1: Bună tuturor

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
cljab
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 08/01/14, 02:53

1: Bună tuturor




de cljab » 08/01/14, 03:18

Bonjour à tous,
Tocmai m-am înscris, dar am citit deja mai multe subiecte.
Am 44 de ani 4 copii și lucrez în IT.
Sunt mai interesat de energiile alternative și de reducerea reducerilor de consum.
Cred că obținerea cât mai multor informații este cu adevărat importantă pentru a putea, printre altele, să educăm în mod corespunzător generațiile viitoare.
A bientot.

Și fericit an nou 2014.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 08/01/14, 12:09

Bun venit cljab. 8)

Reducerea consumului este într-adevăr primul element pe care este ușor să acționăm. Mass-media și societatea noastră ne încurajează în general să pierdem.
Acest lucru nu este nevinovat, iar furnizarea de energie FOARTE BUNĂ ne încurajează să nu fim atenți.

Acum, că suntem dependenți de consum, furnizorii pot, prin urmare, crește prețurile, cu binecuvântarea guvernului, care își asumă partea în proces ...

Cu toate acestea, este foarte ușor să împărțiți cu mai mult de 2 facturile dvs., apă, electricitate, combustibil, ...
Reducând în același timp emisiile sale poluante, promovând ocuparea forței de muncă la nivel local, îmbunătățindu-și calitatea vieții, sănătatea și bunăstarea și creând legături sociale.

În ceea ce mă privește, am descoperit potențialul energiei solare și al mobilității electrice cu beneficii pe care nu le-aș fi crezut acum 6 ani ...

Pentru mobilitate, am trecut la mașină cu GPL (o soluție falsă), apoi la mașină electrică (peste 120.000 km în 5 ani) ceea ce mi-a permis să reduc consumul cu 5 și acum folosesc un scuter electric care consumă de 12 ori mai puțin decât mașina mea GPL reducând în același timp blocajele de trafic (nu mai aglomerez drumurile la fel de mult) și îmi optimizez timpul de transport.

Folosirea unui vehicul de 110 kg în loc de un vehicul de 1500 kg pentru a mă muta este o reducere uriașă a deșeurilor. Sper să-mi pot permite o bicicletă electrică de înaltă performanță care să-mi permită, mergând atât de repede pentru a-mi reduce și mai mult consumul de energie prin reducerea greutății vehiculului la mai puțin de 40 kg pentru aproximativ 80 kg de sarcină utilă (afacerea mea și eu).

Dacă asta te poate inspira. : Mrgreen:
0 x
cljab
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 08/01/14, 02:53




de cljab » 08/01/14, 21:43

Bună seara Citro
Sunt complet de acord cu dvs., această societate (sau mai degrabă aceste consorții politice / industriale) ne împinge să consumăm excesiv (și să ne umplem buzunarele în acest proces) în detrimentul planetei, calității vieții noastre, a sănătății noastre prin creșterea diviziunii social.

M-am uitat la potențialul energiei solare (recunosc cu un ochi laic) și asta am observat:
- Avantajul pe care guvernul era dispus să îl acorde (înainte) a fost recuperat din prețul final de vânzare.
- Randamentele anunțate nu au putut fi atinse (locuiesc în Picardia, nu în Sahara),
- Reducerea tarifului de alimentare de către FED (care crește considerabil randamentul investițiilor).
Și dacă adăugați faptul că suntem 6 acasă (și consumă 4 copii ...), un cazan pe gaz de oraș (abia 10 ani) și în cele din urmă o capacitate redusă pentru investiții => am plecat, prin urmare cad solar pentru moment și m-am limitat la LED (cel puțin pentru iluminat).

Pentru mobilitate, cred că mașina electrică are un potențial mare în viitor, dar pentru moment autonomia este redusă, stațiile de încărcare sunt prea rare și sunt mult prea scumpe.

Dar sunt convins că există soluții (pentru moment la un preț prohibitiv), dar cel mai greu de început este să reușești în detoxifiere și să ai discernământul necesar într-o lume a înșelărilor în care totul este denaturat.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 208