece ați notat 0.3 cts / L ...
0 x
ojal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 13/10/07, 16:28
x 5




de ojal » 11/01/09, 15:00

Cred că marile companii de recuperare produc lingouri de aur ...
Se revind celor care produc biodiesel.
În plus, cine sunt aceste companii care cumpără petrol pentru a-l transforma în biodiesel?
Ei apelează la uleiul de gătit, deoarece nu mai pot cumpăra ulei nou, având în vedere prețul ridicat al cerealelor și prețul uleiului a scăzut ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 114