Lemn de foc uscat în seră iarna.

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2

Lemn de foc uscat în seră iarna.




de iepure » 08/10/12, 18:07

După ce mi-am spălat aseară roșiile prăjite de îngheț, eu
aș vrea să-mi usuc lemne de foc în seră.
În această dimineață am acoperit, așadar, pământul cu foi de plastic peste tot
suprafața pentru a bloca umiditatea solului.
Apoi cu un termometru / higrometru am luat la intervale regulate
ambele măsurători și să le treacă prin calculator. http://www.cactus2000.de/fr/unit/pophum.shtml

Ceea ce mă surprinde este că cantitatea de apă din aer rămâne constantă:
între 5 și 6 gr pe m³.
Este normal? M-am așteptat ca apa să se condenseze (ce face)
pe plasticul serei și este evacuat de perimetrul serei.
Prin urmare, cantitatea de apă din aer va trebui să scadă. De ce o face
nr.
Pentru a completa datele, am șnur + -2 m³ de lemn (molid), aproape verde, bine ventilat.
8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/10/12, 19:07

cantitatea de apă din aer este scăzută: cea mai mică pescaj mică dintr-o seră care nu este impermeabilă ca un submarin aduce aer care conține aceeași umiditate ca și exteriorul

cu o grămadă mare de lemn umed în seră va fi diferit apa din grămada de lemn va crește umiditatea în seră nu este suficient de aerisită: prin urmare, trebuie să deschideți sera cât mai mult posibil, folosiți-o doar ca adăpost

va fi mai bine decât un adăpost cu acoperiș opac: soarele se va încălzi puțin
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

Re: Lemn de foc uscat în seră iarna.




de dedeleco » 08/10/12, 19:24

Rabbit a scris:După ce mi-am spălat aseară roșiile prăjite de îngheț, eu
aș vrea să-mi usuc lemne de foc în seră.
În această dimineață am acoperit, așadar, pământul cu foi de plastic peste tot
suprafața pentru a bloca umiditatea solului.
Apoi cu un termometru / higrometru am luat la intervale regulate
ambele măsurători și să le treacă prin calculator. http://www.cactus2000.de/fr/unit/pophum.shtml

Ceea ce mă surprinde este că cantitatea de apă din aer rămâne constantă:
între 5 și 6 gr pe m³.
Este normal? M-am așteptat ca apa să se condenseze (ce face)
pe plasticul serei și este evacuat de perimetrul serei.
Prin urmare, cantitatea de apă din aer va trebui să scadă. De ce o face
nr.
Pentru a completa datele, am șnur + -2 m³ de lemn (molid), aproape verde, bine ventilat.
8)


Răspunsul prin cactus este simplu:
există un loc în seră, unde roșiile au înghețat, care rămâne foarte rece, pământ de sol în jurul periferiei, cu T-ul nopții aproximativ, 1 până la 5 ° C, care condensează tot aerul, care în altă parte rămâne la acest % apă, chiar dacă este mult mai caldă, împotriva pereților în timpul zilei.

Sera probabil nu este etanșă, iar aerul exterior aduce umiditatea sa.
Dacă există lemn de uscat, acesta oferă umiditate, deoarece se usucă dacă este mai cald la soare.
Pământul mai cald din centru degajă ușor umezeală, iar materialele plastice de pe sol nu sunt suficient de impermeabile pentru a se bloca, în general.

Pentru a avea o etanșeitate completă la gaz, este necesară o atenție deosebită, cu suduri strânse.

Pentru a usca lemnul, acesta trebuie încălzit bine la soare, cu un curent bun de aer, pentru a condensa apa evaporată pe locurile foarte reci.
Este necesar să evitați, noaptea, să aveți lemnul prea rece prin radiații infraroșii spre cer, pe care umezeala ajunge să se condenseze, ceea ce distruge uscarea zilei cu soare frumos !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 08/10/12, 20:29

Dacă înțeleg corect, va trebui să deschid ziua?

Cred că voi lua un tester de umiditate a lemnului.
Acest lucru îmi va permite să urmăresc mai bine uscarea lemnului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/10/12, 20:44

este necesar să se deschidă atunci când aerul exterior conține cea mai puțină apă! și atunci când este cel mai frig, aerul exterior conține cea mai puțină apă: deci deschis noaptea, astfel încât umiditatea să lase lemnul cald să se condenseze sau să fie rece

și închideți ziua pentru a acumula căldura soarelui

În cele din urmă, nu sunt sigur că este util să închideți ziua: nu vă faceți griji și lăsați deschis ziua și noaptea
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 08/10/12, 21:09

Din punct de vedere general, uscarea este o funcție de temperatură și ventilație.

În cazul unei sere, a unui uscător real, optimul corespunde în mod evident sezonului cald, totuși este posibilă alternarea producției de legume, apoi uscarea lemnului în afara sezonului.
Principiul care trebuie respectat este simplu: în seră factorul de temperatură este cel mai activ, totuși trebuie combinat cu aerare.
Vă explic: în toamnă-iarnă, alternativ, aproximativ vorbind perioade umede / reci și reci / însorite.
Ori de câte ori este prezent soarele, temperatura crește și apa din lemn este evacuată în aer în seră; este ușor să asigurați o ieșire în partea superioară prin care aerul umed va scăpa prin convecție; în partea inferioară va corespunde, desigur, la o intrare de aer rece și mai uscat, astfel încât să finalizeze circuitul.
Dimensiunile orificiilor reprezintă un compromis între creșterea temperaturii și evacuarea umidității: orificiile menționate trebuie, prin urmare, să fie destul de mici.

Testatoarele pentru umiditatea lemnului sunt scumpe și nesigure pentru lemnul de foc; mai degrabă alegeți câteva bușteni pe care le veți cântări la diferite intervale: acest lucru vă va oferi o idee bună despre evoluția uscării.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/10/12, 21:32

Avem nevoie în special de lemnul mai cald decât aerul umed, care atinge adesea 100% umiditate iarna, din exterior sau de pe podeaua serii, astfel încât acest aer încălzit să se găsească apoi la mult mai puțin de 100% umiditate pe lemn și să fie uscat repede.
Testul se poate face cu o cârpă sau un prosop pentru a se usca, fără un dispozitiv scump, se usucă rapid la soare la 40 ° C vara și puțin vânt (una până la două ore dacă nu prea gros sub 0,3 cm și puțin stors afară !!).
Astfel, fără un dispozitiv, în mai puțin de o oră, rapid, știm dacă condițiile usucă țesătura fină sau o udă, așa cum se întâmplă noaptea, chiar și vara !!

În noaptea rece, este necesar să protejați lemnul, de condensul de pe lemn sau de acoperire, adesea sub capacul care reumetează lemnul !!

Alegerea aerului exterior depinde dacă acest aer este umed (ploaie fierbinte, deci evitați-l) sau uscat, apoi deschis în timpul zilei cu o bună ventilație.
Orificiile trebuie ajustate în consecință.

Idealul este să mențineți lemnul mai cald, cel puțin puțin mai mult decât cele mai reci puncte ale serii, acest lucru pe timp de noapte (foarte dificil) și în timpul zilei, cu circulație suficientă a aerului, dar suficient de slab pentru a nu răci prea lemnul mult.
Circulația poate fi din exterior, sau internă, dar cu aerul care vine din zona rece, după condensare, pentru a încălzi și a trece peste lemn, care a devenit apoi aer uscat, pentru a se usca și a reveni pentru a condensa apa în frig evaporat.
Cu exteriorul deschis facem același lucru pentru uscare.

Așadar, având un stoc de căldură termică, păstrat în timpul zilei pentru noapte, este util pentru a menține lemnul puțin mai cald (rezervor de apă sau bloc de pământ, încălzit ziua mai mult decât noaptea, ca un puț canadian).

Cu o fântână canadiană de acest tip www.dlsc.ca pe o seră, chiar și mult mai mică, putem preveni înghețarea serii cu ușurință, aducând căldura pământului adânc, crescută de căldura de vară care a fost stocată acolo.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 08/10/12, 21:49

Când condițiile sunt favorabile, lemnul se va usca și altfel nu se va mișca nimic: în practică nu este nevoie să vă faceți griji cu privire la închiderea și deschiderea orificiilor.
Umiditatea adusă de sol intervine doar la început, cu rămășițele udării anterioare ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/10/12, 21:58

altfel nu se va mișca nimic


daca preia apa in echilibru cu umiditatea si temperatura ambientala !!!

Deci, feriți-vă de această idee nu exactă, care vă împiedică să aveți lemn uscat foarte bine, cum ar fi doar, când a fost uscat vara la 40 ° C, dacă este păstrat în condiții normale, identic cu peletele care cu timpul iau umiditatea ambientala !!!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 08/10/12, 22:06

Desigur, lemnul, fiind higroscopic, tinde să se echilibreze cu variațiile mediului ambiant, motiv pentru care nu poate exista lemn anhidru spontan.
Cu toate acestea, din punct de vedere practic și în cazul specific, acest lucru este neglijabil.
De fapt, creșterea temperaturii este, de asemenea, motorul circulației aerului a serii cu exteriorul, variațiile de umiditate intra-plastoc în perioadele fără soare vor fi slabe (odată ce apa reziduală a solului s-a evaporat).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 327