Înșelăciunea consumatorilor în general în supermarketuri

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
bobono
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 355
Înregistrare: 08/09/07, 16:58
Locul de amplasare: Bretagne
x 1

Înșelăciunea consumatorilor în general în supermarketuri




de bobono » 01/12/08, 20:08

La fel ca mulți consumatori sâmbătă, am fost la magazinul de la Michel le fils d Édouard.

În departamentul DIY am dat peste o promoție. 3 € rambursat pe cardul magazinului pentru achiziționarea a 3 becuri fluorescente OSRAM de 23 wați echivalent cu 120 wați pentru 10 €

Nu știu mulți care să reziste uneia pe care o oferă.

Setul de 3 fiole se afla într-un blister, fără posibilitatea de a privi marfa mai pregătită.

Îndoială mare, 10 € -3 € = 7/3 = 2.2 € l bec pentru becurile OSRAM fabricate în Germania.

Odată ajuns acasă, despachetez și surpriza făcută în China.

De fapt, doar prețul ne permite să știm dacă produsul este de fabricare chineză.

Mă uit la specificațiile produsului .23 wați

La amperet 0.07 A * 220 = 15.4 wați pentru 23 wați anunțați
.Mai bine și contrar a ceea ce aș putea citi pe site
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/12/08, 20:19

Chiar și cu 10 € cele 3 Osram de 23W ... mai crezi în Moș Crăciun la vârsta ta? Știu că este perioada, dar la fel ... Leclerc a negociat fără îndoială o mulțime care nu a trecut controlul calității și, astfel, îl vinde ... testul de consum pe care l-ați făcut pare să-l confirme!

Ei bine, principalul lucru este că funcționează și că iluminează „destul de bine”, nu? De cât timp este o altă poveste! Câtă garanție aveți asupra acestuia?

În orice caz, osram și philips, deși mai bine cunoscuți, rămân sub becuri fluorescente megaman atât în ​​ceea ce privește durata de viață (8000/12000 în loc de 15), cât și inovația și specificitățile (nu cunosc alt bec fluorescent G000 decât la Megaman).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 01/12/08, 21:14

Se pare că debarcă, becurile fluorescente Osram sunt fabricate în Germania pentru modelele de ultimă generație, dar există și în Cehia, RPC și Thailanda sau Malaezia pentru materialele din gamă spun „curent”.

Nimic neobișnuit, phillips fabricat și în China
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 01/12/08, 22:17

Vă mulțumim că ați luminat aceste becuri : Mrgreen:

Imagine
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/12/08, 22:21

Dacă doriți becuri mizerabile, obțineți niște ikea! Iluminat mizerabil și 2 până la 6 luni de viață! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 01/12/08, 22:24

Este normal ca becurile suedeze să fie nenorocite, astfel încât să nu observăm prea repede că mobilierul este un rahat !!! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 586
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312




de Peter » 01/12/08, 22:53

Christophe a scris:Dacă doriți becuri mizerabile, obțineți niște ikea! Iluminat mizerabil și 2 până la 6 luni de viață! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Confirm, am avut becuri de 7W pe baza E14, nu au durat mult.
În plus, au pus la lumină o plumbă.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 02/12/08, 09:34

Am fost păcălit și la Leclerc
Becuri ieftine, dar greu aprinse, deja arse. Rezultatul îl adaug la fluxul centrului de reciclare.

Este scandalos să vinzi deșeuri. Pentru că la sfârșitul zilei, ei cumpără lucruri ieftine care trebuie să fie resturi la sfârșitul liniei de producție.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 02/12/08, 11:53

Și garanția se face pentru câini ??? La dracu 'înapoi !!

Ciudat, cădeați cu toții în picioare, dar continuați să faceți cumpărături acolo aproape exclusiv ... mă înșel?

Ah, dar ești scuzat „A fost ieftin”, „A fost să testezi” ... pe scurt, toți aveți o scuză proastă bună! Există 60 de milioane de francezi care au scuze bune ... în timp ce așteaptă, după cum spui, centrele de primire a deșeurilor se umple ...

Atunci rahat, s-a făcut pentru tine !!! Trebuie doar să cumperi material de calitate... și îmi pare rău, dar calitatea trebuie plătită! (rahatul este adesea mai scump decât calitatea ... economic sau ecologic!)

Oferim becuri economice de calitate în magazinul nostru și recent o gamă întreagă debecuri led de calitate!

Și chiar și un Bec cu led GU10 care mi-a trecut testele de „calitate”!

După ce puteți merge mereu să cumpărați o tocană cu led la 6 sau 7 € în supermarketuri, dar nu veți face altceva decât să o puneți în toaletă (nu pe tavan, ci în toaletă) ... : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 02/12/08, 12:12

Liniștește-te, o să ne dai un atac !!!

Luați un R8 mic, va trece ... : Mrgreen:
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 214